Být vedoucím nebo manažerem není vůbec snadné. Ti, kteří poskytují efektivní vedení mají určité specifické vlastnosti, které je činí vhodné a kompetentní pro tuto vůdčí roli.

Kvalita vůdce se odráží v normách, které si stanovuje sám pro sebe. Některé příklady velkého vůdcovství, jako jsou Steve Jobs, Richard Branson nebo u nás Tomáš Baťa stojí za to následovat. Jak říká Steve Jobs: „Inovace rozlišují mezi lídry a následovníky.“

Následovníci jsou jednotlivci, naklonění k systematické, organizované a progresivní práci. Zlepšují své dovednosti systematicky a rostou ve své kariéře. Jsou to právě následovníci, kteří dělají vše k dosažení svých cílů a poslání organizace. Následovník je základem pro lídra a jeho vedení.  Pro organizace jsou následovníci základním kamenem k jejich růstu. Lídři potřebují lidi, kteří jsou aktivními posluchači, vykonávají jejich velké plány a realizují skrze ně své vize.

Zkuste si představit svět, kde má každý vedoucí postavení a žádného následovníka v dohledu. Takováto organizace by brzy zanikla.

Získal jsem tuto hezkou infografiku od společnosti motivationmatters.tips, která velice hezky graficky pojala rozdíl mezi následovníkem a vůdcem. 

Jste vůdce nebo následovník?

Odebírejte můj email newsletter zdarma a již vám nic neuteče. Novinky, tipy a rady pro vaši práci, zaměstnání nebo kariéru, ale také témata pracovního a osobního života. Odebírejte zde.

- Reklama -