Jak se pozná „Nejlepší krizový manažer“? – Kmošek

660

Když se dáte do hledání hesla: „Nejlepší krizový manažer“ v České republice nebo vám postačí jen hledání dobrého krizového manažera, nacházíte se v celkem nelehké situaci. Najít k sobě partnera, který vás provede krizí není rozhodně nic jednoduchého.

Nejenže dostávám dotazy, jak se pozná ten dobrý nebo nejlepší krizový manažer, ale občas dostanu i komentář, že vše se vrátí brzy do normálu a po skončení omezení a opatření nebude těchto manažerů vůbec třeba.

Já osobně cítím situaci zcela jinak. Vnímám před námi období, kdy bude celá řada firem muset zavřít, kdy se propadne poptávka po produktech, ale i službách, kdy budeme muset čelit novým výzvám, v daleko ostřejší a tvrdší konkurenci. Dle mě doba krizových manažerů přichází zcela jistě a nyní! Máme před sebou několikaleté období výrazné transformace.

Jak se pozná dobrý krizový manažer?

Často se mě ptají, co dělá krizového manažera dobrým anebo jak se pozná ten nejlepší krizový manažer? To je poměrně těžká otázka, obzvlášť pokud je mířena na personální posouzení dotyčného člověka. Je to asi stejné přirovnání, asi jako když vybíráte manažera pro své oddělení a posuzujete kompetence a praxi na danou pozici. U této role, je to ale ještě o něco složitější. Hledáte člověka, kterému můžete věřit, proto je to otázka nejen na schopnosti a kompetence, ale také na hodnoty, které takový člověk má a reprezentuje.

Důležitost hodnot krizového manažera

Protože jeho role je ve vaší firmě zásadní. Často má přístup do míst, kam ne každý zaměstnanec vstoupí. Do tohoto člověka vkládáte důvěru a budoucnost své firmy. Když jsem já se svými klienty analyzoval své hodnoty, byly to tyto: pravda, hrdost a důvěra. Jiný krizový manažer může mít zcela jiné.

TIP:  Řízení firem dle principu Tao. Tao jako zdroj a cesta managementu

Pravda je pro mne nadevše. Klient musí znát a vědět vše v rovině pravdy. Lež se hromadí jako tlak v pozadí a má fatální dopad na řešení a zvládnutí krize. Hrdost je jak o přístupu k problematice a oboru krizového řízení, tak k osobnímu postoji čelit krizím s odvahou a zvednutou hlavou. Důvěra neméně důležitá, jako klíčové pouto v řešení krize v podnikání. Pokud si vybíráte krizového manažera, hledejte u něj i hodnoty, jako jsou ty vaše nebo takové, které vás vyvedou z krize.

Další článek k tématu: Krizový manažer „Chrabrý rytíř v nablýskané zbroji nepřichází“

„Nejlepší krizový manažer“

To, jestli je někdo dobrý nebo nejlepší v daném oboru je nemožné zodpovědět. Zatímco v každé manažerské profesi existují určité specifické dovednosti a vzdělání, být krizový manažer je určitá forma jedinečnosti, protože na rozdíl od některých jiných profesí vyžaduje přirozenou způsobilost k práci, kterou v této oblasti děláme.

Vstupujeme do různých oborů do různých firem, v různých specifických podmínkách a nejistotách, někdy zcela nepřístupných, problematických a pro některé i bolestivých. Dnes bych řekl, že nikdo není připraven na vše, a tak jednou z klíčových dovedností, je schopnost neustálého učení.

Další článek k tématu: Firmy a podnikatelé v krizi. Zlá a nemilosrdná doba pokoronavirová

Učení se

Myslím, že dominantní vlastností by měla být potřeba se stále snažit vzdělávat a zlepšovat. Samotný proces učení je stejně důležitý jako znalosti z praxe, které krizový manažer získá. Krizoví manažeři by měli mít silnou schopnost sebevzdělávat se a nejenže preferují učení se, tak také intuitivně vědí, jak se učit nejlépe. Měli by dokázat se rychle něco naučit, a když se soustředí měli by být schopni udržet špičkový výkon nějaké skupiny, týmu a organizace.

Individualizace

Lidé se schopností rozlišovat si všímají jedinečných vlastností každého člověka, váží si jich a mohou podle potřeb každého upravit svůj přístup. Stejně jako režiséři při výběru herců do filmu používají své nadání k tomu, aby lidi umístili na správné pozice a oni mohli tak dělat to, v čem vynikají. To vytváří druh týmové spolupráce, která vede k příjemnějšímu zážitku zúčastněných a jejich zvýšené efektivitě. Krizový manažer disponuje vysokou schopností v individualizaci v oblasti personální práce.

TIP:  Firmy se musí naučit nový fenomén: Krizová připravenost

Aktivace

Krizoví manažeři jsou mimořádně nadaní v oblasti aktivizace projektů, dokážou uskutečnit věci tím, že přemění své myšlenky v konkrétní činy. Aktivátoři jsou katalyzátory, které vše odstartují. Sami od sebe vidí, jak by se nápady daly přeměnit v realitu. Jestli jste ve fázi potřeby krizového řízení a přešlapujete, tzn. potřebuje „roztlačit,“ najděte krizového manažera aktivátora – uvede řešení vaší krize do pohybu.

Další článek k tématu: Jak na krizové řízení v době krize?

Klíčové schopnosti krizového manažera

Dodnes jsem stále někdo, kdo vidí a zvažuje možná rizika ve všem, co dělám. Oproti mému předchozímu přístupu dnes už přemýšlím o způsobech, jak jim zabránit nebo se jim vyhnout, a pak pokračovat vpřed. A čím více o tom přemýšlím, tím více si myslím, že moje instinktivní mysl posuzující riziko je částečně tím, co mě dělá dobrým v mé práci konzultanta pro řešení krizí.

Moje schopnost vidět rizika, přemýšlet o složitějších scénářích a najít způsoby, jak jim předcházet nebo je překonat, je velká část mé práce a jeden z důvodů, proč mě moji klienti najímají. Můj instinkt na problémy, ať už leží v procesech nebo v lidech je ta hlavní přidaná hodnota mé práce.

Protože se však cítím být i tím aktivátorem, hledám a nalézám, jak z těžké situace vyjít ven. Kreativně a s nadhledem hledat nové příležitosti, nové cesty a směry. Tento mix znalostí, praxe a dovedností dělá z každého krizového manažera specialistu na různé typy krizí a situací.

Jak si vybrat krizového manažera

Klient v tomto případě nemá jednoduchou roli. To že, někde krizový manažer uspěje, vůbec neznamená, že v jeho firmě bude úspěšný také. Jsou různé druhy řízení, druhy firem, oblastí, segmentů, dynamiky, kultury atd. Od jednoduchých problémů s řešením cen, nákladů, výnosů až po složitě zamotané vztahové problémy rodinných firem, rozpady firemní kultury, mocenské bitvy uvnitř organizací, je každý krizový manažer hozen do situace, kdy má přijít s řešením.

TIP:  Exit interview. Pohovor, když vám odchází vaši zaměstnanci!

Krizový manažer je především „Nositel změny“

„Ano řešení, jaké máte řešení mojí krize?“ Toto je často podpásová otázka. Krizový manažer je ve firmě omezenou dobu, posbírá veškerá data, vnímá, co se dá a klient, který si sám nevěděl roky připustit, že řešení nemá, ho chce nyní. Řešení je vždy nějaké, ale to je bod zlomu. To, co odlišuje dobrého krizového manažera od nejlepšího, je právě identifikace bodu zlomu a vize potřeby změny.

Přesvědčit majitel nebo celou skupinu manažerů o nové cestě. Kdo je pro, kdo stojí v cestě. Snažím se nastínit, že řešení jsou vždy dobrá a dostupná, ale často nepopulární, bolestivá, bojující s egem nebo tradicí. Úspěšnost krizového manažera často souvisí s tím, jak úspěšný je ve zhmotnění nové cesty podnikání klienta.

Krizový manažer jako „Manažer příležitosti“

Dobrý manažer vydefinuje cestu z krize a „Nejlepší krizový manažer“ vydefinuje nové cesty. Manažer příležitosti, jak mu říkám já, je člověk, který umí hledat a objevovat nové cesty a směry vašeho podnikání, sleduje trendy, konkurenci, obor, analyzuje data, ovládá rychlou SWOTku produktu nebo služby. Nejlepší krizový manažer je nakonec ten, který vše zastabilizuje a objeví nové příležitosti, stává se „Manažerem nových příležitosti“.

„Intuice je výsledek velice všestranné a hluboké analýzy materiálu, výsledek úmorné práce. Teprve po takové vyčerpávající práci přichází to, čemu se říká intuice – a to znamená, že potom všechno jde snadněji.“ — Tengiz Abuladze

Mohlo by vás zajímat:

- Reklama -