Jak změnit firemní kulturu?

2080

Podle nedávného průzkumu Global Human Capital Trends společnosti Deloitte, 82 % dotazovaných vedoucích manažerů se domnívá, že kultura firmy je potenciální konkurenční výhoda. To znamená, že když je kultura správná, může řídit výkon a produktivitu v rámci organizace a působit jako tajná konkurenční zbraň.

Na základě mé zkušenosti s desítkami úspěšných firem v různých odvětvích jsem však zjistil, jak těžké je uznat, že je pro některé z nich čas na změnu firemní kultury. Koneckonců, znaky nebo spíše příznaky změny mohou být malé, pokud je klient zvyklý na normální výkyvy. Pro některé firmy může být i těžké určit konkrétní znamení, že je čas na změnu firemní kultury.

„Jací jste vy, taková je i vaše firma.“ Reinhard K. Sprenger 1953

Zde jsou tři jasné signály, že je čas na změnu firemní kultury

1. Finanční výkonnost a produktivita firmy významně klesá

Pokud vaše zisky klesají a nemůžete zjistit zřejmý důvod, obvykle to znamená, že nedošlo k žádným zásadním změnám v ekonomice nebo konkurenci nebo u cílového zákazníka, je to skvělá příležitost na to, podívat se na vaši kulturu. Pozitivní firemní kultura nemůže sama o sobě vytvářet příjmy, ale existuje zřejmý vztah mezi výkonností společnosti a její firemní kulturou.

TIP:  Jak na firemní kulturu ve firmě plné freelancerů?

Změna firemní kultury pohledem dovnitř

Pokud máte podezření, že vaše kultura ovlivňuje vaši ziskovost, je na čase změnit firemní kulturu. Nejhorší, co můžete udělat, je začít náhodně měnit věci o vaší kultuře a doufat, že to bude mít pozitivní dopad. Místo toho začněte s fakty. Shromažďujte údaje o angažovanosti zaměstnanců a aktuální kultuře firmy. Pak strategicky zvážíte, jak můžete využít silné stránky a zlepšit své slabiny, abyste zvýšili angažovanost zaměstnanců a zlepšili svou finanční výkonnost celkově.

Zkuste školení o firemní kultuře: Firemní kultura

2. Nulová zpětná vazba

Nikdo nechce dostávat špatné zprávy, ale ve zdravé firemní kultuře mohou zaměstnanci posílat, přijímat a různě chápat informace, které jim umožňují dělat své zaměstnání, včetně konstruktivní zpětné vazby, kterou vedoucí potřebují slyšet. Pokud se tato informace do firmy nedostává, je na čase změnit organizační kulturu a související procesy.

Změna firemní kultury prostřednictvím zpětné vazby

Chcete-li tento problém vyřešit, budete muset vytvořit komunikační plán, který může váš vedoucí tým podporovat a následně provádět konzistentně se zaměstnanci. Pokud jsou vaši zaměstnanci obzvláště odpojeni nebo rozčarováni vaší komunikací ve vaší organizaci, může to trvat dlouho, než začnou věřit, že to, co říkáte je pravdivé. Vzhledem k tomu, že komunikace slouží jako páteř schopnosti vaší společnosti dělat věci, je to kritické téma, na které se musíte zaměřit.

TIP:  Strategie a aktuální trendy v náboru zaměstnanců

3. Neshody, rozpory, konflikty a překážky

Otevřená komunikace je kritickou součástí zjišťování nejinovativnějšího a nejuznávanějšího řešení výzvy. Pokud však zjistíte, že je téměř nemožné dosáhnout konsenzu, ve kterém se každý může posunout vpřed, pravděpodobně máte problém s pochopením firemní mise a hodnot. Problémem může být to, že každý zaměstnanec přijde ke stolu s hlubokým zkušenostmi a praktickými znalostmi, ale nemají žádné orientační hodnoty, jak by tato zkušenost a znalosti měly být využity k plnění cílů společnosti. Nebo možná, že na prvním místě nejsou jasné firemní cíle. Jinými slovy, to jsou zkušenosti a znalosti v prázdnotě.

Změna firemní kultury skrze otevřenou komunikaci

Kromě každodenních okamžiků řešení problémů podpořte rozšířenou změnu organizační kultury tím, že shromažďujete informace o poslání a hodnotách a organizujete týmové úsilí kolem témat zaměřených na mise a hodnoty. Změnu vnímejte jako příležitost rozvoje vaší organizace.

Další články o firemní kultuře:

TIP:  Firemní kultura? Jak jí tvořit, měnit, ovládat a rozvíjet.

Zkuste školení o firemní kultuře: Firemní kultura

 

- Reklama -