Když je řeč o platu

878

V rámci mé kariéry jako poradce, náboráře nebo personalisty mohu jednoznačně říci, že většina pracovních nabídek je odmítnuta v důsledku platu. Určitě je i celá řada dalších faktorů, které mohou názor kandidáta změnit, jako je název pozice, pracovní náplň, benefity a tak dále. Nicméně plat, je stále tématem číslo jedna. Mzda hraje stále klíčovou roli a je důležitý prvek jak pro uchazeče, tak pro zaměstnavatele. Stačí jen výraznější rozdíl na jedné z těchto dvou misek vah a celý proces bude pro obě strany zklamáním.

Většina diskuzí o platu je vždy nepříjemná a nepohodlná. Někde je v organizacích diskuze o platu, jako kdyby toto téma bylo tabu nebo snad nějaké náboženství, případně politika. Když jste ale náborář nebo personalista a potřebujete tento údaj nebo představu znát, je někdy těžké získat všechny informace.

Plat je tak zásadní informace, že je někdy důležitější tuto informaci získat hned na začátku pohovoru, než nechat kandidáta procházet skrze další kola pohovoru s cílem zjištění, že jsou všichni mimo očekávání. Často se pak stává, že výše platu je neadekvátní a nedosažitelná představě společnosti, a to z nejrůznějších důvodů. Nikdo tu přece nechce zbytečně ztrácet svůj čas.

Institut rodinných firem
Další článek:  Problémy rodinného podnikání. Studie rodinných firem

Informace o platovém očekávání a uspokojení tohoto požadavku je kritický prvek pro každý úspěšný nábor. Vždy je důležité, aby kandidát měl pocit, že tento druh rozhovoru o platu je v jeho nejlepším zájmu. Také by informace o platu měla s sebou nést i celou řadu dalších informací, které objasní jeho výši, další možné benefity a plány a vize pozice, o kterou se uchazeč uchází.

Pokud je celá diskuze kandidátovi nepohodlná, je třeba vždy připomenout, že bez znalosti těchto informací je celý pohovor ztraceným časem a že tento krok je zde proto, aby se zabránilo obrovskému nedorozumění na konci. Je také důležité, aby náborář věděl a zjistil kontext, proč jsou platová očekávání uchazeče taková, jaká jsou a snažil se pochopit, jejich situaci a motivátory.

Nemá smysl mlžit nebo lhát kandidátovi, prostřednictvím rozhovoru a vést ho k tomu, že i přes veškeré své pracovní úsilí nakonec možná nedosáhne na své finanční cíle. Stejně tak, pokud jsou očekávání uchazeče nereálná, je lepší si tuto informaci vyjasnit hned na samém startu. Jiné téma je takové, pokud drží zaměstnavatel platy velice nízko a na tuto výši nemá odezvu z trhu práce. Tato situace vyžaduje znalost náboráře a na jeho diplomacii a praxi, jak celou situaci uchopí.

Další článek:  Výpověď zaměstnance. Fluktuace zaměstnanců. Jak to řešit?

Čím vetší množství pravdivých a objektivních informací o platu získáte, tím větší máte pravděpodobnost, že se náborový proces povede. Sběr informací a jejich následné zpracování, porovnávání trhu práce, konkurenčních nabídek, segmentu nebo oboru, dnes patří do standardní náborové práce každého personalisty.

Když chcete více informací o platech, koukněte třeba sem:

Salary LinkedIn – platy a mzdy porovnání svět

Payscale – platy porovnání dle zemí a oborů

ISPV.cz

Penize.cz – kalkulačka dle odvětví

Mujplat.cz – platometr

- Reklama -