Pátek, 1 července, 2022

Když máte ve firmě problém s pracovní morálkou

Pokud se vám dlouhodobě zdá, že se vám nedaří řešit problém s produktivitou svých lidí, můžete mít problém s celkovou morálkou svých zaměstnanců a upozorňuji, že to není vždy chyba zaměstnanců. Pokud váš tým neusiluje o splnění úkolů a zdá se, že je sotva přítomen na jednáních, je čas podniknout kroky ke zvýšení jejich zapojení do práce.

„Dno pracovní morálky – člověk nedělá nic a také ho to nebaví.“ — Gabriel Laub

Slovo morálka vychází z latinského slova moralitas, znamenající správné chování, od mos/ moris, mrav, znamená celkovou představu správného a etického jednání ve společnosti. Více o významu zde.

- Reklama -Institut rodinných firem

Důvodů proč se toto děje může být několik, ale někdy je třeba se podívat na organizaci celkově. Pro zaměstnavatele to není neobvyklý problém. Zatímco angažovanost zaměstnanců vzrostla v některých zemích v posledních letech na historicky nejvyšší hodnotu 65 %, stále existuje prostor pro růst. Studie zjistila, že 5 % nárůst angažovanosti souvisí s růstem příjmů organizace až o 3 %, a proto je důležité investovat do morálky týmu!

Je důležité se ujistit, že vaši zaměstnanci mají k dispozici nástroje, dovednosti a zkušenosti, které potřebují k tomu, aby byli ve své roli úspěšní, ale je také důležité, abyste se ujistili, že dobře spravujete morálku ve vaší společnosti.

Nízká morálka může být způsobena vysokým stresem, občasnou nebo nedostatečnou chválou, příliš agresivními nebo nevhodnými způsoby řízení a špatnou komunikací. Zaměstnanci vytvářejí svou nejlepší práci, pokud se cítí podporováni, oceňováni a odměňováni. Vysoká morálka zaměstnanců snižuje absenci, zvyšuje produktivitu a snižuje fluktuaci zaměstnanců.

Neexistují žádná rychlá pravidla, která by přispěla ke zvýšení morálky každého zaměstnance, a je důležité mít na paměti, že se můžete dozvědět vše, co potřebujete k řízení svých zaměstnanců, od svých vlastních zaměstnanců.

Další článek:  Jak na zaměstnanecké benefity?

Zůstaňte v kontaktu se svými pracovníky a ukažte jim, že vám záleží na jejich štěstí stejně jako na jejich produktivitě. Více než provozování dobrého podnikání, udržování vysoké morálky zaměstnanců vyžaduje být dobrým manažerem.

Studie společnosti Aon zjistila, že „kariérní příležitosti“ jsou na prvním místě v seznamu těch klíčových, a že „dobré manažerské vedení“ a „odměna a uznání“ je hned následuje. To ukazuje, že zaměstnanci hledají pracovní prostředí, které podporuje jejich profesní rozvoj, očekávají více od svých vedoucích manažerů a usilují o uznání za své úsilí.

Pobídky

Pokud jde o pobídky, je to docela přímočaré. Typicky to zahrnuje konkurenční mzdu, flexibilní pracovní rozvrh, příležitosti pro rozvoj kariéry a definované kariérní dráhy, jakož i formy nefinančních benefitů. Dle aktuálních dostupných studií 44 % pracovníků opustilo svou práci pro místa s lepším platem. Navíc, pokud většinu vašeho týmu tvoří generace mileniálů, školení a rozvoj udržuje v současném zaměstnání až 68 % z nich.

Kultura ve firmě

Většina společností dnes odkazuje na diverzitu, ale další věc, kterou je třeba mít na paměti, je vaše poslání, stejně jako základní hodnoty vašeho týmu nebo celkový kulturní kód. Velká část kultury na pracovišti přináší hodnoty vaší společnosti do života. Když se díváte na svou kulturu pracoviště, chcete se také podívat na rovnováhu mezi pracovním a osobním životem svých týmů.

60 % Evropanů má sotva možnost udržení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, což může vést ke stresu a vyhoření, zvláště pokud váš tým pracuje 50 a více hodin týdně. Zachování rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem se bude lišit zaměstnance od zaměstnance, ale obecně je důležité, aby váš tým měl prostor pro flexibilitu, aby mohl mít čas pro své děti, vzít si dovolenou, pracovat z domova, je-li to nutné, a být schopen udělat odstup od práce.

Další článek:  Jak na generaci mileniánů?

Komunikace

86 % vedoucích pracovníků a zaměstnanců tvrdí, že neefektivní komunikace je velkým důvodem neúspěchu na pracovišti. Neefektivní komunikace může často vést ke konfliktu a nechat své zaměstnance na pospas nejasným úkolům. Je také důležité se ujistit, že každá schůzka má svůj účel a všichni opouštějí schůzku s vědomím, co se má stát dále. Často mají týmy schůzky a porady bez jakéhokoliv skutečného účelu nebo potřeby.

Pracovní doba

Pokud tomu tak není, je pravděpodobné, že váš tým je nucen reagovat na pracovní e-maily mimo normální pracovní dobu. Nastavení přísných limitů může jít ruku v ruce s tím, že se členové týmu mohou odpojit v dohodnutou dobu. Nejhorší příklad jsou manažeři spamující své impulzivní úkoly o nedělích a svátcích, protože nedokážou jít příkladem oné potřebné rovnováhy.

Řízení a vedení

Zatímco transparentnost a aktivní naslouchání jsou pro manažery a vedoucí pracovníky vaší společnosti těmi vynikajícími vlastnostmi, velká část jejich zaměření by měla být také na to, aby pomáhali zaměstnancům růst a poskytovali jim zpětnou vazbu a ukazovali, že jim na nich záleží.

Růst zaměstnanců má významný dopad na angažovanost a morálku zaměstnanců, neboť studie Gallup zjistila, že 87 % z mileniálů hodnotí profesní růst a rozvojové příležitosti jako stejně důležité.

Některé způsoby, jak můžete podpořit růst v rámci svého týmu, spočívají v tom, že nabízí neustálé profesní školení nebo implementaci programu mentoringu, uznávání úspěchů a pravidelnou revizi s členy týmu, aby zjistili oblasti a způsoby, jak se mohou vyvíjet.

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují, jak budou vaši zaměstnanci v práci spokojeni, jak se budou cítit motivováni a angažováni. Podívejte se na níže uvedené další statistiky, od společnosti Fundera, kde naleznete řadu tipů, jak zajistit, aby zaměstnanci byli šťastnější a produktivnější.

 • Plaťte konkurenčně, protože 44 % pracovníků tvrdí, že by opustili svou práci pro pozici s lepším platem.
 • Nabídněte různé výhody, až 80 % zaměstnanců s různými výhodami se identifikuje s vizí a hodnotami své organizace.
 • Zaměstnanci, kteří se cítí oceňováni v práci, jsou o 87 % méně náchylní opustit svou organizaci.
 • Vhodný mentorský nebo koučovací program potvrzuje, že 83 % pracovníků v programu mentoringu přiznává, že zvyšuje jejich touhu zůstat ve své organizaci.
 • Upřednostňujte hodnoty společnosti, protože až 20 % osob ve věku 24 – 35 let říká, že pověst zaměstnavatele v oblasti etického chování nebo diverzity je pro ně významně důležitá.
 • Komunikujte efektivně. 86 % vedoucích pracovníků a zaměstnanců společnosti tvrdí, že neefektivní komunikace je velkým důvodem neúspěchu a nezdarů v projektech, procesech a úkolech na pracovišti.
 • Neefektivní porady a jednání vedou k tomu, že 46 % zaměstnanců neví, co dělat po poradě z důvodu nejasných výstupů, úkolů a cílů.
 • Omezte e-mailový spam. 96 % pracovníků uvádí, že zbytečné e-maily, jako například účast ve skupinách, kde nemají roli jim bere čas na práci.
 • Zelená dělá dobře. Dle průzkumů několik pokojových rostlin může zvýšit angažovanost a produktivitu až o 15 %.
 • Povolte domácí mazlíčky v kanceláři. 88 % zaměstnanců pracujících na pracovištích vhodných pro domácí mazlíčky plánuje zůstat ve společnosti na dalších 12 měsíců.
 • Vybírejte své manažery moudře. Až 58 % zaměstnanců říká, že špatný management je největší překážkou jejich produktivity.
 • Potřebují růst. 69 % zaměstnanců, jejichž manažeři pomáhají nastavit výkonnostní cíle, je velmi angažováno.
 • Pravidelná týdenní zpětná vazba vede k tomu, že až 43 % vysoce angažovaných zaměstnanců získává zpětnou vazbu alespoň jednou týdně.
Photo by Jon Tyson
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Od náborového marketingu po marketingovou značku zaměstnavatele

Náborem se zabývám od získání mé licence od MPSV v roce 2010. Za tu dobu se tato oblast poměrně významně posunula. Začínalo se s požadavkem na...

Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních pracovních pohovorech, když jsem vstupoval na trh práce, následně jsem absolvoval už jako náborář různá...

Nevytěžená příležitost EXIT interview  

Možná uslyším odezvu, raději se s ní/ním již nebavit a ať je klid, ale s tím já nemohu souhlasit. Exit interview – výstupní pohovor...

Toužíte po práci v náboru zaměstnanců? Nábor zaměstnanců není pro každého!

Dnešní organizace mají povinnost připravit svůj nábor tak, aby byl úspěšný. Ale aby něco směřovalo k úspěchu vyžaduje to zapojení většiny, dostatek zdrojů a přemíru...

Kam všichni zmizeli? Všude chybí lidé

Dva roky otřesů na pracovních trzích udělaly své. Na všech kontinentech došlo na významnou dynamiku pracovní síly. Od vyhnutí se infekci, zotavení z nemoci,...

Generace Z fluktuanti a Baby boomers držáci?

Dle průzkumu portálu CareerBuilder tráví mileniálové a generace Z ve svých zaměstnáních výrazně kratší dobu, než je tomu u starší generace. Průměrná doba strávená...

Jaké jsou aktuální stresory a výzvy ve firmách? S čím bojují majitelé firem?

Není překvapením, že firmy právě teď pociťují velký stres a čekají na další velké výzvy. Nedávný průzkum více než 1 200 malých a středních...

Konflikt v práci? Kolik stojí firmu rozhádání zaměstnanci?

Dle aktuální studie CIPD jen něco málo přes 35 % respondentů uvedlo, že zažila buď izolovaný spor nebo konfliktní událost v zaměstnání. Dalších 26...

Nejnovější články

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se,...

Od výplaty k výplatě. Pracující chudoba

V České republice žije pod hranicí chudoby přibližně 1 milion...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal...

Články, předplatné a nadace

Drazí čtenáři, asi jste si všimli, že některé články...

Top články týdne

Proč vás opouští zaměstnanci?

„Zastavte odchody svých lidí jednou pro vždy nebo se...

Krize vás nezabije, ale co určitě je…

Nejdříve vám představím dva nebezpečné kamarády, kterým je třeba...

Seo tipy pro personální marketing v roce 2016

Jak na optimalizované kariérní stránky nebo celou SEO koncepci...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Jak generace sledují video obsah?

YouTube má dnes na celém světě více než jednu...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...