Vše

  Krize vás nezabije, ale co určitě je…

  Nejdříve vám představím dva nebezpečné kamarády, kterým je třeba se vyhnout, když je náhodou potkáte ve svém podnikání. Jsou jimi eustres a distres.

  Eustres je pozitivní zátěž, kdy stres postupně vede k vyšším psychickým nebo fyzickým výkonům, jako je to například u manažerů a řídících pracovníků. Díky eustresu máme sice příjemné pocity, ale často a zcela zbytečně přetěžujeme náš organismus i když ne v takové míře jako u distresu.

  Distres je již nadměrná a intenzivně prožívaná zátěž, která dokáže člověka poškodit a vyvolat onemocnění. Jsou známé deprese a různá kardiovaskulární onemocnění v nejhorším případě i smrt.

  Daň, kterou si krize na nás bere

  Jak se postupně propadáme do krize aneb pět úrovní propadu do úplného vyhoření:

  Začneme u nadšení…

  Nadšení

  Nejdříve vnímáte toto téma jako příležitost, také se dočtete, že všichni to tak přece vnímají, proč já ne? Dovolte mi výběr některých posledních článků:

  Tak se dáte do hledání a posléze realizace a budování nových projektů a podnikatelských témat. Vše je sice náročné, ale tato etapa každého baví. Bohužel ale později zjistíte, že věci nemají tak rychlou reakci a odezvu a zkoušíte tedy další a další způsoby a další projekty, ale bohužel se dostaví jiný stav a tím je apatie.

  Apatie

  Netečnost a rezignace, další dva velcí kamarádi. Přicházejí nové pocity, s nadšením již nemají nic společného. Kladete si témata, jak krize vše zničí, co budete dělat až padne poslední tisícovka a odejde poslední zaměstnanec. Rezignujete na stav, který zatím vzniká kolem vás a prostupuje těžkou atmosférou. Hned za apatií se krčí další úroveň a tou je frustrace.

  Další článek:  Vyhoření manažerů? Co stojí za rostoucím trendem?

  Frustrace

  Dobře, něco důležitého se nepovede a máte čím dál větší pocit, že v nejbližší době není šance to napravit, ať už pro to, že už to zkrátka není možné, anebo v tom brání něco, s čím si nelze poradit. I když vznikla snaha, je ihned potlačena frustrací. Postupně přichází předposlední stav, a tím je stagnace.

  Stagnace

  Na úrovni číslo čtyři jsme již spadli do fáze zastavení, ustrnutí a celkového uváznutí, jsme až po pás v bahně pocitu krize a nedá se pohnout. Už nás jen dodělat. Již není energie, již opadl zájem, moc převzala stagnace. Poslední fází, která nabývá na intenzitě je již fází vyhoření.

  Vyhoření

  Vyhoření z krize! Vše bylo vyzkoušeno, vše bylo prozkoumáno, není šance na záchranu. Naše myšlení je již kompletně osídleno pocitem, že již není cesta jak a kam dále, naše zdraví nám okamžitě poskytne zpětnou vazbu na naše chování. Teprve teď zjišťujeme, jak toxické naše myšlení o krizi a celé té situaci bylo.

  Pojďme zpátky na začátek

  Zaprvé vaše zdraví nestojí za žádnou krizi, ztracené peníze, opuštěné výrobní haly a propuštěné zaměstnance, a proto je třeba s ní náležitě a správně bojovat. Jak se také všude dočtete, i krize končí, každý tunel má na konci světlo a každá propast má své dno. To sice nikoho neuspokojí, ale chci tím naznačit, že něco končí a něco nového logicky začíná.

  Další článek:  Jak překonat neúspěch, krizi nebo slehání?

  To, jak se vám povede v průběhu krize bude o vašem chování, vůli, emocích, postojích, zvládání stresu a dalších tématech. Krize je příležitost, ale jen pro ty, kteří jí takto vnímají po celou dobu jejího trvání. Jsou náležitě připraveni a jsou dostatečně psychicky silní a odolní toto téma zvládnout.

  Kromě základních pouček jako jsou tyto:

  Musíte se naučit obecně snižovat příliš vysoké nároky, v praxi to může znamenat věci delegovat nebo zkrátka rychle nepostupovat, zpomalit. Další je nutnost naučit se stanovit si správné priority. Umět odpočívat není jen tak, ale i toto se člověk musí naučit, vše totiž vysiluje. Zacházet rozumně se svým časem, umět pochopit jeho hodnotu. Naučit se vyjadřovat otevřeně svoje pocity. Doplním na správné místě a ve správnou dobu. Jako nejvýznamnější v době krize doporučuji se vyvarovat se negativního myšlení.

  Tak jsou zde i další:

  Krize je boj a v boji je třeba stále nějak doplňovat vaši energii a zajímat se o své zdraví, protože žádná lidská baterie nefunguje věčně. Krize zde bude i zítra a pozítří a budete potřebovat sílu do dalších dní. Nebojte se využívat nabídek pomoci.

  Centre for Studies on Human Stress uvádí sice univerzální, ale myslím si účinné tzv. copingové strategie. Strategií je spousta, ale mě se tento přístup celkem líbí. Coping neboli zvládání představuje způsob strategie zvládání zátěže nebo vyrovnání se sní. Tato metoda zahrnuje obranné techniky a mechanismy, které se odehrávají na vědomé, ale i nevědomé úrovni a cílem je redukce stresorů.

  Autorem nejčastěji citované a obecně respektované definice copingu je Richard S. Lazarus, který vytipoval několik pozitivních věcí, které nám mohou pomoci v boji se stresem. Patří sem:

  • Dobrý zdravotní stav a dostatek síly
  • Pozitivní postoj daného člověka k možnosti úspěšného zvládnutí situace
  • Dobré znalosti a dovednosti zvládání těžkostí
  • Kladný vliv sociální opory
  Další článek:  Snídaně: Jak na ně aneb černá skříňka manažerů | 3.5. - 8:30 - Praha

  Coping si klade za cíl:

  1. Změnit situaci, ve které vzniká stres
  2. Zvládnout význam situace tak, aby se hrozba snížila
  3. Udržet symptomy stresu ve zvládnutelných mezích

  Jinak zde platí tyto strategie:

  • Buďte pozitivní – na překážky se dívejte/ nahlížejte vždy jako na zkušenost, která vás posune dál. Překážka = zkušenost, problém = zkušenost atd.
  • Občas se zamyslete nad tím, co vám způsobuje stres, párkrát se zhluboka nadechněte a snažte se jít dál. Popište moment, situaci, stav, poznejte spouštěče.
  • Snažte se podívat na problém objektivně, který u vás vyvolává stres.
  • Komunikujte, protože potlačování pocitů vede k pozdějšímu výbuchu vašich emocí.
  • Přijměte sám/sama sebe a ostatní, protože zcela upřímně, nikdo není dokonalý.
  • Podporujte kladné vztahy s ostatními lidmi.
  • Učte se ze svých chyb, ale také se učte ze svých úspěchů.
  • Rozvíjejte svoji sebekázeň, sebekontrolu a vůli.

  Závěrem

  Snažím se tímto článkem připomenout, že často je třeba někdy přehodnotit naše myšlení o krizi dříve, než bude pozdě. Každý den před nás život staví různé výzvy, krize je jen jednou z mnoha. Je zvládnutelná, je pokořitelná, je překonatelná, jde jen o naše vnímání a o naši vůli ji překonat. Psychohygiena bude hrát čím dál větší roli v tomto složitějším a někdy nepřehledném světě businessu, proto jí nikdy nepodceňujte.

  Další zdroje:

  Petr Kmošek
  Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
  Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

  Nejde vždy pouze o výplatu!

  Globální studie designu ukazuje, že kreativci aktivně upřednostňují účel před ziskem. Pro některé pracovní pozice je to zcela nemyslitelné, ale pro kreativce ano. Jde...

  Pozor na slepou uličku kariéry – Dead-end job!

  Nepochybně, když rozečtete tento článek tak zjistíte, že se do tohoto místa dostal téměř každý, možná v něm i někdo aktuálně je, možná se do...

  Jak řídit vlastní stres? Management stresu

  Management stresu představuje různé techniky, ale také postupy cílené na vypořádání se s vlastním stresem. Jedná se o celkovou schopnost identifikovat stresory, ovládnout různé metody...

  Nestaňte se Homo Hygienicus

  Přiznám se, že tuto knihu jsem si koupil kvůli rozhovoru s Matthiasem Burchardtem, který mě oslovil svým způsobem, jakým zachycuje dnešní dobu. Dá se říct,...

  Kariéra dle TAO – rovnováha pracovního života

  Znak Tao (道) znamená v základě „cestu“, přeneseně též metodu, normu nebo princip“, případně i „rozum nebo smysl“, další jeho význam je „mluvit, říct...

  Osobní značka = značka na celý život

  „Nebojte se ukázat světu své skutečné já, autenticita je jádrem úspěchu vaší osobní značky“ – Petr Kmošek. Osobní značka je forma, jakou se propagujete, to...

  Budoucnost je naše, jaká bude? Co se stane v roce 2022?

  Blíží se nový rok a já jsem se zeptal Knihy proměn, jaké změny nás čekají. Moudrost Číny nám pomůže najít odpovědi nejen pro nás...

  Pracujete dlouho a jste přepracovaní? Běžte do vězení!

  V některých firmách poměrně časté téma, pracovní doba a přesčasy, přetížení a práce na víc. Stálá diskuse, jestli je třeba atd. Někdy také slýchávám,...

  V jaké zemi se pracuje nejlépe? Evropa nebo USA?

  „Tady žít nebudu“ Tuto větu nyní slyším poměrně často, ve stále se polarizující společnosti, začínají vznikat různé názory, že snad v USA je lépe nebo snad...

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte prosím svůj komentář!
  Zde zadejte své jméno

  Nejnovější články

  Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

  Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

  „Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

  Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

  Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

  Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

  Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

  Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to...

  Top články týdne

  Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

  Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

  „Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

  Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

  Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

  Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

  Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

  Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to...

  Kompetenční model. Model, na kterém stojí úspěšná firma!

  Stručně řečeno, kompetenční model je rámec, který personalisté a...

  Nejnovější články

  Top články týdne

  Výběr z článků pro vás

  Díky :)úKrize vás nezabije, ale co určitě je…