Určení hodnoty společnosti, firmy nebo podniku

0

Obecně existují tři základní definice hodnoty podniku:

Tržní hodnota, další je investiční hodnota a poslední je likvidační hodnota.

Tržní hodnota

Je hypotetická hodnota v penězích, na které by se kupující a prodávající shodli při prodeji společnosti po náležitém marketingu a při adekvátní znalosti dostupných informací.

Investiční hodnota

Je hodnotou podniku pro investora – například následovníka v rodinné firmě či konkurenta zamýšlejícího provést akvizici v daném odvětví – a zahrnuje specifické úvahy a předpoklady nad rámec tržní hodnoty.

Likvidační hodnota

Je založena na předpokladu, že podnik již není dále životaschopný a jeho vlastník bude hodnotu realizovat rozprodejem jednotlivých aktiv. Oceňovací zpráva může zahrnovat analýzy dle dvou či všech definic hodnoty uvedených výše.

Majitel společnosti zvažující její prodej může chtít porovnat tržní hodnotu s investiční hodnotou pro konkrétního strategického investora či s hodnotou relevantní pro konkrétního nástupce, člena vlastnické rodiny.

22. 5. 2020 495 Petr Kmošek  Management  
Total 1 Votes:
0

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

+ = Verify Human or Spambot ?

Previous article Nástupnictví rodinný podnik
Next article Průměrná fluktuace zaměstnanců
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.