Kdo to je pasivní kandidát a jak je hledat?

681

Uprostřed tvrdé konkurenci o talenty, je nejrychlejší způsob, jak naplnit otevřené pozice, pracovat s kandidátem na přímo. Nedávný průzkum, v kterém bylo osloveno více než 1000 odborníků ve věku nad 18 let zjistil, že 67 % z nich by zvážilo nabídku na změnu zaměstnání, pokud by ji obdrželo, bez ohledu na to, zdali jsou aktuálně v hledání zaměstnání nebo nic aktivně nehledají. To dokazuje, že skupina pasivních kandidátů není zase tak pasivní a pokud budou vhodně osloveni, je velká pravděpodobnost, že změní svá zaměstnání.

Toto zjištění má také jiný dopad, zaměstnavatelé si nemohou být nadále jisti tím, že jim nebudou fluktuovat zaměstnanci a nedají přednost atraktivní nabídce od jejich konkurenta. Do popředí tedy velice razantně vstupuje vlastní práce se stávajícími zaměstnanci a jejich angažovanost, spokojenost a motivace.

Pasivní kandidát

Mnoho zaměstnavatelů je ale stále velice pasivních a nadále se jim tak nedaří naplnit otevřené pozice. Z průzkumu 2200 personálních ředitelů vyplynulo zjištění, že obvykle pouze čekají na reakce z inzerátů. Pouze 27 % z nich tomu jde aktivně naproti a snaží se v této věci podniknout další kroky.

Přečtěte si také:  5 chyb v náboru kterým se vyhněte obloukem!

Pokud aktuálně přemýšlíte nad tím, jak oslovit pasivní kandidáty, tak nejlepším možným způsobem, který dle průzkumu pasivní kandidáti preferují, je skrze telefonní hovor a oslovení na přímo.

S celým novým způsobem uchopení náboru zaměstnanců a hledání nových zdrojů kandidátů, se výrazně mění role náborářů a jejich schopnost oslovování pasivních kandidátů, může být velkým benefitem pro růst dané společnosti. Náborář je nyní jakýsi partner vedení společnosti, který může docela výrazně ovlivnit její směřování a vývoj po budoucí roky.

Profesionálové s dovednostmi jsou a budou vždy lákáni konkurenčními nabídkami. Náboráři nebo personální manažeři, kteří pouze čekají na reakce uchazečů, nikdy skutečné hvězdy mezi uchazeči neobjeví.

Jak pracovat s pasivními kandidáty?

  • Vždy reagujte rychle

Vždy si pevně definujte, jak bude probíhat komunikace s uchazeči, jak je oslovíte a v jakých cyklech, včetně vhodného sdělení. Všechny strany v procesu náboru musí být informovány a sladěny ke spolupráci. Prodleva v náboru se nevyplácí.

  • Dobře prodejte svou firmu

Zvýrazněte a úspěšně prodejte všechny důvody, proč by si někdo měl vybrat vaši organizaci před těmi ostatními.

  • Kvalita vaší nabídky je rozhodující
Přečtěte si také:  Jaká je vaše úroveň náboru?

Udělejte uchazečům nabídku, kterou nemohou odmítnout. Vysoce kvalifikovaní kandidáti budou mít největší zájem o zaměstnání. Jejich cena bude na úrovni vyšší tržní ceny, tomu je třeba se přizpůsobit, také očekávají atraktivní výhody a definovaný kariérní postup.

  • Buďte stále ve spojení a mějte scénář

Proces náboru se nesmí nikdy zastavit. Jakmile kandidát přijme nabídku, musí být připraveny další kroky.

- Reklama -
Předchozí článekJste lídr nebo následovník?
Další článekDěkuji Vám a přeji vše nejlepší
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.