Průměrná fluktuace zaměstnanců

0

Za základní rozdělení fluktuace můžeme považovat rozdělení na dobrovolnou a nedobrovolnou fluktuaci. Dobrovolný odchod z pracovní pozice či organizace je ze subjektivních důvodů zaměstnance a z jeho vlastní iniciativy.

Nedobrovolný odchod z pracovní pozice či organizace je z iniciativy zaměstnavatele nebo z důvodů jiných okolností, které si tento krok vynucují. Například propouštění pro nadbytečnost, reorganizace firmy, nedostatečný pracovní výkon, významné porušení pracovní kázně apod.

Některé firmy musí nabírat desítky nových zaměstnanců měsíčně jen proto, aby nahradily počet odcházejících zaměstnanců. Průměrná fluktuace v ČR se pohybuje v rozmezí 14 – 16 %, nicméně za zdravou fluktuaci ve společnosti bývá považována hodnota mezi 5 – 7%.

Fluktuace dle oborů

Obor služeb dosahují dlouhodobě nejvyšší hodnoty vzhledem k snadnému přechodu zaměstnanců a větším možnostem na trhu práce. Zde je míra fluktuace 31,1%. Oproti tomu manuální zaměstnanci mají průměrnou hodnotu 16,7%, sekretářky a administrativní zaměstnanci 16,7% a vysoce kvalifikovaní specialisté a manažeři pouze 9,1%.

Chemie a jaderná energetika má míru fluktuace na úrovni tržního minima do 6%. Nejvyšší počet přes 50% ročně vykazují maloobchody, hotely a restaurace, zákaznická centra, o něco méně také soukromý sektor služeb. Nejnižší počet fluktuací méně než 10% vykazují státní úředníci, hasiči, policisté a zaměstnanci veřejného sektoru s vysokou úrovní znalostí a odpovídajícím platem.

 

1310  Fluktuace, Personalistika  
Total 2 Votes:
0

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

+ = Verify Human or Spambot ?