DomůZ praxeZvládneme tuhle krizi? Konec nezávislého podnikání v Čechách

Zvládneme tuhle krizi? Konec nezávislého podnikání v Čechách

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Nejdříve se pojďme podívat na to, jaké krize v Evropě a světě už máme za sebou. Mezi lety 1970 a 2008 došlo již celkem ke 124 systémovým bankovním krizím, dále k 208 měnovým krizím, 63 krizím státního dluhu. Došlo také ke globálnímu hospodářskému poklesu zhruba každých deset let.

Máme za sebou také několik cenových šoků. Dva ropné šoky v 70. letech, cenový šok v potravinách a energii v letech 2007–2008. Současné studie historických důkazů ukázaly, že takové finanční krize obvykle vyvolávají prudkou recesi, která trvá přibližně dva roky. Pomalu se také zlepšuje spotřeba, soukromé investice a úvěrové toky, k čemuž přispívá snižování zadlužení a celkové vnímání rizik.

Ale jsou tu nové výzvy…

Pandemické krize

Některé z nejhorších scénářů současné pandemie vycházejí z globální chřipky z roku 1918, která v letech 1918 a 1919 zabila na celém světě 40 milionů lidí. Globální vliv v roce 1918 ovlivnil jednu třetinu světové populace. Pokud by dnes došlo k podobné nákaze s mnohem větším počtem obyvatel a s rychlou dobou cestování po celém světě, mohlo by to vést k více než 80 milionům úmrtí.

Další článek:  Kariéra dle TAO – rovnováha pracovního života

Ebola v letech 2013–2016 vedla k přibližně 11 300 úmrtím a počet nakažených přesáhl 28 000. Pokud jde o ekonomický dopad, existují odhady ztrát cca 53 miliard USD. Toto ohnisko nás také naučilo, že i když dopad ohniska na zdraví je relativně omezený, jeho ekonomické důsledky mohou být zničující a dlouhodobé.

Ekonomické a bankovní krize

V důsledku toho je oživení pomalé a míra nezaměstnanosti dále roste několik let poté, co ekonomika začala znovu růst. Ekonomické krize nejsou jen zvláštností vyspělých ekonomik. Rozvojové země byly v posledních desetiletích skutečně velmi citlivé na nepřeberné množství bankovních, zahraničních dluhů, měn a inflačních krizí.

Také mnoho rozvojových zemí opakovaně prošlo krizí kvůli špatnému makroekonomickému řízení a tvorbě politik. Například Argentina zažila od roku 1945 čtyři bankovní krize atd.

Globální a celosvětové krize

Současná krize je zcela jinou změnou od recesí, kterým jsme čelili v roce 2008 a později. To má mnoho důsledků, jako je změna myšlení lidí, výzva pro celý průmysl, otřesy ve světovém ekonomickém řádu. Každý se snaží tuto pandemii měřit, ale všichni konečný stav neznáme.

Další článek:  Když chcete podnikat a nevíte jak na to?

Většina společností zvýšila odolnost vůči práci na dálku a umožnila svým zaměstnancům pracovat z domova. Zatímco tato řada opatření byla kdysi teprve v plánu nebo v řešení, nyní budou novým standardem pro většinu společností. Rizika dodavatelských řetězců jsou významná a budou mít dlouhodobý a globální dopad. Proto je důležité, abychom zlepšili naše schopnosti rozpoznávání a naučili se čelit následkům nepředvídaných událostí.

Krize výzva? Jen pro někoho!

Tentokrát je to ale jiné. Naše srovnání s jinými globálními krizemi, jako je finanční krize z roku 2008, není možné. Čelíme řadě zcela nových výzev, které brání jednoduchému srovnání s minulostí. Jedná se o globální pandemii, tato současná krize generuje vedlejší účinky v celém dodavatelském řetězci a bude současně působit destruktivně jak na poptávku, tak i nabídku.

Potřebujeme rychle obnovit zisk z podnikání a obnovit původní stav, který byl zničen rizikem. Jeden malý virus zničil celý svět. Důležitým poznatkem, kterému jsme se v podnikání dosud naučili je kritičnost celkového hodnocení a kontroly nákladů v našem podnikání a redukce našeho živobytí na samé dno.

Co budeme dělat my víme, co bude dělat vláda nikdo netuší

Stát nás naučil hospodařit s minimem, ale na rozvoj to není a nebude ho již z čeho investovat. To vláda zastavila kola ekonomiky a nyní jako skupina slepců neví co bude dělat dál. To, co s jistotou nenastane je optimistická predikce vlády, která je velice politická. Osobně se přikláním spíše k jiným číslům, níže v tabulce.

Další článek:  Nebojte se stát S.O.S.

 

Omezení a propad ekonomiky
Odhadovaný růst HDP v roce 2020 podle jiného scénáře
Odhadovaný růst HDP v roce 2020 za předpokladu, že odstávka bude trvat 4.5 měsíce

Konec nezávislého podnikání v Čechách?

Tak co bude dělat vláda proto, aby se nezávislé podnikání cíleně a úplně zcela nezničilo? Nebo snad šlo o to, předat menší a drobné trhy těm větším hráčům? Nebo šlo o to mít možnost vše lépe kontrolovat a řídit? Převzít moc a manipulovat nezávislé podnikání? Opravdu netuším.

Nálada se nelepší.

Východiska nepřichází.

Čekáme, co bude dál, že?

Asi by se zde hodilo skvělý citát: „Vím jen, že nic nevím.“

Zdroj: Economic Effects of Coronavirus Outbreak (COVID-19) on the World Economy

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Kariéra dle TAO – rovnováha pracovního života

Znak Tao (道) znamená v základě „cestu“, přeneseně též metodu, normu nebo princip“, případně i „rozum nebo smysl“, další jeho význam je „mluvit, říct...

Podcast: „Jako poradce rodinných firem jsem v neustálém konfliktu“

V mém podcastu na podnicast jsem vyprávěl, co je interim management, jak zaměstnanci vnímají interim manažera, jak vnímám dnešní rodinné firmy a s jakými problémy...

Bez živnostníků a podnikatelů se bude vládnout těžko…

Podíval jsem se na aktuální klesající data vývoje počtu podnikatelů a živnostníků a na studie potřeb dovedností firem od roku 2021 a dále. Scénář...

MOKOBUKO to nedokázal a jak je na tom společnost dnes?

Tak nejdříve a hned na úvod tohle super slovo „MOKOBUKO“, jedná se o „Morální Kodex Budovatele Komunismu“ a představoval celkem dvanáct ideologických principů, které...

Když chcete podnikat a nevíte jak na to?

Začít s podnikáním vyžaduje vždy velkou míru odhodlání a víru v sebe sama. Víru v to, že dokážu obstát v náročném konkurenčním prostředí. Víru...

Moje neradostná a neoptimistická vize roku 2021. Kapitalismus umírá

Ekonomická paralýza, pozastavení výrob, zastavení pracovních činností na rozsáhlých územích, to vše je ve své podstatě začátek vážné ekonomické krize. Čím dál více ve...

Někdy je opravdu těžké být expert!

Co myslíte? Je těžké být expert! Já myslím, že celkem vyčerpávající. Mohu všechno, jsem totiž expert! Kdo je to expert? Expert či expertka označuje člověka, která má...

Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Hlavním důvodem je mé ohrazení vůči politické a mediální komunikaci posledních týdnů a měsíců. Jsem přesvědčen, že se média opakovaně pokouší o něco, co...

Co hledáte:

Nejnovější články

Chyťte rok 2023 za pačesy!

V první polovině roku 2022 se inflace rozběhla na...

Dobrý šéf je především dobrý kouč!

Dobří lídři jsou obvykle také dobrými kouči. Vedoucí pracovníci...

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak...

Dokonalá bouře trhu práce

Dokonalá bouře, film s tímto názvem mě tehdy uchvátil....

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

5 Tips to Step up Gen Z Employee Engagement

There’s a massive number of millennials starting their careers...

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Hlavním důvodem je mé ohrazení vůči politické a mediální...

Stres devastuje firmy. Duševní hygiena na vzestupu

Nadace pro duševní zdraví v partnerství, která se v Anglii zabývá...

Roboti nás nahradí. Trh práce je v ohrožení!

Roboti postupně proniknou do všech míst lidské společnosti a...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...