Kdo to je pasivní kandidát a jak je hledat?

596

Uprostřed tvrdé konkurenci o talenty, je nejrychlejší způsob, jak naplnit otevřené pozice, pracovat s kandidátem na přímo. Nedávný průzkum, v kterém bylo osloveno více než 1000 odborníků ve věku nad 18 let zjistil, že 67 % z nich by zvážilo nabídku na změnu zaměstnání, pokud by ji obdrželo, bez ohledu na to, zdali jsou aktuálně v hledání zaměstnání nebo nic aktivně nehledají. To dokazuje, že skupina pasivních kandidátů není zase tak pasivní a pokud budou vhodně osloveni, je velká pravděpodobnost, že změní svá zaměstnání.

Toto zjištění má také jiný dopad, zaměstnavatelé si nemohou být nadále jisti tím, že jim nebudou fluktuovat zaměstnanci a nedají přednost atraktivní nabídce od jejich konkurenta. Do popředí tedy velice razantně vstupuje vlastní práce se stávajícími zaměstnanci a jejich angažovanost, spokojenost a motivace.

Pasivní kandidát

Mnoho zaměstnavatelů je ale stále velice pasivních a nadále se jim tak nedaří naplnit otevřené pozice. Z průzkumu 2200 personálních ředitelů vyplynulo zjištění, že obvykle pouze čekají na reakce z inzerátů. Pouze 27 % z nich tomu jde aktivně naproti a snaží se v této věci podniknout další kroky.

Přečíst
Politické strany nábor neumí, ale proč?

Pokud aktuálně přemýšlíte nad tím, jak oslovit pasivní kandidáty, tak nejlepším možným způsobem, který dle průzkumu pasivní kandidáti preferují, je skrze telefonní hovor a oslovení na přímo.

S celým novým způsobem uchopení náboru zaměstnanců a hledání nových zdrojů kandidátů, se výrazně mění role náborářů a jejich schopnost oslovování pasivních kandidátů, může být velkým benefitem pro růst dané společnosti. Náborář je nyní jakýsi partner vedení společnosti, který může docela výrazně ovlivnit její směřování a vývoj po budoucí roky.

Profesionálové s dovednostmi jsou a budou vždy lákáni konkurenčními nabídkami. Náboráři nebo personální manažeři, kteří pouze čekají na reakce uchazečů, nikdy skutečné hvězdy mezi uchazeči neobjeví.

Jak pracovat s pasivními kandidáty?

  • Vždy reagujte rychle

Vždy si pevně definujte, jak bude probíhat komunikace s uchazeči, jak je oslovíte a v jakých cyklech, včetně vhodného sdělení. Všechny strany v procesu náboru musí být informovány a sladěny ke spolupráci. Prodleva v náboru se nevyplácí.

  • Dobře prodejte svou firmu

Zvýrazněte a úspěšně prodejte všechny důvody, proč by si někdo měl vybrat vaši organizaci před těmi ostatními.

  • Kvalita vaší nabídky je rozhodující
Přečíst
Infografika: Tajná formule pro úspěšný nábor zaměstnanců

Udělejte uchazečům nabídku, kterou nemohou odmítnout. Vysoce kvalifikovaní kandidáti budou mít největší zájem o zaměstnání. Jejich cena bude na úrovni vyšší tržní ceny, tomu je třeba se přizpůsobit, také očekávají atraktivní výhody a definovaný kariérní postup.

  • Buďte stále ve spojení a mějte scénář

Proces náboru se nesmí nikdy zastavit. Jakmile kandidát přijme nabídku, musí být připraveny další kroky.

- Reklama -
Předchozí článekJste lídr nebo následovník?
Další článekDěkuji Vám a přeji vše nejlepší
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.