Jak poznat nešťastné a nespokojené zaměstnance? Sledujte těchto 10 varovných signálů!

989

Věřte nebo ne, není dobré mít ve firmě nešťastné zaměstnance, a to navíc v době, kdy jsou obklopeni řadou atraktivních nabídek práce a do jejich Linkedinu jim chodí každý den tucet nabídek náborářů. U každého se občas odstaví něco jako je vyhoření a klesající pocit uspokojení ze své práce.

Nešťastní a nespokojení zaměstnanci

Aktuální studie ve skutečnosti naznačují, že šťastní zaměstnanci mají o 12 % vyšší produktivitu, zatímco nešťastní zaměstnanci jsou o 10 % méně produktivní.

Agentura Guthrie-Jensen připravila tento ucelený koncept 10 varovných signálů.

Zaměstnanci jsou vesla firmy, která udržují vaši loď v pohybu a v patřičném směru a tempu. Úspěch vaší společnosti je vysoce závislý na jejich denní produktivitě, kreativitě a také na jejich vlastním odhodlání. Pokud jsou zaměstnanci nešťastní a neangažovaní mohou a nejspíše i nastanou ve vaší firmě problémy. Nedbalost, snížená produktivita, poškozená pověst značky, ztráta příjmů, vyšší náklady na reklamace, jsou jen některé z důsledků nespokojenosti vašich zaměstnanců. Dopady nespokojenosti zaměstnanců mohou být tak fatální, že mohou vaši společnost vyřadit z provozu na dlouhá období.

TIP:  Podvody ve firmě? Proč podvádí zaměstnanci? Podvody zaměstnanců v praxi

Pokud se také výrazně mění firemní kultura a prostředí, tak zaměstnanci už necítí potřebu zůstat déle ve společnosti, pokud nejsou kladně propojeni s její kulturou, prostředím a atmosférou, včetně vazeb a vztahů s ostatními zaměstnanci, které začnou výrazně slábnout.

Nízká morálka není něco, co můžeme považovat za samozřejmost. Společnosti se musí lépe starat o zaměstnance a řešit otázky morálky ihned, již při sebemenším zjištění. Aktuální studie ve skutečnosti naznačují, že šťastní zaměstnanci mají o 12 % vyšší produktivitu, zatímco nešťastní zaměstnanci jsou o 10 % méně produktivní. To je důvod, proč musíte sledovat těchto 10 varovných signálů nešťastných a nespokojených zaměstnanců.

Když se zaměstnanci začnou cítit nešťastní na pracovišti, obecně se to snaží skrývat před ostatními, svým kolegy a nadřízenými, ale i podřízenými. Také se jedná o určitou dobu, kdy zaměstnanci sami v sobě posuzují, jestli jsou skutečně nešťastní z práce, nebo se jedná jen o dočasný neúspěch z pracovního úkolu nebo projektu, nebo jen o špatnou momentální náladu, která může souviset i se soukromým životem.

Jak čas plyne, tak se pocit nespokojenosti a neštěstí z pracovního prostředí začne intenzivně projevovat v řeči těla a zaměstnanec ztratí postupně zábrany k tomu, aby svou nespokojenost začal sdílet s přáteli, kolegy a ostatními, a bohužel nejen v práci a kolektivu, ale třeba i na sociálních sítích a dalších místech, což má značný dopad na poškození pověsti značky organizace.

TIP:  Jak na negativní reputaci, pověst nebo reference zaměstnavatele

Tato aktivity mohou vaši společnost výrazně poznamenat a mohou mít významný dopad na vnímaní vaší organizace okolím zaměstnance. Toto jednání zasahuje i do kultury a atmosféry organizace. Ovšem nejhorší dopad tohoto chování je na klienty, dodavatele a partnerské organizace, kde se může výrazně promítnout do vztahů, ale také do obratu organizace.

Pokud máte podezření, že jeden nebo někteří z vašich zaměstnanců jsou na pracovišti nešťastní a nespokojení, začněte jednat ihned a neodkládejte tyto kroky. Lze také předejít této situaci, pokud pravidelně realizujete personální audit odborníkem, kdy získáte objektivní stav vaší organizace v aktuálním čase a díky těmto zjištěním předejdete všem výše zmíněným problémům.

Nahlédněte na infografiku 10 varovných signálů nešťastných a nespokojených zaměstnanců a třeba předejdete tomu nejhoršímu dříve, než to nastane.

Neštastní a nespokojení zaměstnanci

 

Spojme se na sociálních sítích a nic vám již neuteče nebo odebírejte můj newsletter na téma personalistiky, HR marketingu a HR poradenství.

LinkedIn | Twitter | Facebook | YouTube | Odebírejte Newsletter

- Reklama -