DomůPersonální agentura | HR recruitment agencyKdyž máte ve firmě problém s pracovní morálkou

Když máte ve firmě problém s pracovní morálkou

Odemkněte premium

Tento článek je premium obsahem pro předplatitele kmosek.com. Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Pokud se vám dlouhodobě zdá, že se vám nedaří řešit problém s produktivitou svých lidí, můžete mít problém s celkovou morálkou svých zaměstnanců a upozorňuji, že to není vždy chyba zaměstnanců. Pokud váš tým neusiluje o splnění úkolů a zdá se, že je sotva přítomen na jednáních, je čas podniknout kroky ke zvýšení jejich zapojení do práce.

„Dno pracovní morálky – člověk nedělá nic a také ho to nebaví.“ — Gabriel Laub

Slovo morálka vychází z latinského slova moralitas, znamenající správné chování, od mos/ moris, mrav, znamená celkovou představu správného a etického jednání ve společnosti. Více o významu zde.

Důvodů proč se toto děje může být několik, ale někdy je třeba se podívat na organizaci celkově. Pro zaměstnavatele to není neobvyklý problém. Zatímco angažovanost zaměstnanců vzrostla v některých zemích v posledních letech na historicky nejvyšší hodnotu 65 %, stále existuje prostor pro růst. Studie zjistila, že 5 % nárůst angažovanosti souvisí s růstem příjmů organizace až o 3 %, a proto je důležité investovat do morálky týmu!

Je důležité se ujistit, že vaši zaměstnanci mají k dispozici nástroje, dovednosti a zkušenosti, které potřebují k tomu, aby byli ve své roli úspěšní, ale je také důležité, abyste se ujistili, že dobře spravujete morálku ve vaší společnosti.

Nízká morálka může být způsobena vysokým stresem, občasnou nebo nedostatečnou chválou, příliš agresivními nebo nevhodnými způsoby řízení a špatnou komunikací. Zaměstnanci vytvářejí svou nejlepší práci, pokud se cítí podporováni, oceňováni a odměňováni. Vysoká morálka zaměstnanců snižuje absenci, zvyšuje produktivitu a snižuje fluktuaci zaměstnanců.

Neexistují žádná rychlá pravidla, která by přispěla ke zvýšení morálky každého zaměstnance, a je důležité mít na paměti, že se můžete dozvědět vše, co potřebujete k řízení svých zaměstnanců, od svých vlastních zaměstnanců.

Zůstaňte v kontaktu se svými pracovníky a ukažte jim, že vám záleží na jejich štěstí stejně jako na jejich produktivitě. Více než provozování dobrého podnikání, udržování vysoké morálky zaměstnanců vyžaduje být dobrým manažerem.

Studie společnosti Aon zjistila, že „kariérní příležitosti“ jsou na prvním místě v seznamu těch klíčových, a že „dobré manažerské vedení“ a „odměna a uznání“ je hned následuje. To ukazuje, že zaměstnanci hledají pracovní prostředí, které podporuje jejich profesní rozvoj, očekávají více od svých vedoucích manažerů a usilují o uznání za své úsilí.

Pobídky

Pokud jde o pobídky, je to docela přímočaré. Typicky to zahrnuje konkurenční mzdu, flexibilní pracovní rozvrh, příležitosti pro rozvoj kariéry a definované kariérní dráhy, jakož i formy nefinančních benefitů. Dle aktuálních dostupných studií 44 % pracovníků opustilo svou práci pro místa s lepším platem. Navíc, pokud většinu vašeho týmu tvoří generace mileniálů, školení a rozvoj udržuje v současném zaměstnání až 68 % z nich.

Kultura ve firmě

Většina společností dnes odkazuje na diverzitu, ale další věc, kterou je třeba mít na paměti, je vaše poslání, stejně jako základní hodnoty vašeho týmu nebo celkový kulturní kód. Velká část kultury na pracovišti přináší hodnoty vaší společnosti do života. Když se díváte na svou kulturu pracoviště, chcete se také podívat na rovnováhu mezi pracovním a osobním životem svých týmů.

60 % Evropanů má sotva možnost udržení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, což může vést ke stresu a vyhoření, zvláště pokud váš tým pracuje 50 a více hodin týdně. Zachování rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem se bude lišit zaměstnance od zaměstnance, ale obecně je důležité, aby váš tým měl prostor pro flexibilitu, aby mohl mít čas pro své děti, vzít si dovolenou, pracovat z domova, je-li to nutné, a být schopen udělat odstup od práce.

Komunikace

86 % vedoucích pracovníků a zaměstnanců tvrdí, že neefektivní komunikace je velkým důvodem neúspěchu na pracovišti. Neefektivní komunikace může často vést ke konfliktu a nechat své zaměstnance na pospas nejasným úkolům. Je také důležité se ujistit, že každá schůzka má svůj účel a všichni opouštějí schůzku s vědomím, co se má stát dále. Často mají týmy schůzky a porady bez jakéhokoliv skutečného účelu nebo potřeby.

Pracovní doba

Pokud tomu tak není, je pravděpodobné, že váš tým je nucen reagovat na pracovní e-maily mimo normální pracovní dobu. Nastavení přísných limitů může jít ruku v ruce s tím, že se členové týmu mohou odpojit v dohodnutou dobu. Nejhorší příklad jsou manažeři spamující své impulzivní úkoly o nedělích a svátcích, protože nedokážou jít příkladem oné potřebné rovnováhy.

Řízení a vedení

Zatímco transparentnost a aktivní naslouchání jsou pro manažery a vedoucí pracovníky vaší společnosti těmi vynikajícími vlastnostmi, velká část jejich zaměření by měla být také na to, aby pomáhali zaměstnancům růst a poskytovali jim zpětnou vazbu a ukazovali, že jim na nich záleží.

Růst zaměstnanců má významný dopad na angažovanost a morálku zaměstnanců, neboť studie Gallup zjistila, že 87 % z mileniálů hodnotí profesní růst a rozvojové příležitosti jako stejně důležité.

Některé způsoby, jak můžete podpořit růst v rámci svého týmu, spočívají v tom, že nabízí neustálé profesní školení nebo implementaci programu mentoringu, uznávání úspěchů a pravidelnou revizi s členy týmu, aby zjistili oblasti a způsoby, jak se mohou vyvíjet.

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují, jak budou vaši zaměstnanci v práci spokojeni, jak se budou cítit motivováni a angažováni. Podívejte se na níže uvedené další statistiky, od společnosti Fundera, kde naleznete řadu tipů, jak zajistit, aby zaměstnanci byli šťastnější a produktivnější.

 • Plaťte konkurenčně, protože 44 % pracovníků tvrdí, že by opustili svou práci pro pozici s lepším platem.
 • Nabídněte různé výhody, až 80 % zaměstnanců s různými výhodami se identifikuje s vizí a hodnotami své organizace.
 • Zaměstnanci, kteří se cítí oceňováni v práci, jsou o 87 % méně náchylní opustit svou organizaci.
 • Vhodný mentorský nebo koučovací program potvrzuje, že 83 % pracovníků v programu mentoringu přiznává, že zvyšuje jejich touhu zůstat ve své organizaci.
 • Upřednostňujte hodnoty společnosti, protože až 20 % osob ve věku 24 – 35 let říká, že pověst zaměstnavatele v oblasti etického chování nebo diverzity je pro ně významně důležitá.
 • Komunikujte efektivně. 86 % vedoucích pracovníků a zaměstnanců společnosti tvrdí, že neefektivní komunikace je velkým důvodem neúspěchu a nezdarů v projektech, procesech a úkolech na pracovišti.
 • Neefektivní porady a jednání vedou k tomu, že 46 % zaměstnanců neví, co dělat po poradě z důvodu nejasných výstupů, úkolů a cílů.
 • Omezte e-mailový spam. 96 % pracovníků uvádí, že zbytečné e-maily, jako například účast ve skupinách, kde nemají roli jim bere čas na práci.
 • Zelená dělá dobře. Dle průzkumů několik pokojových rostlin může zvýšit angažovanost a produktivitu až o 15 %.
 • Povolte domácí mazlíčky v kanceláři. 88 % zaměstnanců pracujících na pracovištích vhodných pro domácí mazlíčky plánuje zůstat ve společnosti na dalších 12 měsíců.
 • Vybírejte své manažery moudře. Až 58 % zaměstnanců říká, že špatný management je největší překážkou jejich produktivity.
 • Potřebují růst. 69 % zaměstnanců, jejichž manažeři pomáhají nastavit výkonnostní cíle, je velmi angažováno.
 • Pravidelná týdenní zpětná vazba vede k tomu, že až 43 % vysoce angažovaných zaměstnanců získává zpětnou vazbu alespoň jednou týdně.
Photo by Jon Tyson
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

V HR už nic neplatí. Musíte začít od začátku!

Dalo by se říci, že je před námi celá řada změn u fungujících procesů a postupů. Dochází k narušení a víceméně ke zpochybnění základních...

Přichází nová doba HR. Přichází frakcionalizace práce!

V reakci na nedostatek kandidátů a zvýšenou dynamiku pracovního trhu, ale i trhů obecně musí české podniky začít pracovat s lidských zdroji zcela novým způsobem....

Objevte zaměstnance s vysokým potenciálem? Jak pracovat s talenty?

Zaměstnanec s vysokým potenciálem je člověk, u něhož jeho současné schopnosti odrážejí velkou pravděpodobnost, že se může stát úspěšným manažerem, vedoucím pracovníkem, prostě má...

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak by mohlo být, i když se doba kvůli nedostatku kandidátů může výrazně změnit. Více než...

Dokonalá bouře trhu práce

Dokonalá bouře, film s tímto názvem mě tehdy uchvátil. Dnes jakožto specialista na trh práce a management cítím, že dokonalá bouře přichází do firem....

Proč vás vaši zaměstnanci opouštějí?

Jaké jsou hlavní důvody odchodu ze zaměstnání? A co láká kandidáty do nové práce? Nejnovější průzkum společnosti PayScale se do této problematiky ponořil, aby...

Hledáte nejflexibilnější model náboru zaměstnanců?

Dostáváme se do doby, kdy způsob hledání zaměstnanců dostává skutečně rychlé obrátky. Dnes je také více než jasné, že nábor málokterá společnost zvládne s vypětím...

Udržení zaměstnanců není pouze problém HR

Není žádným tajemstvím, že udržení zaměstnanců je pro dnešní vedoucí pracovníky v oblasti lidských zdrojů prvořadým tématem. Stále se nacházíme uprostřed velkých změn, která...

Jaký mají hormony vliv na úspěch na trhu práce?

Proč článek o hormonech a nezaměstnaných? Protože některé rozdíly v chování při hledání zaměstnání jsou způsobeny biologickými procesy, které jsou mimo kontrolu uchazeče o...

Deepfake a pracovní pohovory. Realita budoucnosti interview

Americká FBI v úterý vydala varování, že dostává stále více stížností týkajících se používání falešných videí při přijímacích pohovorech na pracovní pozice v oblasti...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Co hledáte:

Nejnovější články

Když jde chlap na pohovor…

Pokud si na pohovor na pozici vedoucího sdružení vlastníků...

Propusťte manažery. Manažery nebereme, šetříme!

Školení zaměstnanců na HR manažery je o 76 %...

Už máte svého interim manažera?

Interim manažeři, dočasní pracovníci chcete-li, jsou pohotoví a agilní,...

Je Elon Musk dobrý lídr?

Upřímně mě baví sledovat, jako odborník na personální práci...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance...

Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...