Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Personalistika a lidské zdroje | HRKam všichni zmizeli? Všude chybí lidé

Kam všichni zmizeli? Všude chybí lidé

Sdílejte

Dva roky otřesů na pracovních trzích udělaly své. Na všech kontinentech došlo na významnou dynamiku pracovní síly. Od vyhnutí se infekci, zotavení z nemoci, péčí o děti, řešení uzavření provozu nebo jeho významné omezení, nedostatečná podpora segmentů ze strany státu atd.

Tento šok v nabídce pracovních sil představuje obrovskou hrozbu a ke globálnímu oživení to má ještě skutečně daleko, přičemž mnoho společností je nyní nuceno ukončit podnikání kvůli nedostatku pracovníků. Zatímco společnosti doufaly, že tyto problémy budou přechodné a po opětovném otevření ekonomik se v létě zmírní, ale mnozí se nyní obávají, že problémy mohou být ještě hlubší.

V náboru a personálním marketingu se pohybuji takřka 15 let a taková situace tu nikdy nebyla. Až se firmy pustí do přetahování o lidi ve svém oboru, což se již nyní částečně děje, začne teprve nálada houstnout. Sice někteří zaměstnavatelé budou muset z trhu odejít, ale stále to nezaplní dostatečně všechna otevřená místa.

Český trh práce je dnes ovlivněn významně globálně, to předchozí krize nebyla. Nikdo si dopad takovéto krize globálního dopadu neuvědomoval a dnes stále najdu ještě takové, kteří věří, že se situace na jaře 2022 změní, obávám se že nikoli nebo možná jen nepatrně.

Rostoucí sebevědomí zaměstnanců

Dalším efektem a vlastně i dopadem je vnímání zaměstnanců. S prudkým nárůstem poptávky práce a stále se rozšiřujícím nedostatkem pracovních sil, mnozí z těch, kteří pandemii prošli, nabývají sebevědomí, že opustí práci anebo započnou vyjednávání o vyšší mzdě nebo lepších podmínkách, což je na jednu stranu logické, ale na stranu druhou roztáčí mzdové náklady a ovlivňuje marži, která již nyní trpí dalšími změnami cen.

Největší výzva pro HR za posledních 20 let

Bohužel v tento moment, je každá jizva na značce zaměstnavatele, jako otevřená hnisající rána. To, co bylo před tím opomíjeno, je nyní v centru zájmu HR. Personální oddělení se dostávají do enormního tlaku. Při stejném počtu lidí, stejném zázemí a podpoře, řeší krizi dosud největšího významu. Často bez podpory top managementu, protože ten řeší, a to nelze než pochopit jiné vznikající problémy v dodávkách, dodavatelských vztazích, růstech cen atd.

Sázka na jedinou divokou kartu

Aktivní trh práce je zcela vyprázdněn. Pouze málokdo bloumá na úřadu práce a přejíždí prstem kam zavolá, nabídka převyšuje poptávku. Zaměstnavatelé se budou muset přizpůsobit světu, ve kterém jsou pracovní síly vzácné. Největší divokou kartou není síla poptávky nebo touhy zaměstnavatelů najímat, ale touha pracovníků najít si vysněnou práci. Nabídka pracovních sil prostě nemůže držet krok s poptávkou po práci a zdá se, že problém se zhoršuje. Dalším významným dopadem je stárnoucí generace a odchody do důchodu, a to vůbec nehovořím o kumulaci funkcí, typickou pro naše firmy.

Cizinci a imigrace

Některé země jsou na tom výrazně lépe, mají ještě nějaké kapacity nebo vzdělanější populaci, jsou dále v automatizaci nebo robotizaci, ale i přes to přezevšechno narážejí na dopad globální pandemie. I když se situace v jednotlivých zemích liší, existují některá společná témata. Jednou z nich je role, kterou hraje migrace. Ve Spojeném království, zatímco nedostatek pracovních sil předcházel Brexitu, nepochybně se zhoršil náhlým zastavením přílivu pracovníků z EU. V eurozóně je nedostatek pracovních sil nejviditelnější v Německu, které dříve spoléhalo na neustálý příliv migrantů nahrazujících stárnoucí populaci. Je tedy velmi těžké vyrovnat mezeru ve stárnoucí populaci bez velkého dohánění v imigraci.

Strach z Covidu

Průzkumy však také stále ukazují, že mnoho pracovníků stále odrazuje strach z Covidu a přetrvávající potíže s péčí o děti. Školy se sice znovu otevřely, ale stále je narušují karantény. Někteří tvrdí, že až se pandemie dostane pod kontrolu situace se zlepší, já si to úplně nemyslím.

Firmy jako školitelé kandidátů

Větším dlouhodobým problémem je však demografie – a náboráři se připravují na budoucnost, ve které budou muset udělat mnohem více, aby pomohli lidem na okraji trhu práce získat práci. Společnosti se musí více otevřít náboru a školení lidí, kteří jen částečně splňují jejich kritéria, a využívat další oblasti, kde jsou pracovníci stále ještě k dispozici. Bezprostřední krize pomine, ale my se díváme na desetiletí krizového scénáře našeho trhu práce.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články