DomůKariéra | CareerJste impostor? Máte syndrom podvodníka? Pozor na impostor syndrom

Jste impostor? Máte syndrom podvodníka? Pozor na impostor syndrom

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Impostor nebo imposter syndrom označuje vnitřní zkušenost a jakési vnitřní přesvědčení, že nejste tak kompetentní, jak vás ostatní vnímají. I když je tato definice obvykle úzce aplikována na inteligenci a úspěchy, má vazby na perfekcionismus a sociální kontext.

Zjednodušeně řečeno, syndrom podvodníka je jakýsi zážitek z pocitu, že jste falešný nebo falešná. Máte postupně převládající pocit, jako byste v každou chvíli byli odhaleni jako podvodníci a jako byste nepatřili tam, kam až jste a dostali jste se tam jen díky hloupému štěstí a náhodě.

Prostě nejste dostatečně dobří. Neříkali vám to už doma? Každý si možná nějaký ten náš syndrom podvodníka neseme, že?

Impostor syndrome diagram

Nedávná studie KPMG se 750 vysoce úspěšnými ženami zjistila, že: 75 % zažilo v určitém okamžiku své kariéry syndrom podvodníka 81 % z těchto žen také věřilo, že na sebe vyvíjejí větší tlak než jejich mužské protějšky.

Máte příznaky impostora?

Tento syndrom může ovlivnit kohokoli bez ohledu na jeho sociální postavení, pracovní zázemí, úroveň dovedností nebo stupeň odbornosti. Termín, který poprvé použily psycholožky Suzanna Imes a Pauline Rose Clance v 70. letech. Když byl představen poprvé tento koncept původně se předpokládalo, že se vztahuje hlavně na ženy s orientací vysoký výkon a výsledky. Od té doby byl uznán jako široce používanější.

Jak vzniká impostor

Téměř polovina 47 % žen uvádí, že jejich pocity pochybností o sobě vyplývají z toho, že nikdy neočekávaly dosažení úrovně úspěchu, které dosáhly.

Pozorovali jsme, že naši „podvodníci“ typicky spadají do jedné ze dvou skupin do rané rodinné historie. V jedné skupině jsou ženy, které mají sourozence nebo blízkého příbuzného, který byl označen jako ten „inteligentní“ nebo jinak výjimečný člen rodiny. Z přímých anebo širších členů rodiny vyplývá, že nikdy nemůže dokázat, že je stejně dobrá jako její sourozenci bez ohledu na to, čeho ve skutečnosti dosahuje intelektuálně.

Další článek:  Co obětujete Vy?

Jedna její část věří rodinnému mýtu a jiná část to chce vyvrátit. Škola jí dává příležitost pokusit se dokázat to své rodině i sobě, že je také stejně inteligentní. Nakonec uspěje v získávání vynikajících známek, akademických vyznamenání a uznání od učitelů. Má ze svého výkonu dobrý pocit a doufá, že její rodina uzná, že je víc než jen citlivé nebo okouzlující dítě a také že je inteligentní jako ostatní. Zdroj: The Imposter Phenomenon in High Achieving Women: Dynamics and Therapeutic Intervention. Pauline Rose Clance & Suzanne Imes. Georgia State University. University Plaza

Příznaky syndromu podvodníka

  1. Pochybnosti o sobě
  2. Neschopnost realisticky posoudit své schopnosti a dovednosti
  3. Přiřazení vlastního úspěchu vnějším faktorům
  4. Pochybování o svém výkonu
  5. Strach z nesplnění očekávání
  6. Sabotování vlastního úspěchu
  7. Neustálé pochybnosti o sobě
  8. Stanovování velmi náročných cílů a pocit zklamání, když se nedosáhnou

Druhy impostorů

Dr. Valerie Young, author of The Secret Thoughts of Successful Women: Why Capable People Suffer from the Impostor Syndrome and How to Thrive in Spite of It, identifikovala pět typů imposterů.

Impostor – Perfekcionista

Perfekcionisté nejsou nikdy spokojeni a vždy mají pocit, že by jejich práce mohla být ještě lepší. Spíše než se soustředit na své silné stránky, mají tendenci se zaměřovat na jakékoli vlastní nedostatky nebo chyby. To často vede k velkému tlaku na sebe a velkému množství úzkosti. Perfekcionista prožívá vysokou úroveň úzkosti, pochybností a obav, zvláště když si stanoví extrémní cíle, které nejsou schopni dosáhnout. Perfekcionista se zaměří na oblasti, kde by mohli dělat lépe než oslavovat své úspěchy.

Další článek:  Tvoříte svou osobní značku-brand

Impostor – Superhrdina

Protože se tito jedinci cítí nedostateční, cítí se nuceni tlačit do práce, jak je to jen možné. Superhrdinové často vynikají extrémním úsilím, jako ve „workoholismu“. To může vést k vyhoření, které může ovlivnit fyzickou a duševní pohodu a vztahy s ostatními.

Impostor – Expert

Tito jedinci se vždy snaží dozvědět se více a nikdy nejsou spokojeni se svou úrovní porozumění. I když jsou často vysoce kvalifikovaní, podceňují své vlastní odborné znalosti. Expert nebude po dokončení úkolu spokojen, dokud nebude mít pocit, že o předmětu vše ví. Čas strávený hledáním informací může ztěžovat dokončení úkolů a projektu.

Impostor – Génius

Tito jedinci si stanovili příliš vysoké cíle a pak se cítí zcela zdrceni, když hned na první pokus neuspěli. Přirození géniové rychle a snadno zvládnou mnoho nových dovedností a mohou se cítit zahanbeni a slabí, když čelí příliš tvrdému cíli. Může nám pomoci zjistit, že každý musí bojovat, aby dosáhl určitých cílů.

Impostor – Sólista

Tito lidé mají tendenci být velmi individualističtí a raději pracují sami. Vlastní hodnota často pramení z jejich produktivity, proto často odmítají nabídky pomoci. Mají sklon vnímat žádost o pomoc jako projev slabosti nebo nekompetentnosti. Sólista – drsný individualista raději pracuje sám, protože se obává, že žádost o pomoc odhalí jeho neschopnost. Osoba může odmítnout pomoc ve snaze prokázat svou vlastní hodnotu.

Zastavte svého vnitřního impostera

Dopad na duševní zdraví z těchto vnitřních převládajících pocitů je zřejmý. Strach z toho, že nejste dost dobří, může v některých případech vést k velkým komplikacím duševního zdraví. Osoba může postupně zaznamenat od úzkosti a strachu z podvodu, frustrace, nedostatku sebevědomí až po ostudu. Odborníci však nepovažují syndrom podvodníka za stav duševního zdraví, a tak impostor syndrom není uznávanou poruchou. Někteří odborníci se však postupně domnívají, že by tento status měl syndrom mít.

Další článek:  Nejde vždy pouze o výplatu!

Jste Imposter a co dál?

Kvůli řadě vnějších faktorů se 56 % obávalo, že nesplní očekávání nebo že lidé kolem nich nebudou věřit, že jsou tak schopní, jak se očekávalo. K překonání imposter syndromu 72 % žen hledalo radu mentora nebo důvěryhodného poradce, když pochybovalo o jejich schopnostech převzít nové role.

Naučte se sdílet své pocity. Naučte se o pocitech mluvit. Promluvte si s ostatními o tom, jak se cítíte. Tyto různé pochybnosti, mají tendenci růst uvnitř. Buďte k sobě realističtí a posuďte své vlastní schopnosti. Pokud jste dlouhodobě přesvědčeni o své neschopnosti v sociálních a výkonnostních situacích, proveďte realistické zhodnocení svých schopností. Nesnažte se tlačit někam, kam to prostě nepůjde. To, že máte pocit, že si to někdo jiný přeje je pouze domněnka.

Přestaňte se porovnávat s ostatními. Nepoužívejte sociální média. Dnes již bezpečně víme, že nadužívání sociálních médií souvisí s pocity méněcennosti. Pokaždé, když se srovnáváte s ostatními v sociální situaci, najdete u sebe nějakou chybu, která podporuje pocit, že nejste dost dobří nebo někam nepatříte. Pokud se pokusíte na sociálních médiích vykreslit obrázek, který neodpovídá tomu, kým ve skutečnosti jste, vaše pocity z podvodu se tím jen zhorší.

Přestaňte bojovat se svými vnitřními pocity méněcennosti a nebojujte s pocity, že někam nepatříte. Místo toho se do nich zkuste opřít a přijmout je takové jaké jsou. Teprve když je vnitřně uznáte, můžete začít odhalovat ty základní, které vás brzdí. Važte si sebe sama, sám sebe. Na závěr a bez ohledu na to, jak moc máte pocit, že někam nepatříte, nikdy nedovolte, aby vám to bránilo v plnění vašich cílů a plánů.

Zdroje:

Foto:

https://innersloth.com/gameAmongUs.php

Font:

https://www.dafont.com/the-impostor.font

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

„Máte duševní hygienu a mohl bych ji vidět?“

Duševní hygienu vnímám jako sofistikovanější obsah metod, zásad a principů, které podporují naše duševní zdraví a pomáhají ho udržet v nějaké rovnováze, jenže takhle...

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme...

Stojíte, stagnujete, přešlapujete? Zkuste zpětnou vazbu

Pro majitele nebo manažery na jakékoliv úrovni je nejlepším způsobem jak se rozvíjet, vést a pak získat zpětnou vazbu. Znamená to jednat a komunikovat...

Jaké měkké dovednosti hledají personalisté?

Když se ucházíte o zaměstnání, můžete svůj životopis optimalizovat mnoha způsoby. Můžete se podívat do nabídky a zjistit, kde jsou priority zaměstnavatele. Pokud jde...

Jak budovat silnou rodinnou firmu?

V roce 1972 učinily děti zakladatele společnosti Porsche Ferdinanda Porscheho odvážný krok. (Až do roku 1935 byl Ferdinand Porsche československým občanem, byť v Československu prakticky...

Nebojte se stát S.O.S.

Nejdříve si asi každý dá z titulku dohromady, že bych mohl udělat článek o tom, jak zachraňuji firmy – SOS - „Save our souls“,...

Potřebujete udělat změnu? Jak dosáhnout změny

Když se potkávám s majiteli po nějaké době od našeho posledního konzultačního setkání je občas cítit pocit, že je zde něco ve vzduchu, něco na...

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se, rozebereme to. NPC je nehráčská postava a je tedy umělou inteligencí - non-playable character. Postava...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal jsem to z celkem zjevného důvodu. Vůdcovství je schopnost jednotlivce nebo skupiny jednotlivců ovlivňovat a...

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců v práci kvůli stresorům, jako je delší pracovní doba, častější potíže, nutnost dělat více s...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako...

Nejde vždy pouze o výplatu!

Globální studie designu ukazuje, že kreativci aktivně upřednostňují účel před ziskem. Pro některé pracovní pozice je to zcela nemyslitelné, ale pro kreativce ano. Jde...

Co hledáte:

Nejnovější články

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Pohřben v práci? Tohle je vaše poslední židle!

Mnoho firem sice investuje do nákladných ergonomických kancelářských židlí,...

Chyťte rok 2023 za pačesy!

V první polovině roku 2022 se inflace rozběhla na...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Hlavním důvodem je mé ohrazení vůči politické a mediální...

5 Tips to Step up Gen Z Employee Engagement

There’s a massive number of millennials starting their careers...

Barva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Našel jsem tři roky starou studii o barvách a...

Ovlivňují naše biorytmy naši kariéru?

Lidé, jejichž výkonnost má svůj vrchol ráno, mají vetší...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...