Jak náborové technologie dokáží ničit firemní nábor

1275

Asi vám nemusím představovat Gaussovu křivku a jejího autora Johanna Carla Friedricha Gausse. Dovolil jsem si ji propojit s tématem náboru a náborových technologií a vzniklo z toho zajímavé téma. Když se dáte do firemního náboru od píky, tak obvykle nemáte nic nebo jen velice málo funkcí, procesů nebo nástrojů. Tím, že zvyšujete zdroje náboru, začnete být také efektivnější. Nakonec, když přidáte další a další zdroje, skutečně dosáhnete maximálního potenciálu firemního náboru.

Ve snaze dosáhnout ještě vyšší úrovně stále přidáváte další zdroje, ale již nevidíte zvýšení efektivity ani výstupu, skutečně vidíte pokles. Toto je základní koncept výše uvedeného grafu. Bohužel tento jev se děje čím dál více organizacím. Ve snaze o maximální potenciál ztrácí to, co dobře fungovalo již předtím.

Jako každé HR začínáte s malou skupinou sehraných náborářů nebo někdy zcela sami a několika telefony. To nestačí, musíme přidat další věci a nástroje, naši náboráři potřebují nové nástroje! Takže jim dáváme speciální e-maily, databáze a ATS řešení. Pak přicházejí specializovaná řešení od provozovatelů inzertních pracovních portálů, Linkledin InMaily atd.

Institut rodinných firem
Další článek:  Jaké jsou výhody a nevýhody náboru zaměstnanců?

Chtěli bychom, abychom měli možnost posílat své zprávy kandidátům účinněji. Je třeba aktualizovat naše CRM, udělejme datovou analýza, zakoupíme aplikaci na rozesílání SMS zpráv atd.

Co se vlastně stane, když už tohle vše máte?

  1. Nebudete tomu věřit, ale začne se znatelně zvyšovat složitost procesů.
  2. Hlavní dovednosti při náboru se snižují nebo přinejmenším nezvyšují.
  3. Začínají se objevovat zvýšené možnosti selhání komunikace s každou novou technologií.
  4. Vše začíná být těžké na komplexní administraci.
  5. Zaučení nového náboráře může být na začátku dost komplikované.

To, co dnes jistě vím je, že technologie vám nezlepšují nábor. Technologie vás urychlují v náboru, ale pokud jste slabší v náboru už teď, budete nejspíše ještě slabší s technologií, která vás bude pouze sát rychleji. Skvělý nábor začíná s vašimi lidmi, vašimi náboráři. To je váš základ, ne vaše nová a robustní technologie. Technologie může dočasně zakrýt některé problémy špatných náborářů, ale nakonec všichni uvidíme skutečné mezery.

Takže předtím, než podepíšete další smlouvu o nové technologii nebo aplikaci, nejprve se podívejte na svůj tým. Máte ty správné lidi ve vašem náborovém týmu? Mají všichni základní dovednosti, které jsou nutné? Jak jim umožníte získat dovednosti, které skutečně potřebují?

Další článek:  Stačí umístit pracovní inzerát a modlit se? Zkuste myslet o náboru jinak a buďte proaktivní.

Pokračující nárůst technologií nás ve finále všechny pouze brzdí a zapomínáme na to skutečné, dělat nábor a zkušenost kandidáta co nejlepší a nejpříjemnější, neboť o to v náboru jde. Technologie budou přicházet a odcházet, každý týden zaznamenám jednu novou, ale zdaleka to vše nejsou nástroje, které práci usnadňují, spíše naopak.

Co myslíte vy…?

- Reklama -