Pátek, 1 července, 2022

Jaký je dopad „Zombie firem“ na trh práce?

Tento obsah je určen pouze pro registrované

Pro odemknutí tohoto obsahu se prosím zaregistrujte a následně vyberte svůj plánu odběru. Pro získání přístupu se zaregistrujte vpravo nahoře.
Vaše e-mailová adresa je 100% chráněna před spamem!

Zaujalo mě téma aktuální transformace pracovního trhu a jeho dopad na budoucnost zaměstnanosti. Když se koukáme na celkové ekonomické zdraví některých společností, jejich personálních a mzdových politik a firemních kultur, je zřejmé, že již dlouhodobě mají symptomy tzv. „Zombie firmy“.

Je až s podivem kolik firem to může být, i vlivem zásahu státu nebo bank. Zombie firma je společnost, která je v současné době schopna zůstat v podnikání, ale je plná nedobytnými dluhy a potřebuje záchranu, aby přežila. Například společnost, která postupně nabrala velké dluhy, ale poté došlo ke zvýšení úroků a bez podpory banky, investora nebo vlády není záchrana možná.

Firma není schopna dlouhodobě vytvářet žádný zisk a aby nadále mohla fungovat, tak potřebuje dotace, vnější finanční pomoc či vnější záchranu před bankrotem. Mezi zombie firmy tak patří dlouhodobě zadlužené podniky, které pokryjí svoje provozní náklady a úroky z půjček, avšak nezaplatí samotný dluh.

Další článek:  Nejsou lidi, klesá produktivita, co dělat? Státe poraď si!

Blokace lidského kapitálu

Taková firma se tedy dlouhodobě pohybuje na hranici krachu, blokuje tím pádem zaměstnance firmám a organizacím s větší produktivitou práce. Její existence zabraňuje ziskovějšímu využiti pracovních sil na trhu práce a snižuje tím mzdy i produktivitu na trhu. Udržování zombie firem při životě snižuje ekonomický růst.

Řada zemí zaznamenala v posledním desetiletí rostoucí počet přežívajících zombie firem s nízkou produktivitou, které by obvykle opustily konkurenční trh, což brzdí růst produktivity vytlačováním příležitostí k růstu produktivnějších firem, zejména začínajících firem.

Zombie firmy v České republice

Existuje šance, že by se zombie firma zachránila a mohla restrukturalizovat a zachránit své podnikání? Například v období recese v roce 2009 nabídla vláda USA dotaci společnosti General Motors – což jí pomohlo přežít téměř bankrot. Je možné, že se u některých firem v České republice dočkáme takového scénáře?

Ekonomové však naznačují, že je obecně neefektivní podporovat zombie firmy, protože udržují neefektivní kapitál a práci a jsou postupně selhávající. Záchrana zombie firem jen podporuje neefektivitu.

Co způsobuje, že se firma stane Zombie firmou?

Vysoká úroveň dluhu. Pokud firma převezme vysokou úroveň dluhu, je náchylná k růstu úrokových sazeb. Období velmi nízkých úrokových sazeb podporovalo snahu o větší dluh. V období 2009 – 2016 byly úrokové sazby po celém světě velmi nízké. To povzbudilo firmy, aby přijaly více dluhů. Za velmi nízké sazby je přijatelné se zadlužit. Velmi nízké úrokové sazby však mohou povzbudit firmy, aby přijaly dluhy, které by mohly být neudržitelné, pokud by úrokové sazby vzrostly.

Další článek:  Kdo je skrytý zabiják produktivity vašich zaměstnanců?

Pokles poptávky a koronakrize

Pokud se firma ocitne pozadu díky technologii nebo změně preferencí spotřebitelů, dopadem pandemie, může jí zbývat neprodaný sklad a promarněná kapitálová investice. Náhlá změna v obchodním nebo ekonomickém prostředí může zabít zombie společnosti. Pokud se ekonomika posílí, úspěšnější společnosti mohou rychle využít příležitostí a nechat tyto společnosti za sebou. Nelze-li využít těchto příležitostí, sníží se poptávka spotřebitelů po jejich produktech nebo službách a společnosti nakonec narazí na značné problémy v konkurenci s jinými společnostmi.

Jelikož existence zombie společností závisí na věřitelích, zvýšení úrokových sazeb vyhladí značné množství zombie společností. Náklady na dluh se zvýší a společnosti nebudou schopny dostát svým úrokovým závazkům.

Zombie firmy a zájem státu

Ačkoli tyto společnosti nepříznivě ovlivňují ekonomiku, některé společnosti hrají v ekonomice důležitou roli. Například některé společnosti může vláda zachránit jednoduše proto, že společnost zaměstnává velké množství lidí. Pokud by společnost zkrachovala, obrovské ztráty pracovních míst by mohly mít významný společenský dopad. Nyní otázka, co je tedy správné? (1)

Zdroj obrázku: https://twnews.cz/cz-news/zbytecne-statni-firmy-by-mela-vlada-prodat-za-nekterymi-podniky-lezi-velke-pribehy

Zombie startupy

Zombie start-up je společnost, která obdrží počáteční financování, ale neobdrží další investice od investorů. Z významného počtu startupů se tak stávají zombie startupy, které jsou neschopné uspět za časnými investicemi. Tyto začínající společnosti mají krátkodobý plán na zajištění včasných investic, chybí jim však dlouhodobý plán růstu.

Jak tyto společnosti dospívají, projevuje se nedostatek dlouhodobého plánování a klesá výkonnost společnosti. Investoři nevidí tyto startupy jako atraktivní, a proto nepřidělují další finanční prostředky. Společnost se stává zombie startupem, tedy společností, která funguje i po vyčerpání počátečního financování, ale ve skutečnosti neroste.

Další článek:  Jak koronakrize postupně rozdrtí trh práce

Zdravé firmy versus Zombie firmy

Pokud žádná firma neopustí trh, v zásadě to znamená, že přestaneme rozlišovat mezi dobrými a špatnými obchodními modely. Takový vývoj by mohl mít dopad i na zdravé společnosti. Když se ekonomika zotaví, firmy musí zůstat opatrné, protože nemají způsob, jak zjistit, kdo je a není schopen platit a kdo bude schopen platit své účty. To může poškodit i zdravé společnosti, pokud jejich účty nejsou zaplaceny, což může potenciálně vést k úpadku. (2)

Podle Deutsche Bank Research mají takové „Zombie firmy“ sklon k agresivní cenové politice, která má zase dopad na zisky zdravých společností a omezuje strukturální změny.(3)

Kam článkem mířím?

Je patrné, že prostředí firem v České republice bude potřebovat hodně očistných mechanismů, aby se zase uzdravilo. Zásah státu a bank tak může působit různě. Trh práce může být a nejspíše bude silně poznamenaný, ale měl by být formován více než zásahy, zdravým a spravedlivým mechanismem.

Upozorňuji, že nejsem ekonom, ale cítím, že některé instituce působí na trh jakýmsi pákovým mechanismem a narušují tak celkovou podnikatelskou rovnováhu. Budu rád za váš komentář nad tímto tématem.

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte, že každá firma takovou Pandořinu skříňku má. Když jsem si toto zjištění uvědomil, vnitřně jsem...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou polévku, ale řešení je z významného podílu v roli personální. Vše se obvykle nastartuje selháním lidského faktoru...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Staňte se odolným manažerem. Manažerská resilience

V dnešní nepředvídatelné době čelí vedoucí pracovníci novým výzvám, obtížným rozhodnutím a měnícím se okolnostem. Abyste úspěšně prošli obdobím nejistoty a dovedli svůj tým...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Nejsou lidi, klesá produktivita, co dělat? Státe poraď si!

Ukážu vám graf, ze kterého vám nebude úplně dobře, ale myslím, že to, co předvádí naše média posledních několik let, vás zase tento můj...

Starý leadership končí. Přichází kvantový leadership

Dovolte mně menší úvod do tohoto tématu a možná i vysvětlení mého přístupu k managementu a leadershipu v mé poradenské praxi obecně. Jak organismy v přírodě...

Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance jako na soubory dovedností a znalostí a opustit tradiční vnímání pracovního místa jako status idem. Většina...

SMART metoda je mrtvá, teď je tu FAST

Podle nedávného průzkumu si zaměstnanci ve většině organizací stanovují cíle sami pro sebe nebo pro své týmy. Pokud jde o stanovování cílů, většina manažerů...

Nejnovější články

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se,...

Od výplaty k výplatě. Pracující chudoba

V České republice žije pod hranicí chudoby přibližně 1 milion...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal...

Články, předplatné a nadace

Drazí čtenáři, asi jste si všimli, že některé články...

Top články týdne

Proč vás opouští zaměstnanci?

„Zastavte odchody svých lidí jednou pro vždy nebo se...

Krize vás nezabije, ale co určitě je…

Nejdříve vám představím dva nebezpečné kamarády, kterým je třeba...

Seo tipy pro personální marketing v roce 2016

Jak na optimalizované kariérní stránky nebo celou SEO koncepci...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Jak generace sledují video obsah?

YouTube má dnes na celém světě více než jednu...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...