Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Kariéra | CareerJe čas na změnu kariéry? Signály pro změnu kariéry

Je čas na změnu kariéry? Signály pro změnu kariéry

Sdílejte

Co je třeba zvážit při změně zaměstnání?

Hodně se toho napsalo o turbulentních změnách na trhu práce. Po roce 2021 se spustila řada změn v kariérních řadách nejrůznějších firem. Dnes je ale téma kariéry také dost silným tématem. Pokud zvažujete, že se k tomuto trendu připojíte, mějte na paměti, že tráva není vždycky zelenější na druhé straně plotu. Je velmi důležité, abychom v tomto procesu postupovali promyšleně.

Z jednoho staršího průzkumu pracovníků bylo zjištěno, že téměř tři čtvrtiny přijaly novou práci jen proto, aby zjistily, že je mnohem jiná, než očekávaly. Tento jev se nazývá šok ze změny. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, ujistěte se, že odcházíte ze zaměstnání ze správného důvodu, a pečlivě si nové pracovní příležitosti prověřte. Není nic horšího než udělat chybu v kariérní cestě, stojí vás další čas a peníze také.

Kdy je čas na změnu kariéry?

Cítíte nestabilitu firmy nebo trhů

Pokud se objevují zvěsti o propouštění nebo o odkoupení vaší společnosti, ztrátě trhu, dopad války nebo jiného dopadu je to samo o sobě spouštěcím mechanismem pro hledání nové práce. Než se nechat nutit ke změně zaměstnání, může být lepší začít hledat nyní a odejít za vlastních podmínek.

Potřebujete změnu životního stylu

Pozitivní stránkou pandemie je nebo snad bylo, že někteří lidé zjistili, že existují nové způsoby, jak vykonávat svou práci. Určitě se nyní setkáváme s pracovníky, kteří chtějí i nadále pracovat na dálku. Pokud váš zaměstnavatel nutí všechny, aby se vrátili do kanceláře, ale vy dáváte přednost svobodě a flexibilitě práce z domova, může to být pro vás signál.

Cítíte se vyhořelí a opotřebovaní

Vyhoření je dalším jasným znamením, že je čas změnit práci. Emocionální daň, kterou si na vás špatná práce vybírá, je postupná. Pokud se bojíte chodit do práce nebo máte pocit, že jen procházíte kariérou, je to dobré znamení, že jste připraveni na změnu. V některých případech nemusíte měnit zaměstnavatele, ale spíše přejít na jinou pozici v rámci organizace.

Hledáte nové výzvy

Ne každý přijme pracovní pozici a očekává, že na ní zůstane navždy. Někteří lidé hledají zkušenosti, aby si mohli vybudovat silný životopis a usilovat o další pozice. V takovém případě nechcete v zaměstnání zůstat příliš dlouho. Zdá se, že nejvhodnější doba je mezi 18 měsíci až 36 měsíci. Pokud opustíte zaměstnání dříve než po 18 měsících, budete považováni za člověka, který stále hledá, ale zase pokud setrváte na pozici déle než 36 měsíců mohlo by to znamenat, že ztratíte dynamiku směrem ke svému konečnému kariérnímu cíli.

Stagnuje vám příjem

Nemyslím tím, abyste se vnímali za fluktuanta, jen mějte jasno v tom, kam s kariérou směřujete a co chcete dosáhnout a teplé hnízdečko bude brzy signálem problémů a stagnujícího platu. Ne všude jsou promyšlené kariérní řády a systémy povýšení. Poznejte svou cenu a jaký by mohl být její vývoj.

Necítíte výzvu

Pro mnoho lidí je práce víc než jen výplata. Je to příležitost rozšířit si obzory, rozvíjet dovednosti a něco změnit. Pokud však ve své práci již necítíte výzvu, možná je čas změnit zaměstnání. Pokud cítíte, že ztrácíte angažovanost, přehodnoťte své důvody. Je možné, že se změnily vaše hodnoty a váš současný zaměstnavatel vám již nenabízí práci, která by pro vás měla osobní smysl.

Firma je k vám toxická

Některá pracoviště poskytují příznivé prostředí, které podporuje spolupráci. Jiná mohou být soutěživá a hraničit s nepřátelstvím. Některá jsou dokonce tak toxická, že otráví brzy kohokoliv.

Finišujete projekty a úkoly

Z profesionální zdvořilosti se obvykle nedoporučuje odejít uprostřed velkého projektu. Nikdy neopouštějte práci uprostřed úkolu. Pokud tak učiníte, můžete nechat spolupracovníky v nesnázích a můžete se připravit o možnost získat od daného zaměstnavatele dobrou referenci. Pokud je to možné, je také nejlepší načasovat odchod po zvýšení platu. Je lepší počkat až po hodnocení výkonu. Když ale zavelí zdraví nebo silné životní příběhy, změnu udělat musíte.

Cítíte nesoulad hodnot

Pracovníci stále častěji hledají zaměstnání, které je v souladu s jejich osobním přesvědčením a hodnotami. Profesní a osobní život se dnes prolínají více než kdy jindy. Pokud máte silný názor na určitou problematiku, například udržitelnost, možná budete chtít změnit zaměstnání a najít si práci, která tuto hodnotu upřednostňuje.

Dosáhli jste milníku

Když dosáhnete významného životního milníku, jako je například svatba nebo narození dítěte. Je rozumné přehodnotit, zda je pro vás vaše pracoviště stále vhodné. Když procházíme různými životními etapami, oceňujeme různé věci, různě. Navíc se mohou změnit vaše praktické potřeby. Například můžete zjistit, že potřebujete více peněz nebo chcete flexibilnější rozvrh, pokud jste rozšířili rodinu.

Pojďme si shrnout signály pro změnu vaší kariéry

  1. Nestabilní firma nebo trhy
  2. Změna životního stylu
  3. Cítíte se vyhořelí
  4. Hledáte výzvy
  5. Stagnující příjem
  6. Necítíte výzvu
  7. Toxické pracoviště nebo toxičtí manažeři
  8. Projekty a úkoly v běhu
  9. Nesoulad hodnot
  10. Dosáhli jste milníku
Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články