Vše

  Nástupnictví rodinný podnik

  0

  Nástupnictví je zcela zásadním prvkem v životě každé společnosti. V případě rodinných společností zde existuje další a velmi komplexní rozměr a tím jsou rodinné hodnoty a vztahy mezi rodinnými příslušníky a jejich vzájemná propojenost s rodinným podnikáním.

  Potenciální problém a konflikt mezi rodinnými prioritami a podnikatelskou strategií je velmi reálný, je proto je nezbytné se otázce rodinných vztahů v průběhu plánování nástupnictví detailně věnovat.

  Mezi hlavní příčiny případných konfliktů patří:

  • Nesoulad požadavků rodinných příslušníků s prioritami podniku
  • Požadavky ze strany majitelů, kteří nejsou členy rodiny
  • Rozdílné představy členů rodiny a generací
  • Zapojení rodinných příslušníků do rodinné firmy
  • Rivalita sourozenců obecně
  • Odlišný přístup k úloze mužů a žen v rámci podnikání
  • Očekávání rodinných příslušníků v oblasti finančního ohodnocení

  K vedení společnosti a rodinným záležitostem je nezbytné přistupovat vyrovnaně a věnovat oběma oblastem stejnou péči. Mnoho z problémů, které vznikají v rodinném podniku, lze řešit s předstihem. Proto je důležité umět jasně a otevřeně komunikovat.

  Nástrojem může být sepsání rodinné ústavy, dohody společníků rodinné firmy a pořádání pravidelných setkání rodinných příslušníku. Kromě změn, které se odehrávají na úrovni společnosti, jde především o změny týkající se převodu podniku z jedné generace na druhou.

  V každé rodinné společnosti existují tři skupiny zájmů, které se mohou různě překrývat, a jež představují různá očekávání, perspektivy, ambice a chování jednotlivců, které mohou způsobit podhoubí pro případný konflikt.

  Rodina versus vlastníci versus zaměstnanci.

  22. 5. 2020 587 Petr Kmošek  Nástupnictví, Personalistika  
  Total 3 Votes:
  0

  Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

  + = Verify Human or Spambot ?

  Previous article Otázky nástupnictví
  Next article Určení hodnoty společnosti, firmy nebo podniku
  Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.