Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Novinky | NewsJak personálně rozbít firmu? Když Elon Musk nakupuje

Jak personálně rozbít firmu? Když Elon Musk nakupuje

Sdílejte

Asi jsme postupně všichni zaznamenali, že Elon Musk prohlásil, že převzal Twitter. Zajímavé ale také je to, jak se vypořádá s celým převzetím i v otázce personální. Soudě podle jeho prvních deseti dnů v čele společnosti z ní udělal spíše svůj ring volný, kde se nejde pro sprosté slovo daleko, kde může pokřikovat své nápady, vyhazovat ty co nesouhlasí a kompletně měnit pravidla fungující společnosti.

Jako nový šéf se prý chová nevyzpytatelně a bezohledně, když svým manažerům nařídil, aby propustili téměř polovinu zaměstnanců Twitteru, a to prostřednictvím e-mailu. Jenže o pár dní později zjistil, že bude některé potřebovat a volal je zpět, dneska další fotky navrátilců umístil na svůj Twitter. Stejné to bylo s těmi, kteří pracovali na dálku.

Personální chaos

Aby změn nebylo mnoho a jsou ostře sledovány, podobný chaos zachvátil celou platformu, protože Elon začal zasahovat do mechanismů Twitteru pro moderaci obsahu a ověřování účtů a někdy téměř jedním rozhodnutím něco vydal a následně zrušil nová pravidla. Twitter od své akvizice ztrácí uživatele po statisících. Lidem v komentářích vadí, že rozhodnutí jednoho člověka ovlivňuje celou platformu. Zase naopak některé to přivádí k ochutnání této nově transformované sociální sítě.

Hračka za 44 miliard

Musím se vám k něčemu přiznat. Sociální sítě vnímán jako prostředí, kde uživatel těžce vyrobený obsah umístí zadarmo, kteří majitelé promění ve svůj majetek a zpeněží a trochu toho potěšení vám vrátí zpět, ale není to nákup odpovídající hodnoty. Musíte se tedy rozhodnout, a to neplatí pouze pro Twitter. Buď budete podporovat Elonovu hračku za čtyřiačtyřicet miliard nebo na účtu skončíte a obětujete veškerou reputaci a sledovanost, kterou jste si na ní vybudovali. To je ta hořká část obchodu tvořeným na sociálních sítích. Nikdy nevíte, kdy vaše jízda skončí. Někdy jí může rychle ukončit i někdo, kdo si koupí novou hračku.

Loajalita lidí a sítě

V komentářích jsem našel další zajímavý text jedné autorky: „Pokud zde tvoříte obsah máte loajalitu vůči vaší komunitě nikoli loajalitu vůči své platformě. Nesloužíme lidem, kteří poskytují technologii.“ To je další zajímavý pohled na to, jak majitelé účtů vnímají svoje těžce budované okruhy sledovatelů.

Rozbité HR

Tento týden odstoupila z Twitteru řada vedoucích pracovníků, včetně šéfa oddělení bezpečnosti. Víme, že při převzetí společností se toto děje pravidelně. Jenže toto je sociální síť. Lidé z celého světa do ní vstupují a něco sdílejí. Zdá se, že toto je změna i pro ně. Někdo jim něco mění, čeho se oni cítí součástí. Proto takové rychlé a zbrklé personální kroky mohou nenávratně poškodit něco, co je velmi citlivé na stabilitu.

S odchodem manažerů odhází zkušenosti, know-how, praxe, znalosti, kompetence, ale také energie, kterou tam lidé budovali a do svých úkolů a projektů vkládali. Vše není ve firmách vždy špatně, je to pouze někdy třeba trochu opravit, utáhnout, obrousit, někdy nahodit stěnu, vyměnit podlahu (metaforicky řečeno). Někteří se s novým vedením smíří a přeformulují svá očekávání, někteří však neunesou změny přicházejícího chaosu a nový lídr pro ně není dost dobrý lídr.

Vše chce čas

To, co dle mne nepochybně Elon dělá chybně je tempo změn a neuvážené odchody lidí. Můžete být skvělý vynálezce, objevitel, inovátor ještě lepší lídr, ale ne vždy skvělý manažer a vedoucí pro řízení změny. Na vše nejsme každý dobrý. S našimi chybějícím kompetencemi, všechny mít prostě nemůžeme. S tím se musíme smířit. Některé kroky zkrátka patří jiným. Některé strategie by měl realizovat někdo více kompetentní. Něco prostě nezvládneme.

Hračky se rozbíjejí

Ano i tato hračka se může velice rychle rozbít. Ví o tom své i Zuckerberg. Meta ztrácí, inovace se nedaří, vlády tlačí, společnost tlačí, někteří chtějí to a jiní zase ono. Sociální sítě nejsou hračky, jsou to lidé se svým obsahem. Stačí pár chyb a konkurence nebo celá společnost vám vaši hračku za 44 miliard rozbije. Jenže ta hořkost lidí, kteří roky něco tvořili s vizí změny a formování společnosti. To není tak jednoduché, jako postavit auto a vystřelit raketu. Tím to samozřejmě nijak nesnižuji 🙂

Přeji Muskovi ať se mu to opět podaří, jako jeho předchozí projekty.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Hračka za 44 miliard, to jsou Vánoce.Jak personálně rozbít firmu? Když Elon Musk nakupuje