Jak ovládáte svůj Employer Branding?

620

Ano, tento termín není v České republice tak zakořeněn, ale přesto je to termín, se kterým musí dnes každé personální oddělení počítat. Řada firem dělá employer branding jako svůj klasický marketing produktů nebo služeb a to je chybný postup. Řízení značky zaměstnavatele je důležité a employer branding do tohoto konceptu zapadá. Při tvorbě svého brandu se musíte ujistit, že jeho aktivity zapadají do celkové a konzistentní představy celkového marketingu firmy a že se Vám dostatečně dobře podaří prezentovat Vaše hodnoty a poselství firmy. Myslím si, že vyspělé společnosti již ovládají kormě marketingového řízení brandu i rozvoj a řízení zkušeností vlastní značky a sdílení obsahu tvořeným zaměstnanci.

Ovládáte svůj employer branding?

Tvoříme plán řízení značky zaměstnavatele

Pokud začneme u samotných základů značky, musíme začít u strategie organizace. Zde je důležité pochopit, jaký druh publika chci přilákat a co mu chci sdělit. Je také důležité pochopit, jak Vás vnímá společnost, její úvahy, vědomí a jak si stojíte proti konkurenci. Získejte naprosto upřímný a realisticky pohled na svou organizaci. Uspořádejte Vaše představy a ambice o employer brandingu a jeho cílech.

Co je EVP?

EVP je anglická zkratka: Employee Value Proposition, je celkový obsah všeho, co kandidáti, ale i lidé prožívají a dostávají ve vztahu s Vaší firmou. Obsahuje takřka vše, od pocitu pracovního naplnění přes spokojenost s pracovním prostředím, vedením a managementem firmy, kolegy, kulturou a politikou odměňování a tak dále. Pokud je EVP silné, máte vyhráno. Vaši lidé mají silnou motivaci přijít každý den do práce, plní energie a odhodlání. Jsou prostě ve své práci spokojení a jsou hrdí na Vaši značku zaměstnavatele. EVP je tedy souhrn hodnot, kterou zaměstnanci získají díky práci ve vaší firmě.

 Pro EVP je důležité:

  • Identita firmy: kdo a co tvoří Vaši firmu?
  • Vzhled a design firmy: jak firmy vypadá, jak působí, jedná, komunikuje?
  • Emoce a prostředí firmy: jak se ve firmě cítí zaměstnanci?

Pár tipů pro tvorbu Vašeho employer Brandingu

V rámci svého employer brandingu musíte plánovat a realizovat pravidelnou komunikaci. V ideálním případě interně i externě, pokud chcete být nejlepší v budování vztahů a komunikaci. Musíte tedy naplno využívat sociální média, sdílet obsah tvořený zaměstnanci, generovat komunikaci a obsah a tak dále.

Sdílení zkušeností a jejich prezentace je jako jakýkoli jiný druh marketingu. Je třeba neustále zlepšovat procesy vývoje učení, různých procesů a třeba i řízení výkonnosti.

Všichni víme, že HR analytické nástroje a analýza výstupů jsou náročné na procesování, ale vždy zde bude určitá část procesu, která bude mimo Vaši kontrolu. Sledujte svůj pokrok, náklady a snažte se věci optimalizovat.

Kdo vlastní zaměstnaneckou značku

Řekl bych, že pokud jste v organizaci, tak tvorba zaměstnanecké značky je v podstatě a stále jen komunikace. Kdo jí uvede na trh, ten jí vlastní. Vzhledem k tomu, že je to personálně-marketingová činnost, mělo by mít HR hlavní kontrolu nad tímto procesem.

Obsahový marketing pro employer branding

Zjistil jsem, že obsahový marketing ve skutečnosti pracuje nejlépe v okamžiku, kdy je primárně zaměřen na lidi a firemní kulturu. Existuje spousta věcí, o kterých lidé rádi komunikují, ale také jsem zjistil, že nejvíce poutavý obsah je především příběhem. Osobní příběh o Vaší kultuře organizace, to je to co vypovídá o autentickém pohledu uvnitř Vaší firmy

Sociální kanály pro zaměstnaneckou značku

Zde jsou různě odlišné role. LinkedIn je vážnější, více profesionální, lépe se zde cílí na jednotlivce. Facebook se nyní stává hlavním a účinným kanálem pro tento druh komunikace, ale stále je to pro tento účel kanál, tak trochu v experimentálním stavu. Na některých trzích je na tom Instagram velice dobře a poslouží pro dnes již video prezentaci skvěle, po té co převzal pár námětů od Snapchatu. Twitter se nám trochu ztrácí a není to šálek čaje pro mnoho firem, ale myslím, že Twitter se stále více posouvá v propojení správných lidí a správného obsahu.

Myslím, že zde nelze popsat všechny náležitosti, procesy a kanály zaměstnavatelské značky, ale od toho je zde přece má služba. Tedy neváhejte a pojďme si o tom pohovořit u kávy, co myslíte.

- Reklama -