DomůPersonální agentura | HR recruitment agencyKrál manipulátorů přichází a majitel nic netuší

Král manipulátorů přichází a majitel nic netuší

Odemkněte premium

Tento článek je premium obsahem pro předplatitele kmosek.com. Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Téměř každý se musel dostat za svůj život do styku s nějakým manipulátorem. Najdeme jich hodně ve firmách, ale i v různých týmech a také bohužel v rodinách. Většina zaměstnanců bohužel váhá jít veřejně s jejich obavami, že někdo takový v jejich okolí je a že se dopouští něčeho, co poškozuje je a také možná i organizaci.

Typické jsou dnes reakce manažerů, které jsou spíše opatrné a odmítavé, když má dojít na nějaké skutečné opatření proti takovému pachateli. Chybí důkaz, těžko se prokazuje takové jednání a často se nad tím mávne rukou, že je to na popud jednoho člověka.

Nebo od vás možná uslyším, že zas tak důležité téma to není, ale možná se budete divit, že dnešní mnohá ​​pracoviště bohužel podporují manipulátory, protože se zdají být efektivní při provádění úkolů, a to i přes značné náklady, které jejich zneužívání může časem způsobit celkové produktivitě vaší organizace, a především vašim lidem.

„Karel prosadí vše co si zamane…, proč bych si jako majitel měl myslet, že dělá něco špatně?“

„On to s námi myslí dobře, přece by naši firmu nepoškodil.“

„I když mám výhrady k jeho chování, vím že to nakonec s týmem dotáhne.“

„Nejdřív jsme byli parťáci, pak z něj udělali ředitele místo mě, teď se nepotkáváme.“

Fluktuace v jeho týmu je vysoká, ale on hledá takové lidi jako je on, s tahem na branku.“

Jako personální auditor jsem se za svou praxi setkal s různými příklady manipulace a nevhodného chování manažerů a ředitelů. Na první pohled je to celkem normální komentář majitele nebo kolegů, ale když začnete analyzovat dopad na produktivitu, fluktuaci, vnímání firemní kultury, interpersonální vztahy, dopad na komunikaci s klienty a celkový lidský kapitál organizace zjistíte, že:

„Dopad jednání manipulátora může mít fatální dopad na zdraví celé organizace.“

Král manipulátor

Zkušený manipulátor na začátku vztahu neukazuje svou skutečnou sílu. Ve skutečnosti se často prezentuje jako váš spojenec, protože vás potřebuje „zpracovat“, jak já říkám. Nejdříve vás analyzuje, pak si udělá představu o vašem potenciálu pro něj nebo naopak a pak koná. Manipulátor je vysoce kvalifikovaný na to, aby věděl jak na vás a jak s vámi jednat, natož vás zpracovat.

Většina manipulativních jedinců má společné charakteristické rysy. Příkladem je, že přesně vědí, kdy a jak daleko vás mohou zasáhnout postupným analytickým testováním vašich slabých míst. Přesvědčují vás, abyste se vzdali něčeho a abyste sloužili jejich zájmům. Vše bude nakonec vypadat tak, že je to vaše chyba.

Zpracování se liší od úrovni manipulátora, někdy povrchní zpracování funguje, někdy je třeba pracovat více do hloubky. Je to upřímně pro mě někdy až vzrušující vidět, jakou hru dotyčný rozehrál, a ještě lepší je ho u toho chytit.

Hodně z chování manipulátora se dá identifikovat hned na samotném začátku, protože pokud je člověk na první pohled tvárný, může se domnívat, že jste jednoduchou kořistí. Začíná to obvykle poměrně jednoduše:

„Jsme tým, jste šikovný a nejednou je to o vás a v samotném konci již bez vás.“

Bohužel někdy je již pozdě. V momentě, kdy jste překážkou pro takového člověka, ať už je to ve vaší kompetentnosti, znalosti oboru nebo zkrátka jen proto, že zastáváte pozici, o kterou stojí on, máte zaděláno na problém. Postupně ztrácíte postavení, vliv, klesá vaše důvěryhodnost a časem i vaše sebevědomí, a nakonec to možná i vzdáte a ze společnosti raději odejdete.

Protože manipulátor

  • Manipulátoři vytvářejí určité scénáře, neboť skutečně věří, že právě způsob nakládání se situací je jediný možný způsob, protože to znamená, že jsou uspokojovány jejich potřeby, a to je vše, na čem záleží. Ohýbat informace ve svůj prospěch.
  • Nerozumí pojetí hranic. Jsou neúnavní ve snaze o to, co chtějí a mají jen málo pozornosti pro toho, kdo je na cestě jejich jednáním poškozen.
  • Absolutně postrádají pochopení toho, co znamená osobní prostor a identita, neboť se o to nestarají.
  • Jsou přirovnáváni k parazitům, ale dle jejich slov v přirozeném světě je to často přijatelný vztah.
  • Vyhýbají se zodpovědnostem za své vlastní chování a obviňují ostatní, že to způsobili. Není to tak, že manipulativní lidé nerozumí zodpovědnosti, právě naopak.
  • Manipulátoři jsou kořistníci. Parazitují na citlivosti a zejména svědomitosti. Vědí, že mají dobrou šanci zaháknout vás do vztahu, protože jste laskavá nebo pečující osoba, a samozřejmě, protože chcete pomoci.
  • Jsou mistři všech stran, vytvářejí scénáře a dynamiku, které umožňují intriky, soupeření, žárlivost a povzbuzují a podporují disharmonii v týmech. Pracují na všech frontách zároveň.
  • Vždy pamatujte, že to, co člověk říká a dělá, jsou dvě velmi odlišné věci. Pozorujte někoho pozorně a obvykle uvidíte to, co od něj dostanete.

Jak bojovat s manipulátorem

Jsem zastáncem přístupu okamžité konfrontace. Je to často jediný možný způsob, jak odhalit manipulační manévry. O to těžší to je, pokud to probíhá na úrovni nižšího managementu nebo na řadových pozicích, kde váš hlas není příliš slyšet. Znám společnosti, které takové chování ani nedetekují.

Musí přijít možnost diskuze a také musí vzniknout prostor pro přemýšlení a definici toho co je normální standard chování a fair play a co již poškozuje organizaci, kulturu a jak toto chování má celkový dopad na reputaci uvnitř organizace.

V čele silný majitel

Stojíme v kanceláři a řešíme opakovaně to samé. Proč je chování jeho manažera stále vystaveno takové kritice? Proč mu ostatní nevěří a má smysl řešit jeho manipulativní hry na pozadí jeho firmy? Má odpověď je jasná. Dnes manipuluje kolegy, zítra manažery a nakonec majitele.

Pokud je vaše pozice nadřazena manipulátorovi, nejúčinnější věcí je okamžitě zahájit důsledný plán nápravných opatření s využitím takových přístupů a poskytnout konkrétní zpětnou vazbu chování, dokud nepřijmou své nevhodné návyky nebo je neodstraní.

S manipulátorem je to jako šachová partie, vyžaduje to značnou úroveň vnímavosti, intuice, empatie, naslouchání a praxe, aby bylo takové chování správně a včasně detekováno. Vždy to ale vyžaduje silného majitele, který toto jednání zpozoruje a zastaví.

Další zdroje:

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Přehled hodnocení článku

Libuše
Robert L.

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

Přichází nová doba HR. Přichází frakcionalizace práce!

V reakci na nedostatek kandidátů a zvýšenou dynamiku pracovního trhu, ale i trhů obecně musí české podniky začít pracovat s lidských zdroji zcela novým způsobem....

Objevte zaměstnance s vysokým potenciálem? Jak pracovat s talenty?

Zaměstnanec s vysokým potenciálem je člověk, u něhož jeho současné schopnosti odrážejí velkou pravděpodobnost, že se může stát úspěšným manažerem, vedoucím pracovníkem, prostě má...

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak by mohlo být, i když se doba kvůli nedostatku kandidátů může výrazně změnit. Více než...

Dokonalá bouře trhu práce

Dokonalá bouře, film s tímto názvem mě tehdy uchvátil. Dnes jakožto specialista na trh práce a management cítím, že dokonalá bouře přichází do firem....

Proč vás vaši zaměstnanci opouštějí?

Jaké jsou hlavní důvody odchodu ze zaměstnání? A co láká kandidáty do nové práce? Nejnovější průzkum společnosti PayScale se do této problematiky ponořil, aby...

Hledáte nejflexibilnější model náboru zaměstnanců?

Dostáváme se do doby, kdy způsob hledání zaměstnanců dostává skutečně rychlé obrátky. Dnes je také více než jasné, že nábor málokterá společnost zvládne s vypětím...

Udržení zaměstnanců není pouze problém HR

Není žádným tajemstvím, že udržení zaměstnanců je pro dnešní vedoucí pracovníky v oblasti lidských zdrojů prvořadým tématem. Stále se nacházíme uprostřed velkých změn, která...

Jaký mají hormony vliv na úspěch na trhu práce?

Proč článek o hormonech a nezaměstnaných? Protože některé rozdíly v chování při hledání zaměstnání jsou způsobeny biologickými procesy, které jsou mimo kontrolu uchazeče o...

Deepfake a pracovní pohovory. Realita budoucnosti interview

Americká FBI v úterý vydala varování, že dostává stále více stížností týkajících se používání falešných videí při přijímacích pohovorech na pracovní pozice v oblasti...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Od náborového marketingu po marketingovou značku zaměstnavatele

Náborem se zabývám od získání mé licence od MPSV v roce 2010. Za tu dobu se tato oblast poměrně významně posunula. Začínalo se s požadavkem na...

Co hledáte:

Nejnovější články

Šest pravidel produktivity dle Elona Muska

Tento uniklý dokument obsahuje doporučení Elona Muska svým zaměstnancům...

Nemocní zaměstnanci a nemocný trh práce

K tomuto článku mě přiměla informace z BBC, která tak trochu...

Jak bude vypadat budoucí leadership?

Obchodní prostředí se nepochybně mění. I když některé aspekty...

Jak vybrat prezidenta? Výběr prezidenta pohledem zkušeného náboráře

Dovolte mi takový úvod k tomuto tématu volby prezidenta České...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž...

Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Téměř každý se musel dostat za svůj život do styku s nějakým manipulátorem. Najdeme jich hodně ve firmách, ale i v různých týmech a také bohužel v rodinách. Většina zaměstnanců bohužel váhá jít veřejně s jejich obavami, že někdo takový v jejich okolí je a že se dopouští...Král manipulátorů přichází a majitel nic netuší