Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Kariéra | CareerKariérní koučink = investice do vaší budoucnosti

Kariérní koučink = investice do vaší budoucnosti

Sdílejte

Ať už se potýkáte s některými oblastmi své práce, například s problémy se spolupracovníky, nevhodným pracovním prostředím, nulovým kariérním růstem nebo snad s něčím daleko horším, může vám v tom dobře pomoci kariérní kouč. Věnování času a peněz potřebných k výběru kariérního kouče a spolupráci s ním je však velkým rozhodnutím.

Kdo je to dnes vlastně takový kariérní kouč, kdybyste ho měli oslovit, jak vybrat toho správného a zda se vyplatí za tuto službu zaplatit?

Kdo je kariérní kouč?

Kariérní nebo kariérový kouč je váš partner v tématech kariéry a souvisejících dalších tématech, který s vámi úzce spolupracuje v roli poradce, aby vám pomohl poradit v různých aspektech vaší práce nebo kariéry. Kariérní kouč, který pracuje s vedoucími pracovníky a zaměstnanci na vyšších pozicích, je znám jako kariérní kouč pro vedoucí pracovníky a manažery. Kariérní kouč se od mentora liší tím, že kariérnímu kouči obvykle platíte za rozvoj témat vaší kariéry, mentor vám poskytuje znalosti a podporu v průběhu vaší kariéry, navíc je to často znalec vašeho oboru.

Ať už chcete najít lepší práci nebo zlepšit svůj výkon, myšlení a pověst ve stávajícím zaměstnání, kariérní kouč vám může pomoci zorientovat se ve světě práce, vybavit vás užitečnými nástroji a zvýšit vaše sebevědomí a komunikační dovednosti, abyste mohli dosáhnout svých cílů a využít svůj potenciál v práci. Úkolem kariérního kouče není zaplavit klienty novými informacemi, ale probudit v nich skrytý talent (potenciál) a energii.

Krátkodobé a dlouhodobé kariérní koučování

Existují dva typy kariérových koučů, které se liší především délkou doby, po kterou se svými klienty pracují.

První typ pomáhá s krátkodobými problémy, mezi které mohou patřit např:

  • Sebeprezentace, elevator pitch nebo cokoli, co zlepší úvodní pohovor.
  • Koučování při hledání zaměstnání.
  • Pomáhá upřesnit vaše pracovní cíle.
  • Vylepšení dokumentů pro hledání zaměstnání.
  • Poradenství v oblasti navazování kontaktů.
  • Pomoc s přípravou na vyjednáváním o platu.
  • Zkoumání pracovních nabídek.
  • Atd.

Druhý typ kariérního kouče pracuje s klienty na dlouhodobých problémech, jako jsou např:

  • Budování profesních měkkých dovedností.
  • Zlepšení vaší výkonnosti nebo způsobu vašeho myšlení.
  • Pomoc s orientací ve složité firemní politice.
  • Pomáhá vám definovat správné cíle v práci.
  • Atd.

Kdy si najmout kariérního kouče?

Vzhledem k tomu, že najmutí kariérního vyžaduje závazek v podobě hodin, úsilí a finančních prostředků, je důležité pochopit, kdy má největší smysl si ho najmout.

  1. Když nejste spokojeni se svou prací nebo kariérou.
  2. Pokud se cítíte zaseknutí v roli nebo máte pocit, že jste ve špatné společnosti či odvětví, ale nevíte, jak udělat první krok, kariérní koučink vám může pomoci určit směr.
  3. Když máte pocit, že byste se mohli mít lépe. Pokud vám chybí dovednosti, jako je komunikace, vedení nebo řízení, a ovlivňuje to vaše sebevědomí, výkon nebo pověst v práci, kariérní kouč vám může pomoci prospět tím, že vás zapojí do příležitostí k růstu a vyzve vás, abyste se dostali na vyšší úroveň.
  4. Když potřebujete pomoc s přípravou na obtížné rozhovory. Pokud se vyhýbáte obtížným rozhovorům v práci, protože si nejste jisti, jak přistupovat k ožehavým tématům, pak vám kariérní kouč může pomoci zaplnit prázdná místa.
  5. Pokud se cítíte zrezivělí v procesu podávání žádostí o zaměstnání. Pokud jste se o zaměstnání již léta neucházeli nebo jste nikdy nemuseli žádat o práci online. Někteří koučové také nabízejí také služby v oblasti psaní životopisu a zdokonalování profilu na síti LinkedIn.
  6. Pokud pracujete v nezdravém, stresovém nebo emočně náročném pracovním prostředí. Pokud pracujete se šéfem, který vás zneužívá, nebo s vysoce nezdravou pracovní kulturou, někdy je jediným řešením uniknout ze špatné situace, sebrat se a vybudovat si zdravější pracovní život jinde.
  7. Pokud jste vyhořelí. Přestože máte dobrého šéfa nebo pracujete ve slušné firmě, možná na sebe příliš tlačíte. Kariérní kouč může lidem pomoci identifikovat a změnit vaše workoholické tendence.

Jak vybrat správného kariérního kouče

Najděte si kouče, který otevře vaší mysl novým možnostem, který vás nebude jen chválit a hýčkat, ale který vám bude klást výzvy a ukazovat nové možnosti. Zvláště pokud se cítíte zaseknutí, někdy potřebujete nový pohled, který vás dostane ze zajetých kolejí.

Kolik stojí kariérní kouč?

Dle mých zjištění a praxe si kariérní kouč běžně účtuje za jedno sezení od 1500,- Kč až po 5000,- Kč, s nebo bez DPH, ale neplatí to vždy. Jsou i tací, kteří své služby nabízejí při zaměstnání od 500,-Kč. Většina koučů nabízí několikatýdenní a několikaměsíční balíčky, takže není vždy užitečné uvažovat v hodinových sazbách. Čím zkušenější kouč je, tím vyšší budou jeho sazby, na efekt vaší kariéry by to mělo mít značný vliv.

Kariérní kouč, který se zaměřuje na začátečníky na trhu práce, si obvykle účtuje podstatně méně než ten, který se zaměřuje na koučování na úrovni vedoucích pracovníků a vrcholových manažerů nebo i majitelů, protože i ti řeší své kariérní cesty.

Kariérní kouč je především investice!

Za předpokladu, že na své mzdě nebo platu tvrdě pracujete, je moudré si dobře rozmyslet, jak je utratíte. Jaká je návratnost investice? Musíte nejdříve něco utratit, abyste mohli zase vydělat. Co vás stojí setrvání ve vašem zaměstnání, zejména pokud jste nedostatečně placení, nedocenění nebo vyhořelí?

S těmito otázkami zvažte, zda se vyplatí utratit několik tisíc nebo více za kouče, pokud vám koučování pomůže najít uspokojivější práci, která vám zároveň vynese více peněz. Někteří z mých klientů se těší zvýšení platu o 10 000,- měsíčně, někteří i o 50 000,- a to jen díky tomu, že odejdou do nové společnosti nebo jiného odvětví.

Ovšem kariéra by neměla být pouze o penězích. Kariérní kouč vám pomůže s orientací jak ve vaší kariéře, tak ve vašem životě, tyto oblasti jsou propojeny. Nebojte se udělat změnu ve své práci, být šťastnější, nebo si pouze dovolit naplnit svůj sen. Nikdy není pozdě.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Jo nakopnutí někdy pomůže výrazněKariérní koučink = investice do vaší budoucnosti