Když jsem byl malý, chtěl jsem být…

910

Když začnete hledat práci, ne vždy přesně víte, co hledáte. Vychází to z mé zkušenosti a praxe jako kariérního poradce a kouče, ale často se s tímto závěrem setkávám i v roli personalisty a náboráře. Někdy má zkrátka uchazeč mlhavou představu o tom, kam se za svou kariérou vydat a jaká profesní role je pro něj vyhovující.

Jak na volbu zaměstnání

Existuje několik témat, které je nutné zvážit, než začnete svůj lov za skvělým zaměstnáním. Než se dáte do hledání zaměstnání, mám pro Vás řadu otázek, které Vás možná nasměrují a dají Vám odpovědi na to, co hledáte.

Když jste byli malí, každý z nás měl někdy celkem jasnou představu o tom, co budeme dělat, až budeme starší a hlavně vyšší a větší. Není pochyb o tom, že naše sny byly extravagantní a často i nesplnitelné. Ale je možné, že se Vaše sny staly skutečností anebo také sny, které chcete naplnit teď.

TIP:  Sociální síť a její nebezpečí pro nové zaměstnání

Otázka, která patří vždy mezi ty první je, co skutečně a realisticky jste schopen a chcete dělat, na denní bázi a máte pocit, že by Vás mohlo naplňovat. Jaké je pro Vás to ideální zaměstnání a v jakém prostředí?

Co zvážit při hledání zaměstnání

  • Chcete pracovat pro velkou nebo malou firmu?
  • V místě Vašeho bydliště nebo někde jinde? Jste ochoten se stěhovat?
  • Jste typ, který se nechá řídit, nebo raději chcete zkusit vlastní podnikání?
  • Chtěl byste raději vykonávat práci v kanceláři nebo být na cestách?
  • Baví Vás být s dětmi nebo zvířaty, lidmi nebo stroji, v přírodě nebo v budově?
  • Vaše rozhodování o kariéře se spíše řídí penězi nebo emocemi?

I takto jednoduché otázky jsou někdy pro vývoj Vašeho rozhodnutí zásadní. Zkuste si klást i vlastní otázky, které Vás nasměrují.

Jak dál s volbou vaší kariéry

Sepište si seznam činností, prací, které jste vykonával v průběhu několika posledních let. Může to být od standardní pracovní činnosti, specializovaných úkolů až po běžné volnočasové aktivity. Nyní si tento seznam ohodnoťte čísly od jedné do deseti. Deset bude mít činnost, která Vás nejvíce baví a uspokojuje. Můžete seznam zkusit hodnotit i v záporných číslech, to někdy pomůže v rozhodování a rychlejší identifikaci, třeba -10 až +10 bodů. Nyní si proveďte vlastní analýzu, co se Vám líbilo a co ne, každá činnost v sobě skrývá část náplni práce nějaké konkrétní pozice.

TIP:  Jste terčem kritiky? Buďte jako lev!

Pokud už rámcově znáte svůj obor a části náplně práce konkrétní pozice, můžete zkusit prohledávat pozice, které naleznete v seznamu přehledu pozic v databázi národní soustavy povolání, nebo můžete zkusit další zajímavé zdroje, které Vás určitě nasměrují.

Pokud si stále nejste jistí tím, kam svou kariéru nasměrovat, jsem tu pro Vás.

- Reklama -