Kolik stojí špatný nábor zaměstnance? Chyby v náboru lidí

1493

Na tento článek jste se asi dostali proto, že řešíte téma, kolik vás taková chyba v náboru zaměstnance může stát nebo kolik takový chybný nábor stojí firmu.

Přečtěte si také: Špatný nábor zaměstnanců vás přijde na statisíce, nevěříte?

Chyby a omyly v náboru zaměstnanců

Pojďme si společně shrnout, kolik stojí nábor špatného zaměstnance a jaké jsou vlastně náklady při nevhodném náboru do vaší firmy!

  • Náklady spojené s náborem. Jsou zde náklady spojené s inzercí, administrací, zajišťováním referencí, možné právní služby apod.
  • Odměna zaměstnance. Sem patří mzda, bonusy a benefity, které jsou třeba služební vůz, telefon, zaškolení a adaptace – tedy další náklady ostatních zaměstnanců.
  • Náklady na propuštění, někdy se to stihne ve zkušební době, ale někdy vás čeká odstupné, právní náklady, opotřebení svěřeného majetku apod.
  • Náklady na nahrazení zaměstnance. Zaměstnanec vám stále chybí, a proto vás čekají opětovné náklady na nábor zaměstnance a vše od začátku.
TIP:  Nábor a jeho kamarád marketing

Přečtěte si také: Nábor zaměstnanců je o hledání kvality, nikoliv kvantity!

Náklady a zase náklady. Kolik stojí špatný nábor?

  • Náklady plynoucí z narušení vztahů a výkonu, tedy myslím zde dopady zaměstnání špatného uchazeče na obchodní výsledky, vztahy se zákazníky a celkový dopad na atmosféru firmy. Narušené vztahy se ani nemusí vrátit do původního stavu nebo mohou dokonce způsobit odchody dalších lidí, v případě manažerských pozic jednoznačně.
  • Náklady plynoucí ze ztráty příležitostí, protože nelze plnit strategické cíle firmy, nevyužití obchodní nebo jiné příležitostí na trhu, ztráta podílu na trhu atd.

Přečtěte si také: Svěřte nábor zaměstnanců odborníkům, nikoli diletantům

Rozpad firemní kultury a atmosféry je nevyčíslitelný

  • Náklady plynoucí z nutnosti nahradit i další zaměstnance přijaté v důsledku přijetí prvního špatného zaměstnance, pozice vedoucí a podřízení. Do firemní kultury nezapadající více kandidátů. Celkové narušení atmosféry organizace.
  • Náklady plynoucí ze ztráty dobrého jména. Jako je ztráta důvěry, motivace, produktivity, zvýšená fluktuace.

Přečtěte si také: Nestíháte, nezvládáte nábor zaměstnanců?

Tak co myslíte? Nenecháme to raději na odborníky?

- Reklama -