DomůKariéra | CareerKrize vás nezabije, ale co určitě je…

Krize vás nezabije, ale co určitě je…

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Nejdříve vám představím dva nebezpečné kamarády, kterým je třeba se vyhnout, když je náhodou potkáte ve svém podnikání. Jsou jimi eustres a distres.

Eustres je pozitivní zátěž, kdy stres postupně vede k vyšším psychickým nebo fyzickým výkonům, jako je to například u manažerů a řídících pracovníků. Díky eustresu máme sice příjemné pocity, ale často a zcela zbytečně přetěžujeme náš organismus i když ne v takové míře jako u distresu.

Distres je již nadměrná a intenzivně prožívaná zátěž, která dokáže člověka poškodit a vyvolat onemocnění. Jsou známé deprese a různá kardiovaskulární onemocnění v nejhorším případě i smrt.

Daň, kterou si krize na nás bere

Jak se postupně propadáme do krize aneb pět úrovní propadu do úplného vyhoření:

Začneme u nadšení…

Nadšení

Nejdříve vnímáte toto téma jako příležitost, také se dočtete, že všichni to tak přece vnímají, proč já ne? Dovolte mi výběr některých posledních článků:

Tak se dáte do hledání a posléze realizace a budování nových projektů a podnikatelských témat. Vše je sice náročné, ale tato etapa každého baví. Bohužel ale později zjistíte, že věci nemají tak rychlou reakci a odezvu a zkoušíte tedy další a další způsoby a další projekty, ale bohužel se dostaví jiný stav a tím je apatie.

Další článek:  18 kroků dokonalého LinkedIn profilu!

Apatie

Netečnost a rezignace, další dva velcí kamarádi. Přicházejí nové pocity, s nadšením již nemají nic společného. Kladete si témata, jak krize vše zničí, co budete dělat až padne poslední tisícovka a odejde poslední zaměstnanec. Rezignujete na stav, který zatím vzniká kolem vás a prostupuje těžkou atmosférou. Hned za apatií se krčí další úroveň a tou je frustrace.

Frustrace

Dobře, něco důležitého se nepovede a máte čím dál větší pocit, že v nejbližší době není šance to napravit, ať už pro to, že už to zkrátka není možné, anebo v tom brání něco, s čím si nelze poradit. I když vznikla snaha, je ihned potlačena frustrací. Postupně přichází předposlední stav, a tím je stagnace.

Stagnace

Na úrovni číslo čtyři jsme již spadli do fáze zastavení, ustrnutí a celkového uváznutí, jsme až po pás v bahně pocitu krize a nedá se pohnout. Už nás jen dodělat. Již není energie, již opadl zájem, moc převzala stagnace. Poslední fází, která nabývá na intenzitě je již fází vyhoření.

Vyhoření

Vyhoření z krize! Vše bylo vyzkoušeno, vše bylo prozkoumáno, není šance na záchranu. Naše myšlení je již kompletně osídleno pocitem, že již není cesta jak a kam dále, naše zdraví nám okamžitě poskytne zpětnou vazbu na naše chování. Teprve teď zjišťujeme, jak toxické naše myšlení o krizi a celé té situaci bylo.

Pojďme zpátky na začátek

Zaprvé vaše zdraví nestojí za žádnou krizi, ztracené peníze, opuštěné výrobní haly a propuštěné zaměstnance, a proto je třeba s ní náležitě a správně bojovat. Jak se také všude dočtete, i krize končí, každý tunel má na konci světlo a každá propast má své dno. To sice nikoho neuspokojí, ale chci tím naznačit, že něco končí a něco nového logicky začíná.

Další článek:  Poznejte svou hodnotu

To, jak se vám povede v průběhu krize bude o vašem chování, vůli, emocích, postojích, zvládání stresu a dalších tématech. Krize je příležitost, ale jen pro ty, kteří jí takto vnímají po celou dobu jejího trvání. Jsou náležitě připraveni a jsou dostatečně psychicky silní a odolní toto téma zvládnout.

Kromě základních pouček jako jsou tyto:

Musíte se naučit obecně snižovat příliš vysoké nároky, v praxi to může znamenat věci delegovat nebo zkrátka rychle nepostupovat, zpomalit. Další je nutnost naučit se stanovit si správné priority. Umět odpočívat není jen tak, ale i toto se člověk musí naučit, vše totiž vysiluje. Zacházet rozumně se svým časem, umět pochopit jeho hodnotu. Naučit se vyjadřovat otevřeně svoje pocity. Doplním na správné místě a ve správnou dobu. Jako nejvýznamnější v době krize doporučuji se vyvarovat se negativního myšlení.

Tak jsou zde i další:

Krize je boj a v boji je třeba stále nějak doplňovat vaši energii a zajímat se o své zdraví, protože žádná lidská baterie nefunguje věčně. Krize zde bude i zítra a pozítří a budete potřebovat sílu do dalších dní. Nebojte se využívat nabídek pomoci.

Centre for Studies on Human Stress uvádí sice univerzální, ale myslím si účinné tzv. copingové strategie. Strategií je spousta, ale mě se tento přístup celkem líbí. Coping neboli zvládání představuje způsob strategie zvládání zátěže nebo vyrovnání se sní. Tato metoda zahrnuje obranné techniky a mechanismy, které se odehrávají na vědomé, ale i nevědomé úrovni a cílem je redukce stresorů.

Autorem nejčastěji citované a obecně respektované definice copingu je Richard S. Lazarus, který vytipoval několik pozitivních věcí, které nám mohou pomoci v boji se stresem. Patří sem:

 • Dobrý zdravotní stav a dostatek síly
 • Pozitivní postoj daného člověka k možnosti úspěšného zvládnutí situace
 • Dobré znalosti a dovednosti zvládání těžkostí
 • Kladný vliv sociální opory
Další článek:  Ovlivňují naše biorytmy naši kariéru?

Coping si klade za cíl:

 1. Změnit situaci, ve které vzniká stres
 2. Zvládnout význam situace tak, aby se hrozba snížila
 3. Udržet symptomy stresu ve zvládnutelných mezích

Jinak zde platí tyto strategie:

 • Buďte pozitivní – na překážky se dívejte/ nahlížejte vždy jako na zkušenost, která vás posune dál. Překážka = zkušenost, problém = zkušenost atd.
 • Občas se zamyslete nad tím, co vám způsobuje stres, párkrát se zhluboka nadechněte a snažte se jít dál. Popište moment, situaci, stav, poznejte spouštěče.
 • Snažte se podívat na problém objektivně, který u vás vyvolává stres.
 • Komunikujte, protože potlačování pocitů vede k pozdějšímu výbuchu vašich emocí.
 • Přijměte sám/sama sebe a ostatní, protože zcela upřímně, nikdo není dokonalý.
 • Podporujte kladné vztahy s ostatními lidmi.
 • Učte se ze svých chyb, ale také se učte ze svých úspěchů.
 • Rozvíjejte svoji sebekázeň, sebekontrolu a vůli.

Závěrem

Snažím se tímto článkem připomenout, že často je třeba někdy přehodnotit naše myšlení o krizi dříve, než bude pozdě. Každý den před nás život staví různé výzvy, krize je jen jednou z mnoha. Je zvládnutelná, je pokořitelná, je překonatelná, jde jen o naše vnímání a o naši vůli ji překonat. Psychohygiena bude hrát čím dál větší roli v tomto složitějším a někdy nepřehledném světě businessu, proto jí nikdy nepodceňujte.

Další zdroje:

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

„Máte duševní hygienu a mohl bych ji vidět?“

Duševní hygienu vnímám jako sofistikovanější obsah metod, zásad a principů, které podporují naše duševní zdraví a pomáhají ho udržet v nějaké rovnováze, jenže takhle...

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme...

Stojíte, stagnujete, přešlapujete? Zkuste zpětnou vazbu

Pro majitele nebo manažery na jakékoliv úrovni je nejlepším způsobem jak se rozvíjet, vést a pak získat zpětnou vazbu. Znamená to jednat a komunikovat...

Jaké měkké dovednosti hledají personalisté?

Když se ucházíte o zaměstnání, můžete svůj životopis optimalizovat mnoha způsoby. Můžete se podívat do nabídky a zjistit, kde jsou priority zaměstnavatele. Pokud jde...

Jak budovat silnou rodinnou firmu?

V roce 1972 učinily děti zakladatele společnosti Porsche Ferdinanda Porscheho odvážný krok. (Až do roku 1935 byl Ferdinand Porsche československým občanem, byť v Československu prakticky...

Nebojte se stát S.O.S.

Nejdříve si asi každý dá z titulku dohromady, že bych mohl udělat článek o tom, jak zachraňuji firmy – SOS - „Save our souls“,...

Potřebujete udělat změnu? Jak dosáhnout změny

Když se potkávám s majiteli po nějaké době od našeho posledního konzultačního setkání je občas cítit pocit, že je zde něco ve vzduchu, něco na...

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se, rozebereme to. NPC je nehráčská postava a je tedy umělou inteligencí - non-playable character. Postava...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal jsem to z celkem zjevného důvodu. Vůdcovství je schopnost jednotlivce nebo skupiny jednotlivců ovlivňovat a...

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců v práci kvůli stresorům, jako je delší pracovní doba, častější potíže, nutnost dělat více s...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako...

Nejde vždy pouze o výplatu!

Globální studie designu ukazuje, že kreativci aktivně upřednostňují účel před ziskem. Pro některé pracovní pozice je to zcela nemyslitelné, ale pro kreativce ano. Jde...

Co hledáte:

Nejnovější články

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Pohřben v práci? Tohle je vaše poslední židle!

Mnoho firem sice investuje do nákladných ergonomických kancelářských židlí,...

Chyťte rok 2023 za pačesy!

V první polovině roku 2022 se inflace rozběhla na...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Hlavním důvodem je mé ohrazení vůči politické a mediální...

5 Tips to Step up Gen Z Employee Engagement

There’s a massive number of millennials starting their careers...

Barva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Našel jsem tři roky starou studii o barvách a...

Ovlivňují naše biorytmy naši kariéru?

Lidé, jejichž výkonnost má svůj vrchol ráno, mají vetší...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Krize vás nezabije, ale co určitě je…Díky :)ú