Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Kariéra | CareerJak nakopnout kariéru po padesátce. Nepatříte do sběru!

Jak nakopnout kariéru po padesátce. Nepatříte do sběru!

Sdílejte

Ještě mně není 50, ale již se na to pomalu chystám. Tak trochu je změna kariéry i mým aktuálním tématem. Na začátek nové kariéry není pozdě nikdy, ale měli byste se řídit heslem, že „Nikdy není pozdě.“ Jak se člověk blíží pozdnímu střednímu věku, mění se význam této věty z filozofické abstrakce na jasnou výzvu k akci, tedy dokud je ještě čas něco zkusit. Někteří přijdou do věku 50 let a přemýšlejí o své kariéře tak nějak od začátku.

Úvaha o nové kariéře

Příprava na změnu kariéry ve věku 50 let a více je otázkou finančního, psychologického a sociálního vhledu a plánování. Pro začátek se naučte reflektovat, abyste sobě i ostatním zformulovali, o co vám jde.

  • Co vás pohání?
  • V čem jste dobří?
  • V čem nejste tak zdatní?

V této fázi života a kariéry byste měli mít o těchto odpovědích jasnou představu. Sebepoznání je důležité a při správné reflexi byste měli být schopni vyprávět příběh svého života s odkazem na jasné vyprávění o úspěších, zklamáních, výsledcích a získaných zkušenostech a praxi. Nyní již budou ve vaší pracovní historii jasná témata, která můžete formulovat ve svůj prospěch. Pro začátek se zamyslete nad svým osobním posláním a nechte se jím vést. Také se zeptejte lidí, kterým důvěřujete, na jejich pohled na vaše nejlepší vlastnosti a přínos. Buďte co nejkonkrétnější.

Určete si cíl kariéry

Nyní, když dokážete vyjádřit, kdo jste, musíte určit, co chcete dělat. Pro většinu lidí, kteří v padesáti letech mění kariéru, tento nový cíl zahrnuje určitou kombinaci:

  • Vykonávání podobné funkce v jiném prostoru.
  • Jiné funkce v podobném prostoru.
  • Jiné funkce v novém prostoru.

Zpravidla nejhladší cestou je jiná funkce ve stávajícím prostoru nebo podobná funkce v jiném prostoru. Například prodejce může změnit obor v prodeji na prodej lékařských přístrojů nebo pracovník IT může změnit obor na marketing nebo správu lidských zdrojů v rámci stejné společnosti nebo oboru IT.

To neznamená, že nelze současně změnit funkci a prostor na trhu, ale míra složitosti je o to vyšší a příběh o tom, jak se na danou pozici hodíte, může být obtížněji formulovatelný. Určení cíle je záležitostí vašeho průzkumu, po kterém následuje posouzení rizik a odměn. Například člověk může začít studovat práva v 50 letech, z okolí tento případ znám a někteří to také dělají, ale pečlivý průzkum přijímacího řízení na právnickou fakultu může odhalit, že kompromisy v podobě času investovaného do kariérního požitku nemusí stát za námahu. Ale zase naopak, když se pro něco rozhodnete, běžte za tím!

Cíle se časem upřesní, ale pokud chce být padesátník, který mění kariéru, úspěšný, musí mít jasně stanovené cíle. Cíl musí být konkrétní, měřitelný a realizovatelný, musí být S.M.A.R.T. Přečtěte si i tento článek: SMART metoda je mrtvá, teď je tu FAST. Cíl se bude v průběhu kariérní změny měnit, co do zaměření a jasnosti, ale jasná definice je klíčovým krokem.

Příprava kariérní cestu

Jakmile znáte sami sebe a víte, o co usilujete, dalším krokem je připravit komunikaci pro ostatní, aby vám pomohli a doporučili vás. Klíčovým nástrojem, jak se naučit prezentovat a vyprávět svůj příběh pro danou příležitost, je stručný elevator pitch, také jsem o něm psal v tomto článku: Elevator pitch. Chcete práci, klienta nebo investici? Prodejte se!. Propojte minulost s budoucností prostřednictvím mechanismu vašeho sebepoznání a budoucího cíle.

Realizace kariéry

V této fázi své kariéry a života znáte mnoho lidí. V další fázi je třeba zhodnotit svůj sociální kapitál a stanovit plán kontaktování těchto potenciálních spojenců. V ideálním případě se setkáte s lidmi, které znáte profesně i osobně, abyste jim sdělili, o co usilujete a proč. Oni vás zase předají dalším lidem, kteří vám pomohou ujasnit si vaše cíle, vybrousit váš vhodný příběh a umožní vám setkání s dalšími. Nejlepší je, když se tato setkání konají osobně, ale videokonference a telefon mohou být rozumnou náhradou.

Agresivní a důsledný networking je nejefektivnější cestou k novým příležitostem. Tyto kroky můžete podniknout ještě předtím, než opustíte svou současnou pozici. Stanovte si cíl setkat se každý týden s dalšími dvěma lidmi za účelem cíleného navazování kontaktů a nezapomeňte nabídnout pomoc ostatním při práci na dosažení svého cíle.

Klíčová je příprava, ale zásadní je provedení. Mnoho lidí stráví celý život přemýšlením o tom, co by mohlo být. Snění není plán, ale pronikavá úvaha, pečlivé plánování a neúnavné provádění plánu navazování kontaktů fungují zázračně.

Změn se nebojte, změny se naučte milovat.

„Odpočinu si, když jsem sama. Kariéra se rodí na veřejnosti – talent v soukromí.“ — Marilyn Monroe

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články