Lžou vám kandidáti?

Sdílejte

Určení správného kandidáta na pozici je pro každého zaměstnavatele obtížným úkolem. Uchazeči o zaměstnání jsou občas obeznámeni s tím, že jejich životopis postrádá kreativitu anebo, že zveličují své dovednosti tak, aby zkrátka uspěli nebo vystoupili z davu. Někteří kandidáti jdou však dále, než je jen tato malá lež, jejich životopis je jedna velká lež.

Lhaní v životopise?

Nedávný průzkum ukázal, že sedm z deseti společností oznámily, že našly významnou lež v životopise, což je ne zcela neočekávaná statistika, když 38 % lidí připouští, že falšují svůj životopis. Takže s množstvím oddílů v životopise, které jsou k dispozici ke skrytí nesprávných skutečností, jsou zde některé z běžných míst, které se kandidáti pokoušejí upravit před personalisty a náboráři. Kde se nejvíce lže?

Lež číslo jedna: Praxe

Během procesu screeningu pro libovolnou pozici budete nepochybně chtít prokazovat nesčetné seznamy dovedností a odlišných úrovní. Studie ukázaly, že tato oblast je nejběžnější částí životopisu, kde uchazeč bude upravovat informace a lhát. Kandidáti mají tendenci zveličovat své zkušenosti způsoby, které jsou velmi snadno rozpoznatelné. Například říkají, že pomáhali při realizaci kritického projektu, ale když na ně jsou kladeny vhodné otázky, neznají podrobnosti projektu. Pro identifikaci lži v této oblasti je jednoduchá pomůcka, ptejte se správně a věcně.

„Nepravda je jako sněhová koule: čím déle ji válí, tím je větší.“ Martin Luther

Lež číslo dvě: Čas zaměstnání

Při zkoumání životopisu je pravděpodobné, že jako náborář můžete narazit na nedostatky v historii zaměstnání. Většina žadatelů s radostí poskytne vysvětlení, ale v některých případech se kandidáti rozhodnou úplně vyhnout podrobnostem, omezit důvod pro nesrovnalosti nebo změnit informace již v životopisu, aby skryli tuto časovou mezeru. Mnozí z kandidátů používají klamavé praktiky, pokud jde o to, že neposkytují měsíce ani roky počátečních a koncových dat zaměstnání. Stejně tak často vynechávají zaměstnání nebo je překrývají tím, že prodlužují data jiného zaměstnání. Zde je jednoduchá pomoc, pátrejte po přesných časech zaměstnání a pravda se brzy ukáže.

„Nové lži se poslouchají líp než staré pravdy.“ Anton Pavlovič Čechov

Lež číslo tři: Kvalifikace

Vzdělávací nebo odborné kvalifikace jsou částí životopisu, kterou kandidáti rádi prezentují, ale jako náborář si dejte pozor, toto je další oblast, kterou byste měli řádně prozkoumat. Podle britského studijního průzkumu o vysokoškolském vzdělání 40 % absolventů falšuje výsledky studia, přičemž 11 % osob tvrdí, že má úplnou kvalifikaci. Četli jsme životopisy, kde uchazeči tvrdí, že získali titul, když ve skutečnosti měli jen pár kurzů, zatímco jiní prohlašují, že navštěvovali školy, které o nich nikdy neslyšely.

„Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou.“ George Orwell

Lež číslo čtyři: Reference

Získání reference je často poslední částí náborového procesu a většina kandidátů poskytuje bývalého zaměstnavatele, vysokoškolského lektora nebo odkaz na svého kolegu. Pouze jedna z pěti firem to označila za oblast, kde se kandidáti pokoušejí je oklamat uvedením nesprávných informací. Žadatelé poskytnou kontakt spíše na kolegu než na bývalého šéfa.

 „Lež oběhne půl světa, dřív než má pravda příležitost si natáhnout kalhoty.“ Winston Churchill

V rámci interview s kandidáty jsem měl možnost slyšet již různé lži. Na druhou stranu se ale snažím vždy pochopit to, proč druhá strana u pohovoru lže, spíše než se zamýšlet a rozporovat části životopisu, se snažte přijít na kloub tomu, proč vám kandidát potřebuje lhát. Všichni občas děláme chyby, pálíme mosty, hádáme se, nejsme pochopeni nebo snad nemáme vždy vřelé vztahy, ale nakonec jsme jen lidé, kteří chtějí dobrou práci, co myslíte?

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Článek do záložky
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Měla jsem u pohovoru někoho kdo mně lhal, ale byly to spíše detaily, než jedna velká lež, jak píšete.Lžou vám kandidáti?