DomůKrizový management | Crisis managementJak udržet zaměstnance? Tři cesty pro udržení zaměstnanců

Jak udržet zaměstnance? Tři cesty pro udržení zaměstnanců

Sdílejte

Článek by se možná dal popsat jako: „Milion důvodu pro udržení zaměstnanců.“ Pojďme na to…

Udržení zaměstnanců je klíčovým tématem dlouhodobého růstu a konkurenční odlišnosti vašeho podniku. Zaměstnavatelé, kteří si udrží své nejlepší talenty, mohou přečkat všechny bouře, které tato doba sebou nese. Z těchto důvodů musí být udržení zaměstnanců a zpomalení nebo zcela zastavení jejich odchodu pro každého zaměstnavatele zřejmou prioritou.

Proč je udržení zaměstnanců důležité

Organizace, které si úspěšně udrží zaměstnance, mají i jiné výhody než jen úsporu nákladů na školení a nábor. Vysoká míra udržení zaměstnanců pomáhá přilákat nejlepší talenty, protože společnost roste. Vysoká míra udržení zaměstnanců totiž přispívá k:

  • lepší efektivitě a růstu
  • lepší zkušenosti zákazníků
  • podpoře silné firemní kultury, která podporuje angažovanost zaměstnanců atd.

Když přemýšlíte o důležitosti udržení zaměstnanců, neberte v úvahu pouze dlouhodobé úspory a výhody. Vysoká fluktuace může být nákladná, protože vede k finančním nákladům a neschopnosti financovat požadované provozní výdaje. Statistiky také ukazují, že jen fluktuace stojí zaměstnavatele v České republice doslova miliony korun. Toto číslo představuje minimálně milion důvodů, proč musí společnosti upřednostňovat téma udržení zaměstnanců.

Když vám odcházejí zaměstnanci

Když vaši zaměstnanci opustí podnik, je třeba vzít v úvahu určité náklady a okolnosti vývoje.

  • Nižší morální a etická úroveň odcházejících zaměstnanců.
  • Peníze a čas na nahrazení zaměstnanců, včetně nákladů na nábor a další zapracování.
  • Snížená koncentrace a produktivita práce.
  • Ztráta znalostí a zkušeností, která vede k neefektivitě, odchodu know-how.

Chcete-li se tedy vyhnout nákladům na fluktuaci a využít výhod vysokého udržení zaměstnanců, zlepšete jejich udržení před prvním dnem jejich nástupu, a to těmito třemi cestami.

Tři cesty jak na udržení zaměstnanců

Opravdový popis práce

Skvělý popis práce by měl nejen přilákat ty nejlepší kandidáty, ale měl by také stanovit přesná a pozitivní očekávání. To zahrnuje stanovení poslání a hodnot společnosti a, což je důležité, jak je současní zaměstnanci naplňují. Neskrývejte proto firemní hodnoty jako odrážky na konci popisu, protože uchazeči je pravděpodobně přehlédnou nebo je budou považovat za nedůležité.

Místo toho propojte své hodnoty s požadavky na pracovní místo.  Napsat skvělý popis práce, který uchazeči o zaměstnání řekne, co může očekávat, kromě pracovních povinností, je prvním krokem k získání těch nejlepších kandidátů.

Lepší popisy pracovních míst

Správně zadejte název pracovní pozice. Vyvarujte se zbytečných slov a rovnou uveďte, o jakou práci se jedná. Doporučuji začít stručným a přímočarým popisem práce. Poutavě představte pracovní místo, jeho historii, roli a požadavky. Je vhodné vyhnout se superlativům, často totiž nejsou pravdivé. Místo toho buďte přímočaří. Srovnejte odpovědnost s růstem. Ujistěte se, že role a povinnosti zachycené v popisu práce odpovídají nebo opakují možnost rozvoje kandidáta. Srovnejte požadavky na pracovní pozici s očekáváním uchazeče na další profesní růst. Vytvořte naléhavost. Nelze popřít, že i když pracovníky nebo zaměstnance nutně nepotřebujete, přesto chcete, aby se potenciální uchazeči cítili povinni se přihlásit hned. Váš popis práce tedy musí vykazovat naléhavost.

Nábor zaměřený na firemní kulturu

Kultura je důležitou součástí náborového procesu. Bohužel si mnoho personalistů a manažerů v HR neuvědomuje, jak kultura ovlivňuje nábor a udržení zaměstnanců. Setkali jste se někdy s organizací, která o sobě tvrdí, že má jako základní hodnotu „podpora“, ale pak se potácíte ve zkušební době, jako trosečník? To, je onen příklad zaměstnavatele, který zakotvuje opak toho, co svým chováním dává za příklad. Každý dobrý uchazeč od takového procesu rychle uteče.

Zaměstnavatelé musí prosazovat hodnoty a kulturu, které mohou skutečně a reálně prezentovat. Funguje to oboustranně, protože to přiláká vhodné kandidáty a odradí špatně se hodící kandidáty od zaslání životopisu. Organizační kultura je středobodem náborového procesu, kdy vše odráží vaši kulturu, od procesu náboru přes vedení pohovorů, vyjednávání nabídek až po nástup nových zaměstnanců.

Mentoring a koučink

Zaměstnanci se chtějí cítit oceněni. A co je nejdůležitější, chtějí růst společně s firmou. Nejlepší způsob, jak si zaměstnance udržet, i když ostatní odcházejí, je pomoci jim cítit, že jsou důležitou součástí firmy a jejího úspěchu. Mentoringové nebo koučovací programy jsou klasickým způsobem, jak zaměstnance zaujmout a vybudovat v nich dlouhodobou loajalitu a důvěru. Zaměstnanci, kteří se cítí být součástí firemní kultury, zůstanou zaměstnavateli věrní, i když se nedaří.

Mentoringové nebo koučovací programy dosahují různých cílů:

  • rozšiřují možnosti profesního a kariérního rozvoje
  • zlepšují produktivitu a nástup do zaměstnání
  • rozvíjí vedoucí manažery
  • vytváří příležitost pro reverzní mentoring
  • podporuje a udržuje kulturu učení

Nelze popřít, že spojení nového zaměstnance s mentorem nebo koučem je skvělým doplněním zkušeností při nástupu – zejména v případě vysoce technických či odborných pozic nebo v případě, že zaměstnanec pracuje na dálku. Mentoři mohou nové zaměstnance ve firmě přivítat, nabídnout jim poradenství a působit jako vzory. Kromě toho se mohou noví zaměstnanci učit od zkušených pracovníků, čímž se vytvoří kultura kontinuity a dynamika zpracování pracovní zátěže a pracovních činností.

Koučink má také své nesporné výhody a může posloužit jako další podpora při udržení zaměstnanců ve vašem podniku.

Co tedy dělat pro udržení vašich lidí

  1. Sdělujte pravdu a komunikujte otevřeně.
  2. Snažte se být transparentní směrem ke kandidátům, ale i zaměstnancům.
  3. Věnujte pozornost adaptaci zaměstnanců.
  4. Tvořte zdravou firemní kulturu.
  5. Mějte zdravé procesy, funkční a málo byrokratické.
  6. Podporujte zaměstnance mentoringem a koučinkem.
  7. Komunikujte a sbírejte zpětnou vazbu.
Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Článek do záložky
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články