Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Kariéra | CareerKritizovat umí každý, ale jak správně kritizovat? Umíte kritizovat a přijímat kritiku?

Kritizovat umí každý, ale jak správně kritizovat? Umíte kritizovat a přijímat kritiku?

Sdílejte

Celá řada oborů se spoléhá na konstruktivní kritiku. Zde je návod, jak zajistit, aby to bylo užitečné a především také respektující.

„Kritizovat, odsuzovat a žalovat, to dovede každý hlupák a většina hlupáků to také dělá.“ Dale Carnegie

Zcela upřímně si řekněme, že ona kritika dokáže skvěle vyvolat úzkost a nepříjemnosti pro všechny zúčastněné. Naštěstí existuje mnoho, co můžeme udělat, abychom pomohli snížit úzkost těch, které kritizujeme, a také snížit náš vlastní stres, když je naše práce nebo úsilí nevyhnutelně někým zpochybněno.

Jak kritizovat?

Abych začal nejdříve ze široka. Jsme lidé a máme emoce že, takže kritizovat sice umí každý a někteří jsou v tom šampióni, možná i vy, co nyní čtete tento článek, ale co tím způsobují si často moc už neuvědomují. Na spousty věcí se koukáme svoji optikou a ne vždy jsem schopni věci zhodnotit správně nebo objektivně. Něčí práce je dílem života nebo má pro někoho speciální hodnotu, dotyčný se může také nacházet ve složité životní nebo kariérní situaci a kritika může mít na jeho stav fatální dopad.

Neznamená to ovšem, že od nyní se jí budete raději vyhýbat. Jednoduše to znamená, že když kritizujete, měli byste se soustředit na to, abyste byli konstruktivní a formulovat svou kritiku takovým způsobem, který minimalizuje jakékoli osobní útoky. Kritika nemusí být tak krutá, aby lidi odháněla z vašeho života.

Pokora zaprvé

I když si myslíte, že jste našli potenciální nedostatek nebo chybu v práci někoho jiného, ​​mějte na paměti, že se můžete prostě mýlit. Je možné, že jste nesprávně přečetli příspěvek, provedli statistiku nesprávně nebo nepochopili, co onen člověk psal nebo udělal. Možná vaše kritika neničí celkový obsah autora nebo majitele projektu, ale pouze přidává nový pohled nebo pouze detail. I když najdete jasnou a zřejmou chybu, nemusí být dostatečně velká. Proto pokora zaprvé.

Slabé argumenty

Všimli jste si, zvláště v poslední době, že příliš mnoho kritiky se opírá o slabé argumenty. Myšlenka nebo výrok špatně vytržen z kontextu a kritizován z chatrných důvodů. Byli jsme na obou stranách tohoto problému a postupem času jsme při uplatňování kritiky postupovali opatrněji. Před zveřejněním kritiky je jednou strategií oslovit druhou osobu soukromě. Tímto způsobem se můžete ujistit, že s vámi skutečně nesouhlasí, a nekritizujete rozdíly tam, kde žádné neexistují.

Kritiky, které se nejvíce týkají osobní roviny, jsou ty, které naznačují, výslovně určitý stupeň neetického chování. Pokud si nejste zcela jisti, že došlo k pochybení, je často nejlepší předpokládat, že se druhý dopustil čestné chyby. Pamatujte, že chyby se mohou a mohou stát každému. Nikdo, včetně vás, není dokonalý. Pokud však zjistíte významnou etickou prodlevu, budete ji chtít okamžitě zdokumentovat a nahlásit prostřednictvím příslušných kanálů.

Kritiku můžete nechat zcela plynout kolem vás a bez povšimnutí nebo ji do sebe nechat zarýt a bojovat za svá práva až do posledního soudu. Kritika, která stojí za boj je pak hodnocena na každém z nás zvlášť. Z pohledu času je však její vnímání poněkud subjektivní. Bolela nejvíce v době, kdy byla vyřčena, ale čas vše smyl.

Jak přijímat kritiku

Prostě a jednoduše si stoupněte vedle ní…Neberte ji osobně, možná se se na to koukejte profesionálně, možná z pohledu hodnot, etiky a dalších pohledů, ale neberte jí osobně. Věda podle definice vyzývá k přezkoumání a revizi jakýchkoli a upozorňuji jakýchkoli tvrzení. Všimněte si dnešní doby a stovek a tisíců pohledů a kritik na to, či ono. Zpoza monitoru se tisíce lidí kriticky a často zcela chybně a mylně vyjadřuje k věcem, o kterých mají pramálo informací, a dokonce se najdou tací, kteří těmto nesmyslům dokonce věří.

Přijde mi někdy až zcela směšné opírat svou kritiku o něco tak nepodstatného jako je umělá, nebo marketingová propagace s cílem někoho poškodit nebo pak hlubší cizí politická propaganda skrze nějakou farmu trollů odněkud s jasným zadáním někoho nebo něco poškodit, případně ovlivnit.

Kdykoli je to možné, zkuste hledat užitečné části kritiky, kritiku doslova rozkuchejte a vyberte to podstatné zbavené balastu. Co se z ní můžete naučit, abyste zlepšili svou práci nebo svůj osobní život? Zaměřte se na podstatu kritiky, a ne na skutečnost, že součástí vaší kritiky je vaše vlastní práce nebo váš vlastní život. Kritika by měla sloužit k tomu, aby se vám pomocí zpětné vazby zlepšilo vaše myšlení, postoj, proces nebo jen názor. Postupem času by to mělo fungovat především tak, aby vás to někam posouvalo. Pokud ovšem máte pocit, že vás kritika uráží a je zcela bez argumentů neopodstatněná, nevěnujte jí absolutně svou pozornost.

„Přemíra kritiky svědčí o neporozumění.“ Gustave Flaubert

Mějte kritiku rádi. Milujte kritiku!

Aby přišla kritika, musíte ji jít také tak trochu naproti. Je někdy naprosto v pořádku akceptovat kritiku a veřejně ji přiznat, na tom není nic špatného právě naopak. Takové myšlení je právě klíčem k posunu v pokročilejším chápání životních a kariérních souvislostí. Bez ohledu na tón kritiky je vždy nejlepší reagovat na ni zdvořile. Děkujte dané osobě za to, že si udělala čas, aby se zapojila do vaší práce, a pečlivě si rozmyslete, zda problémy, které vznese, stojí za to vyřešit.

Obecně totiž pokud budete obklopeni pouze lidmi, kteří kývají na vše, co říkáte, nebude váš názor nikdy vystaven zpětné vazbě, a tak se časem vaše myšlení stane kriticky prázdné a mohou v něm začít růst myšlenkové stavby, bez zpětné vazby a mohou být jak naivní a pohádkové, ale i zlé, útočné a bez zrnka pravdy. Každý se pak nerad mýlíme a jsme naštvaní, že nám to nikdo tehdy neřekl.

Konstruktivní komunikace v řešení kritiky

Zaměření se na konstruktivní výměnu názorů, nikoli na tón a emoci člověka, bude dobrým příkladem a může otevřít dveře produktivní komunikaci a spolupráci. Společné úsilí je navrženo tak, aby pomohlo určit, která strana má pravdu, pomocí metody, kterou každý ve spolupráci považuje za přesvědčivou. Společné úsilí pomůže dostat se na konec horké debaty v této oblasti a pomůže posunout se vpřed, ale musí splnit podmínku, že bude konstruktivní.

Troll a podobná havěť

Bohužel existují některé kritiky, které nejsou konstruktivní, protože jejich cílem je spíše ničit, zlehčovat, napadat, útočit než informovat. Pokud se vydáte se svou prací nebo prezentací na internet, této havěti se nevyhnete. Budete vždy přitahovat kritiku těchto trollů, zejména pokud pracujete na společenském tématu nebo produktu pro širší veřejnost atd. Pokud se v čase ukáže, že vás někdo ve špatné víře kritizuje, doporučuji se od konverzace odpoutat.

Vyhněte se toxicitě

Vždy se snažte být konstruktivním kritikem a sněžte se pečovat o něco čemu říkáme užitečná zpětná vazba. Přidání jakékoli toxicity do komunikace vytváří nedobrou kulturu, kde lidé cítí potřebu být defenzivní a uzavřeni před kritikou. Všichni si zasloužíme, aby s námi bylo zacházeno s respektem a můžeme začít tím, že budeme modelovat to, jak ostatní pracují s kritikou a jak se chovají k ostatním.

Kritiky se nebojte, je užitečná, když je podnětná, konstruktivní a zbavená emocí nebo jiného balastu.

„Nelze pochybovat, že kritika prospívá každému, lidem i institucím. Avšak výtky neztratí nic na své síle, když budou formulovány s humorem a především s taktem a porozuměním.“ Alžběta II. Projev 1992

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články