Konflikt v práci? Kolik stojí firmu rozhádání zaměstnanci?

300

Dle aktuální studie CIPD jen něco málo přes 35 % respondentů uvedlo, že zažila buď izolovaný spor nebo konfliktní událost v zaměstnání. Dalších 26 % trvající obtížný vztah a 24 % konflikt se stranami mimo organizaci za posledních 12 měsíců.

Drtivá většina zaměstnanců, která zažila konflikt v práci, zůstala v organizaci a výsledkem bylo pouze 5 % výpovědí, to není tase tak vysoké číslo, ale dopad to má jiný. 40 % zaměstnanců uvedlo, že je méně motivovaných, a více než polovina 56 % uvedla stres, úzkost anebo depresi.

„Na základě dostupných zdrojů a literatury odhadujeme, že průměrný pokles produktivity každého zaměstnance by byl z důvodu konfliktů na pracovišti kolem 12 %, což je již významné procento, které má výrazný dopad na organizace.“

Kolik stojí firmu konflikt?

Náklady na nábor náhradních zaměstnanců dosahují každý rok enormních částek, zatímco náklady zaměstnavatelů na ztrátu produkce, než se noví zaměstnanci dostanou do tempa má také své nemalé náklady.  Dále je zde další náklad, kolik zaměstnanců čerpá pracovní neschopnost z důvodu konfliktu v zaměstnání?

TIP:  Gamifikace v personalistice a HR?

Největší část nákladů na konflikty souvisí s ukončením pracovního poměru – buď dohodou nebo výpovědí. Náklady v raných fázích konfliktu jsou relativně nízké – tyto náklady se začnou zvyšovat, pokud zaměstnanci budou i nadále pracovat, zatímco jsou nemocní, nebo si vezmou volno z důvodu nemoci.

Použití formálních procesů zvyšuje náklady, náklady se však velmi rychle zvyšují, jakmile zaměstnanci buď odejdou dohodou nebo jsou propuštěni. Tato analýza odhaduje celkové roční náklady na konflikty pro zaměstnavatele včetně jejich správy a dalšího řešení.

Náklady na konflikty

Celkové roční náklady na konflikty pro zaměstnavatele ve Velké Británii se odhadují na 28,5 miliard GBP. To představuje průměrně 1 028 GBP pro každého zaměstnance ve Velké Británii každý rok a necelých 3 000 GBP (2 939 GBP) ročně pro každého jednotlivce zapojeného do konfliktu. V České republice jsem tyto statistiky nenašel, ale čísla budou určitě také zajímavá. I když naturel našich zaměstnanců je tyto problémy neventilovat, což vede ještě k vyšší fluktuaci.

Proč řešit konflikt v práci?

Na základě dostupných zdrojů a literatury odhadujeme, že průměrný pokles produktivity každého zaměstnance by byl z důvodu konfliktů na pracovišti kolem 12 %, což je již významné procento. Myslím, že dnes nenajdeme zaměstnavatele, který by si mohl takový propad produktivity dovolit. Nepodceňujte téma konfliktů mezi zaměstnanci a dbejte na emoční pohodu napříč kolektivy, ušetříte a zachováte si produktivitu vašich lidí a nejen to.

TIP:  Už se zase ve firmě hádáte? Řešíte konflikt na pracovišti?

 

- Reklama -