Jak uniknout traumatu z rodinného podnikání? 10 kroků jak z toho ven!

9

Rodinný podnik je pro mnoho lidí citlivé téma. Může vyvolávat pocity lítosti, studu nebo dokonce viny. Můžete mít pocit, že jste uvězněni v traumatu rodinné minulosti a nemáte možnost z něj uniknout. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat 10 kroky, které vám pomohou uniknout traumatu spojeného s rodinnou firmou!

  1. Prvním krokem je uznat, že vaše rodinná firma není osobním selháním, přestože jste si to možná mysleli. Rodinné podniky jsou v dnešní společnosti velmi rozšířené a není s tím spojen žádný stud ani pocit viny! Ve skutečnosti přibližně dvě třetiny všech firem na celém světě založily právě rodiny!
  2. Druhým krokem je uvědomit si, že vaše rodinná firma není odrazem vaší osoby, ale hlavně není o tom, co si o vás myslí ostatní! Rodinné podniky jsou často považovány za něco, čemu se lze posmívat a z čeho si lze dělat legraci, protože podle měřítek mnoha lidí mohou být považovány za výstřední nebo nějak neobvyklé.
  3. Třetím krokem je uvědomit si, že trauma kolem vašeho rodinného podniku pouze omezuje váš potenciál. Rodinné firmy jsou často vnímány jako něco, před čím lidé „utíkají“ nebo před čím se snaží ukrýt, ale to není pravda! Rodinné podniky pro vás mohou být obrovským zdrojem podpory a nikdy by neměly být vnímány jako přítěž, se kterou se musíte vypořádat.
  4. Čtvrtý krok je o nalezení sebepřijetí ve vztahu k rodinnému podniku, a to s kladením důrazu na odpuštění. Rodinné podniky mohou být do jisté míry dvousečnou zbraní, protože poskytují odměny i výzvy zároveň! Výzvou rodinného podnikání je, že musíte pracovat z kruhu rodiny, z domova, ale pokud je to něco, co vás baví, je pravděpodobné, že vám to nebude příliš vadit!
  5. Pátým krokem je přestat se odsuzovat za to, že chcete opustit rodinný podnik. Rodinné podniky mohou být velmi náročné, protože se jim často některé věci zamlčují, takže pro děti podnikatelů je těžké necítit se uražené nebo zklamané! Rodinné podniky jsou obvykle vnímány jako něco, o co jsou lidé povinni se starat, když jste nablízku, ale není nic špatného na tom, když se chcete rozhodnout jinak.
  6. Šestým krokem je pak téma týkající se sebedůvěry, důvěry v sebe sama a důvěry v ostatní. Rodinné podniky mohou být poměrně citlivým tématem, protože jsou do jisté míry často spojeny s pocitem, že v nich není prostor pro selhání! Majitelé rodinných firem mají na svých bedrech velkou zodpovědnost, takže je logické, proč se lidé takto cítí, ale neměli byste se tlouct do hlavy, že chcete odejít anebo nalézt uplatnění jinde. V jiném oboru nebo místě.
  7. Sedmým krokem je si uvědomit potřebu, proč se někdy rozhodnete z rodinné firmy odejít. Rodinné firmy jsou často spojovány s pocitem povinnosti nebo závazku, ale to neznamená, že je to pravda! Majitelé rodinných firem se mohou cítit pod tlakem, že musí dodržovat rodinné tradice a nedělat nic, co se vymyká normálu, což může být po nějaké době docela vyčerpávající! Každý si občas musí připustit pocit, že odejde.
  8. Osmý krok je o uvědomění si toho, že nejste sami, existuje celá komunita majitelů rodinných firem, která vás může podpořit. Rodinné podniky se často potýkají s dalším tlakem okolí a společenskými očekáváními! Majitelé rodinných podniků obvykle za své peníze pracují nesmírně tvrdě, a proto si na oplátku zaslouží respekt a uznání, ale někdy i pochopení a porozumění, někdy třeba postačí jen naslouchat!
  9. Devátý krok je o pochopení pozitivních věcí. Vždy v rodinném podnikání nalezneme něco, proč má smysl v tom pokračovat. Pouze sami sobě jsme překážkou v otázce toho, jestli budeme naše podnikání vnímat pozitivně nebo negativně.
  10. Desátý krok je ten poslední. Se vším respektem a úctou jste se vydali na těžkou cestu. Převzali zodpovědnost, mnoho ztratili, mnoho obětovali, ale také se mnoho naučili, mnoho objevili a mnoho získali. Traumata zde vždy budou, ale jde zde především o správné nastavení mysli podnikatele rodinné firmy.
- Reklama -