Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Personalistika a lidské zdroje | HRJak tvořit zdravou firemní kulturu?

Jak tvořit zdravou firemní kulturu?

8 témat ke tvorbě zdravé firemní kultury

Sdílejte

Vím, že toto téma se stále opakuje na mém blogu, ale přesto považuji povinnost sdílet zkušenosti, které tvorbě zdravé firemní kultury prokazatelné pomáhají. Níže si přečtěte několik klíčových prvků zdravé firemní kultury, které jsou dle mne pro zaměstnance v dnešní době nejdůležitější, ale myslím si, že toto platí i pro dobu minulou, která se ne vždy s firemní kulturou tak zabývala.

Osm témat zdravé firemní kultury

  1. Zaměstnanci se cítí respektováni. Se zaměstnanci se zachází ohleduplně, zdvořile a důstojně a jejich názory jsou brány vážně. Při dotazu nad tématem respektu je v některých firmách stále cítit pachuť.
  2. Podporující manažeři. Manažeři pomáhají zaměstnancům dělat jejich práci, reagovat na požadavky, vyhovět individuálním potřebám zaměstnanců, nabízet povzbuzení a být jim zády, jako opora. Téma kvality managementu se v této době chvěje ve svých základech a kvalita managmentu bude pro zvládnutí krize hlavním tématem.
  3. Manažeři žijí základními hodnotami společnosti. Jednání vedoucích je v souladu s definovanými hodnotami organizace, nejsou odchylky. Žít hodnoty organizace považuji na standard, pokud mají být naplněny další body špičkové firemní kultury?
  4. Omezení toxických manažerů. Jedná se o takové manažery, kteří vytvářejí toxické prostředí a jsou popisováni extrémně negativními výrazy. Veškerá toxicita ve firmě má za následek její psotupné otrávení.
  5. Omezení neetického chování. Manažeři a zaměstnanci postrádají integritu a jednají neeticky, takové jednání musí být včas zastaveno a následně definováno jako nežádoucí pro zbytek organizace.
  6. Ohodnocení a benefity. Zdravé posouzení všech benefitů poskytovaných zaměstnavatelem zaměstnanci, transparentní a pro všechny dosažitelné.
  7. Učení a kariérní rozvoj. Dobré, ale především efektivní a uchopitelné nastavení kariérních příležitostí zaměstnanců k formálnímu a neformálnímu učení.
  8. Jistota a bezpečnost zaměstnání. Podpora ve vnímaní jistoty zaměstnání, omezení strachu z propouštění, krize, pandemie, automatizace atd. Zaměstnanci se musí cítit bezpečně.

Výběr klíčových prvků zdravé firemní kultury

Respekt

Zaměstnanci mají významnou potřebu cítit se respektovaní. Zaměstnanci popisují, že jsou občas ponižováni a degradováni, že je na někdy nahlíženo jako kolečka na jedno použití nebo jako na roboty, případně se nimi zachází jako s dětmi, občany druhé kategorie, špínou, spodinou, idioty nebo dobytkem. Možná se budete divit, ale i takové některé dnešní společnosti jsou.

Toxičtí manažeři

Na druhém konci spektra podporujících vůdců, kteří žijí podle základních hodnot, jsou manažeři, které zaměstnanci popisují jako „strašné“ nebo „toxické. Toxické vedení může mít mnoho podob, ale zaměstnanci, kteří popisují manažery jako toxické, také častěji řeknou, že jsou urážliví, neuctiví nebo neetičtí.

Neetické chování

Bezúhonnost je základním kamenem oficiální kultury většiny organizací – téměř dvě třetiny všech společností uvádí integritu nebo etiku mezi své oficiální základní hodnoty. Nedávná studie manažerů v makléřských firmách zjistila, že téměř 10 % z nich bylo zapojeno do finančního pochybení a neetičtí manažeři zvýšili pravděpodobnost, že jejich podřízení budou podvádět také.

Jistota zaměstnání

Manažeři obvykle nepovažují jistotu práce za součást podnikové kultury. Nejistota zaměstnání však těžce tíží mysl zaměstnanců, když hodnotí firemní kulturu. Čím větší procento zaměstnanců mluvilo o propouštění, outsourcingu nebo možnosti propuštění, tím nižší byla společnost v žebříčku kultury.

Dnešní manažeři čelí řadě výzev při zvládání návratu po COVID-19 do práce. Musí si udržet ty nejlepší zaměstnance, přilákat nové a udržovat zdravou kulturu, protože se pracovní síla přizpůsobuje nové realitě, která bude zahrnovat více práce na dálku a hybridní práci. Pochopení prvků kultury, které jsou pro zaměstnance nejdůležitější, může vedoucím pomoci udržet angažovanost zaměstnanců a živou kulturu při přechodu do „nového normálu“.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články