Linkedin pro náboráře, ale nejen pro ně!

1024

Obrátil se na mě jeden z mých známých kolegů, náborářů, je zkušený personalista, který se rozhodl objevit potenciál Linkedinu pro své náborové účely. Zároveň by si rád vybudoval svůj osobní brand skrze LinkedIn a využil jeho obrovského potenciálu. Tento zjednodušený návod je tedy i pro ostatní, kteří v recruitmentu nepůsobí.

I já sám využívám aktivně LinkedIn pro své náborové a prezentační účely, ale v poslední době skrze mé zaměření spíše na moji další službu a tou je kariérní koučink pro firmy a jednotlivce, který má stále větší potenciál.

Linkedin pro náboráře

Celá řada náborářů a nejen náborářů a to mě nijak nepřekvapuje, tráví čím dál více času s budovám svého brandu skrze online média a vytváří tak svou unikátní personální značku. Dle studie LinkedIn, chce celých 76% kandidátů znát svého personalistu, náboráře, protože čím více informací o něm bude znát, tím snazší a uvolněnější bude samotný náborový proces. Pro ostatní je toto vhodné v jejich osobní prezentaci a překonání prvních, seznamovacích překážek.

Dostávám se tedy k bodu, že nejen náborář, ale i kandidát si buduje svůj brand a analyzuje, jak svou osobní značku lépe rozvinout. Vaše značka obsahuje zkušenosti, dovednosti, zájmy, hodnoty, charakteristiku osobnosti, ale i nadšení a zájmy. Jako bonus pro rozvoj Vaší značky přidejte pozadí Vaší práce, obrázky, webové stránky, kariérní stránky a sociální kontakty.

TIP:  Jak na LinkedIn: Publikujeme na Linkedinu

LinkedIn tvrdí: „14 x více získáte a vytěžíte z Vašeho LinkedIn profilu, pokud bude mít Váš profil vhodnou fotografii. Vaše fotografie otvírá cestu v budování Vašeho brandu, „ano“, takovou má váhu.

Shrnutí a popis
Toto místo v profilu má také své důležité místo. Sdělte publiku Váš příběh. Všichni nejsme přeci stejní. V čem jste unikátní, na co jste specialisti. Co Vaše značka znamená a v čem je jiná. Jaké máte cíle? LinkedIn Vám nabízí 2000 míst prostoru k prezentaci Vašeho brandu.

Zkušenosti a praxe
Popište detailně Vaši práci a doplňte stručný popis jednotlivých pracovních pozic. Použijte Vámi zvolený a přirozený jazyk. Obecně se snažte, aby Váš profil působil přirozeně. Zvolte také vhodný slovník z oblasti, kde profesně působíte.

Kontakt
Nikdy nesmíte zapomenout na kontaktní informace, je to samozřejmé, ale zde se chcete přece potkávat z profesionály z Vašeho, ale i jiných oborů. Email, telefon, web, ale i odkazy na Vaše další sociální sítě jsou zde samozřejmostí.

Doporučuji
Vždy si doplňte sekci doporučení pro kontaktování. Dejte radu čtenářům Vašeho profilu o jaké oblasti nebo témata máte zájem. V čem jste ochotní diskutovat, a co chcete v rámci rozvoje Vašich kontaktů sdílet. Navrhněte web, téma, diskuzi.

TIP:  Temná strana sociálních sítí pro uchazeče, ale i zaměstnavatele

Titulek
Ten je z celého profilu nejstrategičtější. Představte si, jak ho asi budou vnímat kolegové, kandidáti, personalisti, ale i manažeři a ostatní. Vytvořte Váš titulek silný a autentický. Váš titulek a fotka je top prvek Vašeho LinkedIn profilu. Váš titulek určuje jaký druh a počet návštěvníku oslovíte. Doplňte i Vaše hodnoty, role, apod..

Segment a město
Musíte na 100% znát segment, oblast Vašeho působení a také je důležité, kde působíte nebo kde vlastně chcete působit regionálně. Vyberte si třeba „Lidské zdroje“ a město „Praha“ případně chcete působit jako odborník na nějaký segment a mimo jiné chcete realizovat nábor? Nezapomeňte, že dle tohoto nastavení Vás ostatní naleznou ve vyhledávání.

Speciální sekce
Jsou zde další atraktivní bloky k rozvoji Vašeho LinkledIn brandu. Certifikáty, kurzy, publikace, zájmy, dobročinnost a mnoho dalšího. Sdílejte, co považujete za důležité, co může vnímání kandidátů posílit Váš brand.

Dovednosti
Zde se snažte vybrat Vaše reálné a strategické dovednosti a kompetence. Jejich prezentací dáváte jasně najevo v jakých přesně dovednostech, kompetencích vynikáte, v čem jste nejlepší. Dle LinkedIn tím zvýšíte zájem o Váš profil o celých 13%!

TIP:  Zájem o LinkedIn slábne...a další šampióni v úzkých.

Fotografie na pozadí
Jedná se o relativně novou věc v rámci profilu, i když z jiných médií již známou. Pokud pracujete pro konkrétní firmu zvolte obsah po dohodě s vedením nebo korporátními pravidly. Pokud podnikáte, máte zcela volné ruce, ale pozor, obrázek by měl spíše potvrdit Vaše hodnoty, dovednosti, praxi a vše ostatní podpořit!

Doplňky a média
Zvažte vložení videa, prezentace, čehokoliv co povzbudí zájem o Vaši značku. Sdílejte atraktivní obsah. Využijte sociální marketing na plno a prezentujte svůj brand v nejlepším možné světle!

Ostatní
Mějte Váš profil atraktivní a formálně správný. Dodržujte správné řádkování, gramatiku, odrážky, atd…

Propagace
Nyní je zcela na Vás do jaké skupiny v rámci LinkedIn skupin se přidáte. Co podpoří Vaši značku, jaká témata a jaké diskuzní skupiny. V různých jazycích na různá témata s nejrůznějšími odborníky můžete sdílet Vaše know-how a nebo naopak se naučit, jak to dělají ostatní.

Tak co myslíte, je LinkedIn dobrá sociální síť pro nábor nebo hledání jiného potenciálu?
Za mne určitě!
Pokud s některými detaily tápete, obraťte se na mne.

Můj Linkedin profil naleznete zde.

- Reklama -