Jste nezaměstnaný/á a co dál?

220

Nakopnete se v roce 2017 do hledání nové práce a připravíte si zbrusu nový životopis a chystáte se oslovit všechny atraktivní zaměstnavatele?

Nic neplánujete? Je něco špatně?

Asi jste přehlédli jeden detail…

Existují tři typy uchazečů, jejichž životopisy skončí s největší pravděpodobností v šuplíku, i když do svého životopisu dali vše co mohli.

A vy můžete být jedním z nich, aniž byste to tušili. Některé věci fungují na personalisty jako alarm a některé z nich jsou zcela běžné, a nichž byste o nich věděli. Zjistěte si nyní, zda jste jedním z těchto kandidátů a také to, co můžete udělat pro to to napravit.

Typ 1: Chronicky nezaměstnaný

„Žádná práce znamená žádná práce a basta!“

Být nezaměstnaný je těžký úděl. Musíte pracovat, abyste získali práci. Pokud nepracujete na získání práce, nemůžete práci dostat, to je jednoduché. I když si myslíte, že jste vyčerpali všechny možnosti, stále jich je dost k objevení. Pokud jste dlouhodobě nezaměstnaní, myslím více jak šest měsíců, je téměř nemožné se dostat k nové práci, protože personalista nebo náborář vás identifikuje jako člověka, který něco zaspal a nezáleží na tom, jestli máte nejlepší kvalifikaci nebo neuvěřitelný životopis. Pokud máte visačku nezaměstnaný-nezaměstnaná a po dobu delší než šest měsíců, jste na tom hůře než osoba, která mění svou práci jako odstíny laku na nehty!

Přečtěte si také:  Připravujete kandidáta na pohovor? Průvodce jak na přípravu kandidáta.

Jak na to

Pro ty z vás, kteří chtějí dělat alespoň něco, je zde možnost zkusit pracovat na volné noze, neziskovou organizaci, částečný úvazek, je to zcela na vás. Důležité je dělat alespoň něco. Vždy bude v životopise vypadat lépe, že děláte něco pro změnu situace, než jen pasivně vyčkáváte. Mezitím pracujte na svém kreativním přístupu, jak danou situaci změnit. Odhaduje se, že pracovní doporučení tvoří celých 40 % všech náborů. Zkusit poslat svůj životopis personalistovi, který má pochopení pro vaši aktuální situaci a potřebu práce. Můžete zkusit oslovit ho na přímo, nebo tím, že najde někoho, kdo vás na někoho odkáže. Důležité je hlavně začít.

Typ 2: Komplikovaný kandidát

„Když vám klesá kariéra.“

Řekněme, že jste aktuálně museli sestoupit na jinou pozici a začínáte ode dna a pracujete na cestě na vrchol. Degradování není smrtelná věc, ale personalista bude chtít vědět, co se stalo, když vidí, že jste akceptoval roli asistenta nebo juniora, proč?

Jak na to

Přečtěte si také:  Píšete životopis a nevíte jaké zvolit vhodné písmo, jaký font?

Můžete vše vysvětlit na nějakém jednoduchém případu nebo celou záležitost vysvětlit v jiném dokumentu. Udělejte zmínku o tom v průvodním dopisu nebo na konci v souhrnu u životopisu nebo ve vlastní sekci o vás apod.

3. Nespecializovaný kandidát

„Když jste dobrý ve všem.“

To přeci nemůže být špatné být dobrý ve všem? Věřte, že může? No, pokud jste kouzelník v marketingu a senzační v prodeji, může to způsobit rozruch ve vašem životopisu.

Jak na to

Klíčem k tomu, že uděláte z vašeho životopisu diamant je ten, že ho vždy přizpůsobíte. Takže, pokud se ucházíte o marketingové pozice, nechcete prezentovat všechny své hvězdné prodeje v minulém roce.  Místo toho se zaměřte na dovednosti, které jste měli v minulých pracovních pozicích, které se promítají do vaší nové práce.

Můžete napsat nejlepší životopis na světě, ale za určitých okolností je komplikované i přes to uspět. Ale vždy jsou způsoby, jak tyto překážky překonat. Trik je v tom vědět, co dělat a na koho se obrátit. Důležité věci řešit, neodkládat, poradit se, sdílet, vzdělávat se a profesně nestagnovat.

Přečtěte si také:  Alan Watts: Příběh o farmáři

Odebírejte můj email newsletter zdarma a již vám nic neuteče. Novinky, tipy a rady pro vaši práci, zaměstnání nebo kariéru, ale také témata pracovního a osobního života. Odebírejte zde.

- Reklama -
Předchozí článekCo dělat a nedělat pro svou kariéru?
Další článekVideo: Přání 2017
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.