DomůPersonální marketing | HR marketingJak ovládáte svůj employer brand a employer branding?

Jak ovládáte svůj employer brand a employer branding?

Sdílejte

Ano, termín „Employer Brand“ není v České republice tak zakořeněn, sice se to postupně mění, ale přesto je to termín, se kterým musí dnes každé personální oddělení počítat. Řada firem dělá employer branding jako svůj klasický marketing produktů nebo služeb a to je chybný postup.

Přečtěte si také: 10 věcí, které musíte o employer brandingu vědět!

Ovládáte svůj employer brand?

Řízení značky zaměstnavatele je důležité a employer branding do tohoto konceptu zapadá. Při tvorbě svého employer brandu se musíte ujistit, že jeho aktivity zapadají do celkové a konzistentní představy celkového marketingu firmy a že se Vám dostatečně dobře podaří prezentovat Vaše hodnoty a poselství firmy. Myslím si, že vyspělé společnosti již ovládají kormě marketingového řízení brandu i rozvoj a řízení zkušeností vlastní značky a sdílení obsahu tvořeným zaměstnanci.

Plán a řízení značky zaměstnavatele – employer brandu

Pokud začneme u samotných základů značky, musíme začít u strategie organizace. Zde je důležité pochopit, jaký druh publika chci přilákat a co mu chci vlastně sdělit. Je také důležité pochopit, jak vás vnímá společnost, její úvahy, vědomí a jak si stojíte proti vaší konkurenci. Získejte naprosto upřímný a realisticky pohled na svou organizaci. Uspořádejte vaše konkrétní představy a ambice o employer brandingu a jeho plánovaných cílech.

Přečtěte si také: 10 tipů pro váš employer brand = 10 tipů pro vaši zaměstnavatelskou značku

Co to je EVP – Employee Value Proposition

EVP je anglická zkratka: Employee Value Proposition, je vlastně celkový obsah všeho, co kandidáti, ale i lidé prožívají a dostávají ve vztahu s vaší firmou. Employee Value Proposition obsahuje takřka vše, od pocitu pracovního naplnění přes spokojenost s pracovním prostředím, vedením a managementem firmy, kolegy, kulturou a politikou odměňování a tak dále.

Pokud je vaše EVP dostatečně silné, máte vyhráno. Vaši lidé mají silnou motivaci přijít každý den do práce, plní energie a odhodlání. Jsou prostě ve své práci spokojení a jsou hrdí na vaši značku zaměstnavatele. EVP je tedy jakýsi souhrn hodnot, kterou zaměstnanci získají díky práci ve vaší firmě.

Přečtěte si také: Employer branding atraktivně a jednoduše. 4 tipy pro vás

Tvorba EVP

  • Identita firmy. Kdo a co tvoří vaši firmu?
  • Vzhled a design firmy. Jak firmy vypadá, jak působí, jedná a chová se a komunikuje?
  • Emoce a prostředí firmy. Jak se ve firmě cítí zaměstnanci?

Jak na tvorbu employer brandu

V rámci svého employer brandu musíte plánovat a realizovat pravidelnou komunikaci. V ideálním případě interně i externě, pokud chcete být nejlepší v budování vztahů a komunikaci. Musíte tedy naplno využívat sociální média, sdílet obsah tvořený zaměstnanci, generovat komunikaci, obsah a tak dále.

Sdílení zkušeností a jejich prezentace je jako jakýkoli jiný druh marketingu. Je třeba neustále zlepšovat procesy vývoje učení, různých procesů a třeba i řízení výkonnosti.

Všichni víme, že HR analytické nástroje a analýza výstupů jsou náročné na procesování, ale vždy zde bude určitá část procesu, která bude mimo vaši kontrolu. Sledujte svůj pokrok, náklady a snažte se věci optimalizovat.

Přečtěte si také: Employer branding musíte zalévat, aby vám rostl

Kdo vlastní employer brand

Řekl bych, že pokud jste v organizaci, tak tvorba zaměstnanecké značky je v podstatě a stále jen komunikace. Kdo jí uvede na trh, ten jí vlastní. Vzhledem k tomu, že je to personálně-marketingová činnost, mělo by mít HR a management hlavní kontrolu nad tímto procesem.

Employer brand a obsahový marketing

Zjistil jsem, že obsahový marketing ve skutečnosti pracuje nejlépe v okamžiku, kdy je primárně zaměřen na lidi a firemní kulturu. Existuje spousta věcí, o kterých lidé rádi komunikují, ale také jsem zjistil, že nejvíce poutavý obsah je především příběhem. Osobní příběh o Vaší kultuře organizace, to je to, co vypovídá o autentickém pohledu uvnitř vaší firmy.

Přečtěte si také: Jak měříte svůj employer branding?

Sociální sítě a employer brand

Přibližně 70 % uživatelů prohlíží nebo přidává příspěvky aspoň jednou za den. Zde jsou různě odlišné role. LinkedIn je vážnější, více profesionální, lépe se zde cílí na jednotlivce a THP pracovníky. Facebook se nyní stává hlavním a účinným kanálem pro tento druh komunikace, ale stále je to pro tento účel kanál, tak trochu v experimentálním stavu.

Na některých trzích je na tom Instagram velice dobře a poslouží pro dnes již video prezentaci skvěle, poté co převzal pár námětů od Snapchatu. Twitter se nám trochu ztrácí a není to šálek čaje pro mnoho firem, ale myslím, že Twitter se stále více posouvá v propojení správných lidí a správného obsahu.

TikTok, Discord, Clubhouse a další sítě zatím své místo hledají a třeba naleznou. Tvorba employer brandu je samostatní disciplína a vyžaduje odborníky jako každé řemeslo. Chyby se neodpouští a v komunikaci uvnitř firmy i ven to platí obzvláště. Přeji hodně úspěchů.

Přečtěte si také: Employer branding není projekt!

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Článek do záložky
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články