Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Kariéra | CareerJaké měkké dovednosti vyžadují manažeři?

Jaké měkké dovednosti vyžadují manažeři?

Sdílejte

V pracovním prostředí obvykle rozdělujeme dovednosti do dvou kategorií, a to tvrdé dovednosti (aglicky hard skills) a měkké dovednosti (anglicky soft skills). Hard skills jsou definovány jako specifické, naučené schopnosti a aktivity, které mohou být definovány a měřeny. Mezi příklady patří schopnost používat konkrétní software, účetnictví a různé další technické a pracovní činnosti.

Jaké jsou poptávané měkké dovednosti – soft skills?

Měkké dovednosti jsou rysy, vlastnosti zaměstnance a jeho chování, které využívá ve své interakci s ostatními zaměstnanci nebo v samotném zaměstnání. Měkké dovednosti tvoří soubor metod, způsobů, cest, technik, schopností, dovedností, jak tvrdé dovednosti získat a rozvíjet je.

Dnešní příspěvek není o tom, která z dovedností je nejdůležitější, a také obě kategorie jsou přece důležité. Ve firmách je někdy tendence spíše omezovat využívání měkkých dovednosti. Upřímně řečeno, myslím, že je to proto, že slovo „měkké“ lze vykládat jako zbytečné a neefektivní. Nenechte se mýlit, měkké dovednosti jsou pro náš pracovní úspěch nesmírně důležité. Zde je seznam měkkých dovedností, o kterých manažeři říkají, že chtějí, aby je jejich zaměstnanci měli:

Sebepoznání

Víme nejlépe, jak se cítíme ve své vlastní kůži. Mít schopnost sebepoznání nám umožňuje lépe pochopit sami sebe a naše pracovní vztahy s ostatními.

Komunikace (ústní i písemná)

Existuje tolik různých médií pro komunikaci, od e-mailu, posílání SMS zpráv, sociálních médií. Naše sdělení musíme vždy správně formulovat a zacílit na správné publikum.

Naslouchání a přijímání zpětné vazby

Naprosto chápu, že multi-tasking je součástí našeho života a také již bylo řečeno, že multi-tasking není vhodná nebo účinná metoda. Když dostáváme zpětnou vazbu, zaslouží si vždy naši pozornost. Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, která Vás odstartuje za nejlepší kariérou.

Networking

Není jen dovednost, která je vhodná pro hledání nového zaměstnání. Networking probíhá interně i externě. Efektivní networking je o dobré komunikaci a také o naslouchání. Lidé, kteří jsou dobrými týmovými hráči, jsou také schopni požádat o informace nebo o pomoc, když je to nutné. Tvoření vazeb a spojení mezi zaměstnanci, je pro Vaši reputaci a kredit ve firmě důležité.

Řešení konfliktů

Manažeři dnes nechtějí hrát rozhodčí. Upřímně řečeno, nemají na to čas. Zaměstnanci potřebují pravidelně řešit své konflikty. Společnosti očekávají, že zaměstnanci sdílejí své myšlenky a postupy o tom, jak řešit své nebo firemní, týmové problémy. I když řešení problémů při jejich prezentaci nemusí přijít, je důležité že se nastartovala konverzace a ta vždy vede k nějakému řešení.

Zvládání stresu

Vyhoření je dnes populární téma napříč všemi společnostmi. Zaměstnanci potřebují schopnost zvládat stress a to nejen tím, že si vezmou dovolenou. Zaměstnanci musí rozumět tomu, co přináší stress, jak vzniká a jak ho preventivně vytěsnit a celkově jej zmírnit v rámci běžného pracovního dne.

Time management

Je pouze jeden způsob, jak kontrolovat svůj stres a to je kontrolovat svůj čas. Učit se, jak efektivně řídit svůj čas, může mít obrovský dopad na produktivitu a počet hodin strávených v práci.

Stejně jako tvrdé dovednosti, některé měkké dovednosti lze získat. Existují tři způsoby, jak zdokonalit své měkké dovednosti: poslouchejte, čtěte a konejte. Choďte na semináře, workshopy, poslouchejte podcasty nebo využijte kariérní poradce, kouče a mentory. Čtěte blogy, články a zajímavé knihy. Zkuste si nastavit vlastní cíle a dejte se do akce.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články