Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Kariéra | CareerJak vybrat prezidenta? Výběr prezidenta pohledem zkušeného náboráře

Jak vybrat prezidenta? Výběr prezidenta pohledem zkušeného náboráře

Sdílejte

Dovolte mi takový úvod k tomuto tématu volby prezidenta České republiky v roce 2023. Nicméně ale věřím, že vám tento návod pomůže i v roce 2028 atd. Nějak mě totiž unavuje vysvětlovat proč je ten či ona vhodným nebo nevhodným kandidátem. Řada lidí čerpá pouze z marketingu těchto vybraných osob. Případně si pouze pamatuje jejich výroky na toto nebo jiné téma. Do tohoto guláše se ještě přidají média placená opět různými skupinami nebo jednotlivci. Najednou jste na lopatě a už jedete na vlně potvrzování vaší chybné cesty. Je zde také skupina, které je to jedno, ty ať prosím nečtou dále.

Každý občas se stává v době voleb náborářem. Jak správně zvládnout nábor není zase tak jednoduché, postačí se alespoň držet nějaké struktury procesu náboru.

Nábor a výběr prezidenta

Nábor ať už zaměstnanců, manažerů nebo prezidentů není v ničem jiný. Podnik je tu stát a úřad prezidenta a kompetence jsou jasné a všem srozumitelné. Oprava, není to stejné, ve výběru vhodného kandidáta figurujete vy, drazí voliči. V náboru rozhoduje personalista, personální agentura nebo náborář, manažeři, případně celá skupina HR odborníků, pokud se jedná o assesssment centrum.

Také v náboru zaměstnanců můžete volit všechno možné, interview, modelování situace a chování kandidáta, kompetence a jejich úroveň, dotazníky, testy, diagnostiku atd. Máte snad stovku nástrojů, kterou si můžete vzít na pomoc. Tady to tak bohužel není, máte jen informace a o nich můžete dost zapochybovat!

U kandidátů se ověřují reference, jde se do historie, volá se referenčním kontaktům, předchozím zaměstnavatelům. Můžete zkoumat a také se k ledasčemu dostanete. U některých prezidentských kandidátů je však historie dost skryta a někdy ji opravdu raději znát nechcete.

Interview může být více několika kolové, kandidát může dostat různá zadání, která musí vypracovat. Pozor. Na konci toho všeho musíte mít alespoň 90% jistotu, že jste vybrali toho správného. To tady bude velký oříšek. Máte jenom hesla, přísliby, trochu té historie, ale papír snese všechno. Pravou podstatu a hloubku náboru tady bohužel nejsme schopni zajistit. Jo zapomněl jsem a omluvám se, ještě máte vlastní dojem – názor – pocit – intuici, končím.

Nábor prezidenta České republiky

V mém článku se nebudu pouštět do emocí, mých zkušeností i osobních bohužel, nebudu předjímat co píšou média atd. budu se snažit do podniku jménem Česká republika najít vhodného kandidáta. Drže mi palce a případně mně nevyhrožujte, že takto to nejde.

I to v mé praxi náboráře najdete. Přehled kandidátů. Jsou to obvykle ti nejlepší z nejlepších. Mají praxi v oboru, odpovídají i osobnostním preferencím, mají kompetence, znalosti, praxi atd. Hodnotí se opravdu hodně kritérií. Tady to ovšem bude oříšek. Co asi musí umět prezident? V čem by měl být dobrý a v čem zase tolik ne? Víte, co prezident dělá?

Pracovní pozice: Prezident České republiky

Na prezidenta může kandidovat osoba starší 40 let, která nebyla zbavena způsobilosti k právním úkonům, což je stejné pravidlo jako u senátorů. Dále je také nutné, aby měla české občanství. Na národnosti již poté tolik nezáleží. Ve skutečnosti není nutné mít v životopise vysokou školu, diplom z politologie nebo dokonce zkušenosti s aktivní politikou. Naprosto podstatná je ale na druhou stranu trestní bezúhonnost a také to, aby se nejednalo o osobu, která již byla dvakrát zvolená.

Aby ale k nějaké kandidatuře na prezidenta došlo, musí být navržen.

  1. minimálně 10 senátorů
  2. minimálně 20 poslanců
  3. občan ČR starší 18 let, jehož návrh byl v rámci petice podpořen minimálně 50 000 podpisy občanů republiky

Takže toto je hlavní kritérium, opravdu? Volí ho lid, ten ví, co dělá…

Pracovní náplň prezidenta České republiky

Prezident České republiky je hlava České republiky, která je volena přímo českými občany, to víme. Z výkonu své funkce není odpovědný s výjimkou velezrady a hrubého porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Prezidentovo funkční období trvá pět let.  Výkon pravomocí, protokolární povinnosti a další funkce spojené s osobou prezidenta zajišťuje Kancelář prezidenta republiky, jeho ochranu má na starosti specializovaný útvar Policie ČR.

Prezident reprezentuje zemi navenek i ve vnitřních vztazích, z hlediska protokolu jde o prvního ústavního činitele. Dále má právo účastnit se schůzí obou komor Parlamentu, jejich výborů a komisí, schůzí vlády atd.  Prezident je také dle Ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil, což znamená určité rozhodování, k tomuto účelu má tak zřízenu Vojenskou kancelář prezidenta republiky. Dále je prezident také adresátem zpráv zpravodajských služeb a rovněž jim také s vědomím vlády zadává úkoly.

Vykonává též řadu dalších činností a pravomocí, některé z nich jsou uvedeny přímo v Ústavě, jiné v zákonech. Mimo jiné jmenuje a odvolává předsedy a další členy vlády, svolává zasedání Poslanecké sněmovny, jmenuje soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy, jmenuje předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu z řad soudců tohoto soudu, odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem a zahlazuje odsouzení, má právo vrátit Parlamentu přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního, podepisuje zákony, jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu,   jmenuje členy Bankovní rady České národní banky. Také jmenuje celou řadu dalších klíčových lidí, ale to je zkrátka stále to samé. Personální práce je jistá.

Tvrdé a měkké kompetence prezidenta

Pokud se podíváme na toto téma pohledem kartotéky pracovních pozic nebo skrze databázi Národní soustavy povolání, vypadalo by to asi následovně: generální ředitel, s kombinací provozního ředitele, personálního ředitele a kombinace dalších pozic, od ředitele zahraničního obchodu, přes právní pozice až po znalost řízení menších a větších celků. Je dost obtížné identifikovat pořadí těchto pozic, protože i podíl činností se může měnit a v období dynamiky světa se může měnit i pořadí těchto tvrdých kompetencí. Navíc zde budeme předpokládat, že je tu jistá profesní způsobilost pro výkon této pozice a na to snad existují mechanismy nebo zase jen ta volba lidu?

Abych to udělal jednodušší měli bychom opustit tvrdé kompetence a možná se u našeho prezidenta věnovat těm měkkým. Tedy něco jako sada měkkých kompetencí prezidenta České republiky.  

Seznam všech měkkých kompetencí dle NPS

  1. Efektivní komunikace
  2. Kooperace (spolupráce)
  3. Kreativita
  4. Flexibilita
  5. Uspokojování zákaznických potřeb
  6. Výkonnost
  7. Samostatnost
  8. Řešení problémů
  9. Plánování a organizování práce
  10. Celoživotní učení
  11. Aktivní přístup
  12. Zvládání zátěže
  13. Objevování a orientace v informacích
  14. Vedení lidí (leadership)
  15. Ovlivňování ostatních

(zdroj: http://kompetence.nsp.cz/mekkeKompetence.aspx)

Seznam všech měkkých kompetencí dle wikipedie

  1. Komunikační dovednosti
  2. Schopnost kooperace (spolupráce)
  3. Výkonnost
  4. Řešení konfliktů a vyjednávání
  5. Asertivní jednání
  6. Osobní efektivita
  7. Sebereflexe, kritické vnímání sebe sama
  8. Tvůrčí (kreativní) nebo týmové řešení problémů
  9. Strategické neboli koncepční myšlení
  10. Strukturované myšlení vedoucí k rozpoznání, pochopení a řešení problému
  11. Myšlení podle analogií (je spojeno s učením a spojováním znalostí z nejrůznějších oblastí do nových souvislostí)
  12. Podnikatelské myšlení, rozhodování v podmínkách nejistoty
  13. Budování týmu
  14. Vytváření dlouhodobých vztahů, sociálních sítí
  15. Konstruktivní kritičnost a schopnost přijímat kritiku
  16. Ochota riskovat, odhad přiměřenosti rizika
  17. Ovlivňování lidí nebo prodejní dovednosti
  18. Zvyšování kvalifikace, ochota učit se novým věcem
  19. Otevřenost, otevřená mysl
  20. Pružnost (flexibilita)
  21. Schopnost se adaptovat a přijímat změny (přizpůsobivost)
  22. Samostatnost
  23. Aktivní přístup
  24. Zvládání zátěže
  25. Objevování a orientace v informacích

(zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bkk%C3%A9_dovednosti)

Seznam měkkých kompetencí prezidenta České republiky dle mě

Zvolte ano/ ne nebo škálu 1 – 5

  1. Plánovité jednání
  2. Operativní rozhodování
  3. Schopnost definování priorit
  4. Schopnost koordinovat
  5. Schopnost řídit tým
  6. Schopnost kritického myšlení
  7. Odolnost vůči stresu
  8. Schopnost konstruktivního řešení
  9. Schopnost řešení problémů
  10. Komunikativní schopnost ve smyslu vyjednávání
  11. Samostatnost
  12. Organizační schopnosti
  13. Empatie
  14. Analytické myšlení
  15. Strategické myšlení
  16. Logické myšlení
  17. Stabilita v myšlení a rozhodování
  18. Adaptace na prostředí
  19. Otevřenost novým podnětům
  20. Schopnost vystupovat jako neformální autorita
  21. Komunikativní schopnost ve smyslu vedení a řízení lidí

Nyní by bylo dobré udělat výběr těch top kompetencí, ale na to v našem článku nemáme moc čas. Ten čas ale máte vy. Sami si měkké kompetence projeďte a vyberte ty, které by váš prezident měl mít. Pojďme dále. Když vybereme prezidenta podle tvrdých kompetencí, má znalosti, dovednosti, vzdělání, přejdeme k těm měkkým, které jsme si vytipovali a zbývá poslední možnost, naše hodnocení a doporučení atd.

Jaké vlastnosti by měl mít prezident?

Je jich skutečně dost, ale většinu by z nich měl mít každý. Vyřazovací metodou se dostanete ke svému kandidátovi lehce.

Učinil jsem vám předvýběr

Aktivní, asertivní, angažovaný, bdělý, bystrý, cílevědomý, ctižádostivý, ctnostný, čestný, činorodý, dobrosrdečný, duchovní, důkladný, důvěryhodný, džentlmenský, energický, elegantní, harmonický, hodnověrný, houževnatý, hloubavý, humanistický, chytrý, charakterní, charizmatický, inspirativní, intuitivní, jistý, kreativní, komunikativní, korektní, konstruktivní, kultivovaný, laskavý, lidský, loajální, moudrý, milující, metodický, mravný, nadšený, obětavý, ochotný, opravdový, odvážný, ohleduplný, originální, otevřený, obezřetný, objektivní, obratný, oddaný, odhodlaný, odolný, ochranitelský, pracovitý, pilný, poctivý, pečlivý, pragmatický, praktický, pravdomluvný, přesvědčivý, pilný, rozhodný, realistický, racionální, skromný, spravedlivý, sebevědomý, samostatný, starostlivý, solidární, systematický, sebekritický, trpělivý,  tolerantní, taktní, ušlechtilý, upřímný, uctivý, uvědomělý, vytrvalý, vůdčí, věrný, vyrovnaný, vnímavý, věcný, všestranný, výkonný, vyspělý, zkušený, zralý, zvídavý, zásadový, znalý.

Teď je práce zase opět na vás, jaké vlastnosti asi váš kandidát má? Škrtněte, které ne nebo potvrďte ty, které ano.

Seznam kandidátů na prezidenta České republiky

Seznam a pořadí je takto uveden v jiném zdroji, hlavně v tom nic nehledejte.

  1. Andrej Babiš – Politik a podnikatel, poslanec PČR, bývalý předseda vlády ČR a ministr financí.
  2. Jaroslav Bašta – Politik a diplomat, poslanec PČR a bývalý ministr bez portfeje.
  3. Karel Diviš – Podnikatel, ekonom a matematik.
  4. Pavel Fischer – Politik a diplomat, senátor PČR, bývalý velvyslanec ČR ve Francii a neúspěšný kandidát na prezidenta z roku 2018.
  5. Marek Hilšer – Lékař, pedagog, vědec a občanský aktivista, senátor PČR a neúspěšný kandidát na prezidenta z roku 2018.
  6. Danuše Nerudová – Ekonomka a pedagožka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně.
  7. Petr Pavel – Voják, bývalý předseda vojenského výboru NATO a náčelník Generálního štábu Armády České republiky.
  8. Josef Středula – Odborář, předseda ČMKOS.
  9. Tomáš Zima – Lékař a biochemik, bývalý předseda České konference rektorů, rektor Univerzity Karlovy a děkan 1. LF UK.

Tomáš Březina – Podnikatel a bývalý poslanec PČR, zakladatel společnosti BEST.

Karel Janeček – Matematik, filantrop a podnikatel, autor volebního systému D21.

Denisa Rohanová – Prezidentka České asociace povinných.

Josef Roušal – Podnikatel.

Pavel Zítko – Pedagog.

Kdo je vhodný kandidát na prezidenta České republiky?

Zde máte výběr z nejrůznějších fór, podcastů a videí:

  • Měl by být především sloužící.
  • Měl by skutečně být ikonou, symbolem.
  • Jako Václav Havel.
  • Jako T.G.M.
  • Měl by mít společenské a politické kompetence.
  • Se standardní profesní dráhou.
  • Normální člověk.
  • Někdo, kdo vypadá jako prezident jiné země?
  • Měl by být nadstranický, rozvážný, a abych se za něj nemusel stydět?
  • Měl by být státník?

Koho teda volit a nevolit podle zkušeného náboráře?

Představa prezidenta je za mě opravdu proměnlivý fenomén. Bez ověření praxe, historie, analýzy, pohovorů, ověřování, diagnostiky atd. za ně ruku do ohně prostě nedám. Nezříkám se zodpovědnosti, zříkám se metody, kterou se tato volba děje. Je v ní tucet proměnných a marketing a média, manipulace a lži mě poráží. Nemám se prostě čeho chytit. Najdu snad jen zlomek toho, o co se v tomto náboru opřít.

Na závěr se zeptám ale já vás?

  1. Víte jasně, kdo je váš kandidát a proč?
  2. Znáte jeho profesní historii?
  3. Je váš kandidát důvěryhodný?
  4. Souzníte s jeho hodnotami nebo vizí?
  5. Je to dle vás kandidát vhodný a proč?
  6. Z jakého zdroje/zdrojů pro vaše rozhodování čerpáte?

Berte volby vážně! Líbí se vám článek, sdílejte ho. Mějme se rádi.

Zdroje

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Jsem o něco chytřejší, díky. Božena Do.Jak vybrat prezidenta? Výběr prezidenta pohledem zkušeného náboráře