Jak ovládáte svůj employer brand a employer branding?

Ano, termín „Employer Brand“ není v České republice tak zakořeněn, sice se to postupně mění, ale přesto je to termín, se kterým musí dnes každé personální oddělení počítat. Řada firem dělá employer branding jako svůj klasický marketing produktů nebo služeb a to je chybný postup.

Přečtěte si také: 10 věcí, které musíte o employer brandingu vědět!

Ovládáte svůj employer brand?

Řízení značky zaměstnavatele je důležité a employer branding do tohoto konceptu zapadá. Při tvorbě svého employer brandu se musíte ujistit, že jeho aktivity zapadají do celkové a konzistentní představy celkového marketingu firmy a že se Vám dostatečně dobře podaří prezentovat Vaše hodnoty a poselství firmy. Myslím si, že vyspělé společnosti již ovládají kormě marketingového řízení brandu i rozvoj a řízení zkušeností vlastní značky a sdílení obsahu tvořeným zaměstnanci.

Plán a řízení značky zaměstnavatele – employer brandu

Pokud začneme u samotných základů značky, musíme začít u strategie organizace. Zde je důležité pochopit, jaký druh publika chci přilákat a co mu chci vlastně sdělit. Je také důležité pochopit, jak vás vnímá společnost, její úvahy, vědomí a jak si stojíte proti vaší konkurenci. Získejte naprosto upřímný a realisticky pohled na svou organizaci. Uspořádejte vaše konkrétní představy a ambice o employer brandingu a jeho plánovaných cílech.

Další článek:  Tradiční management musí skončit, aby práce zase bavila

Přečtěte si také: 10 tipů pro váš employer brand = 10 tipů pro vaši zaměstnavatelskou značku

Co to je EVP – Employee Value Proposition

EVP je anglická zkratka: Employee Value Proposition, je vlastně celkový obsah všeho, co kandidáti, ale i lidé prožívají a dostávají ve vztahu s vaší firmou. Employee Value Proposition obsahuje takřka vše, od pocitu pracovního naplnění přes spokojenost s pracovním prostředím, vedením a managementem firmy, kolegy, kulturou a politikou odměňování a tak dále.

Pokud je vaše EVP dostatečně silné, máte vyhráno. Vaši lidé mají silnou motivaci přijít každý den do práce, plní energie a odhodlání. Jsou prostě ve své práci spokojení a jsou hrdí na vaši značku zaměstnavatele. EVP je tedy jakýsi souhrn hodnot, kterou zaměstnanci získají díky práci ve vaší firmě.

Přečtěte si také: Employer branding atraktivně a jednoduše. 4 tipy pro vás

Tvorba EVP

  • Identita firmy. Kdo a co tvoří vaši firmu?
  • Vzhled a design firmy. Jak firmy vypadá, jak působí, jedná a chová se a komunikuje?
  • Emoce a prostředí firmy. Jak se ve firmě cítí zaměstnanci?
Další článek:  Jak tvořit Employer Brand?

Jak na tvorbu employer brandu

V rámci svého employer brandu musíte plánovat a realizovat pravidelnou komunikaci. V ideálním případě interně i externě, pokud chcete být nejlepší v budování vztahů a komunikaci. Musíte tedy naplno využívat sociální média, sdílet obsah tvořený zaměstnanci, generovat komunikaci, obsah a tak dále.

Sdílení zkušeností a jejich prezentace je jako jakýkoli jiný druh marketingu. Je třeba neustále zlepšovat procesy vývoje učení, různých procesů a třeba i řízení výkonnosti.

Všichni víme, že HR analytické nástroje a analýza výstupů jsou náročné na procesování, ale vždy zde bude určitá část procesu, která bude mimo vaši kontrolu. Sledujte svůj pokrok, náklady a snažte se věci optimalizovat.

Přečtěte si také: Employer branding musíte zalévat, aby vám rostl

Kdo vlastní employer brand

Řekl bych, že pokud jste v organizaci, tak tvorba zaměstnanecké značky je v podstatě a stále jen komunikace. Kdo jí uvede na trh, ten jí vlastní. Vzhledem k tomu, že je to personálně-marketingová činnost, mělo by mít HR a management hlavní kontrolu nad tímto procesem.

Employer brand a obsahový marketing

Zjistil jsem, že obsahový marketing ve skutečnosti pracuje nejlépe v okamžiku, kdy je primárně zaměřen na lidi a firemní kulturu. Existuje spousta věcí, o kterých lidé rádi komunikují, ale také jsem zjistil, že nejvíce poutavý obsah je především příběhem. Osobní příběh o Vaší kultuře organizace, to je to, co vypovídá o autentickém pohledu uvnitř vaší firmy.

Další článek:  Employer branding musíte zalévat, aby vám rostl.

Přečtěte si také: Jak měříte svůj employer branding?

Sociální sítě a employer brand

Přibližně 70 % uživatelů prohlíží nebo přidává příspěvky aspoň jednou za den. Zde jsou různě odlišné role. LinkedIn je vážnější, více profesionální, lépe se zde cílí na jednotlivce a THP pracovníky. Facebook se nyní stává hlavním a účinným kanálem pro tento druh komunikace, ale stále je to pro tento účel kanál, tak trochu v experimentálním stavu.

Na některých trzích je na tom Instagram velice dobře a poslouží pro dnes již video prezentaci skvěle, poté co převzal pár námětů od Snapchatu. Twitter se nám trochu ztrácí a není to šálek čaje pro mnoho firem, ale myslím, že Twitter se stále více posouvá v propojení správných lidí a správného obsahu.

TikTok, Discord, Clubhouse a další sítě zatím své místo hledají a třeba naleznou. Tvorba employer brandu je samostatní disciplína a vyžaduje odborníky jako každé řemeslo. Chyby se neodpouští a v komunikaci uvnitř firmy i ven to platí obzvláště. Přeji hodně úspěchů.

Přečtěte si také: Employer branding není projekt!

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Od náborového marketingu po marketingovou značku zaměstnavatele

Náborem se zabývám od získání mé licence od MPSV v roce 2010. Za tu dobu se tato oblast poměrně významně posunula. Začínalo se s požadavkem na...

Kam všichni zmizeli? Všude chybí lidé

Dva roky otřesů na pracovních trzích udělaly své. Na všech kontinentech došlo na významnou dynamiku pracovní síly. Od vyhnutí se infekci, zotavení z nemoci,...

Generace Z fluktuanti a Baby boomers držáci?

Dle průzkumu portálu CareerBuilder tráví mileniálové a generace Z ve svých zaměstnáních výrazně kratší dobu, než je tomu u starší generace. Průměrná doba strávená...

Jaké jsou skryté problémy rodinných firem?

Dnešní rodinný podnik nebo rodinná firma se vyznačuje jedinečnými atributy, které ho významně odlišují od ostatních forem podnikání na trhu. Na prvním místě je...

TikTok a nábor zaměstnanců? Proč ne? TikTok resumé

Tento týden zahájila společnost TikTok pilotní program „TikTok Resumes“, jehož cílem je spojit uživatele s volnými pracovními místy ve velkých korporacích, jako jsou Shopify,...

Zavíráme, poslední zhasne. Nejsou lidi!

Poptávka po zaměstnancích je na rekordní úrovni, možná paradox v krizi, možná také ne. 4/5 firem se potýkají s problémy v náboru zaměstnanců. Jsem...

Jaký je aktuální trend v náboru zaměstnanců?

Podle aktuální studie uchazeči zkrátka nechtějí investovat do své žádosti o zaměstnání více jak 20 minut svého času a nejen to. Tam, kde je...

Proč Employer Brand nebyl nikdy tak důležitý jako teď?

Mějte prosím trpělivost, bohužel nemáme dostatek personálu. Bohužel z důvodu kapacity se vám nemůžeme plně věnovat. Z personálních důvodů jsme část oddělení uzavřeli. V poslední době jsem viděl více...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Nejnovější články

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Top články týdne

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

Nejnovější články

Top články týdne

Výběr z článků pro vás