Když se náboru nedaří

558

Jako konzultant mám již delší dobu problém s firmami, které si myslí, že nábor je pouze o vhodném marketingu anebo o osobnosti náboráře a prakticky na své straně neshledávají žádný problém nebo snad překážku. Na jejich firmu se kupí negativní recenze a je prakticky nemožné pracovat s nějakým pozitivním prvkem v náborové komunikaci. Majitel význam lidských zdrojů podceňuje a řeší, jak za co nejnižší cenu nalézt nejlepšího kandidáta. Platová politika je podhodnocena. Firma nerozvíjí své lidi a ani je nijak nepodporuje. Ano firma je v situaci, kdy jí chybí lidé, ale ptá se, proč tomu tak je? Proč se to děje a kde je jádro problému?

Pro tyto klienty je snadné odmítnout negativní recenze na sociálních sítích, fórech nebo diskuzích, jako kyselé ovoce toto nevnímají. Nespokojený nebo bývalý zaměstnanec rád přidá další anonymní recenzi na onoho zaměstnavatele. Mazání nebo odmítání recenzí je však poslední věc, kterou by měl onen zaměstnavatele udělat, pokud pro něj něco jeho zaměstnavatelská značka znamená a myslí to s budoucnosti své firmy vážně.

TIP:  Nábor skrze počítačové hry, nevěříte?

Reagujte a řešte

Za prvé, firma by se měla vždy ozvat. Ať už se jedná o pozitivní nebo negativní hodnocení. Důležitým bodem je komunikace a zdokonalování, nikoli zřeknutí se negativních recenzí s rychlou odezvou. Chcete ukázat zaměstnancům nebo kandidátům, že vaše společnost poslouchá, znamená to, že řeší recenze. Nemusíte ihned měnit celý proces založený na jedné negativní recenzi, ale můžete mluvit o změnách, které jste provedli nebo které plánujete udělat. Každé veřejné hodnocení by mělo být považováno za vítanou příležitost pro zpětnou vazbu, která učí zaměstnavatele a mění ho. Ne každý to tak cítí, je však důležité vzdělávat manažery a vedoucí pracovníky o tom, že recenze je nutné vnímat a reagovat. Proč? Protože na vnímání kandidátů velice záleží a často je to hlavní důvod proč právě oné společnosti nepošlou svůj životopis. Aktuální průzkum uvádí, že 80-90 % kandidátů tvrdí, že pozitivní nebo negativní zkušenost s procesem interview může změnit názor na roli nebo firmu. Téměř 60 % uchazečů má bohužel negativní zkušenosti s pohovorem. Nezapomeňte, že kandidáti vždy kontrolují společnost, kam se hlásí.

TIP:  Náborujte podle firemní kultury

Změňte přístup

Podívejte se podrobně nad myšlením potenciálního kandidáta, který zkoumá společnost na webu pro svou kontrolu nebo jen pro sběr informací. Čte hrůzné příběhy a připomínky, komentáře. Jak pravděpodobně celý proces dopadne? Zvažme stejného kandidáta, který bude číst stejné recenze, s výjimkou vášnivých, nezaujatých a laskavých odpovědí. Tento přístup už mění hru, protože kandidát vidí, že vaše společnost skutečně poslouchá a věci aktivně řeší.

Tvořte pozitivní recenze

Jsou stejně důležité. Podle podobné zprávy, jako je výše, 78 % uchazečů uvádí, že nikdy nebyli požádáni o zpětnou vazbu z pohovoru. Přesto 46 % zaměstnavatelů hlásí pravidelné zlepšování procesu náboru. Takže když kandidát absolvoval pohovor ve firmě potřebuje čas, aby si promítl a zhodnotil kvalitu vašeho pohovoru. Poděkujte kandidátovi za účast a projevte vaši angažovanost ať uvidí, že jste zapojeni a posloucháte, což naopak povzbuzuje další zpětnou vazbu.

Kdy proces náboru začíná a je ovlivněna jeho kvalita? V momentě, kdy kandidát vidí vaši pracovní nabídku a dá se do sběru informací. Proto je více než důležité mít celý proces zvládnutý a správně procesovaný. Pokud nemáte vhodné stránky, pramálo komunikujete a je vám jedno co si o vás říkají, nemáte moc velkou šanci na úspěch i s nejlepším marketingem a rozpočtem.

TIP:  Starší zaměstnanci nepatří přece do šrotu!

Spojme se na sociálních sítích a nic vám již neuteče nebo odebírejte můj newsletter na téma personalistiky, HR marketingu a HR poradenství.

LinkedIn | Twitter | Facebook | Odebírejte Newsletter

- Reklama -