DomůManažerské řízení | ManagementMá vaše firma syndrom mrtvého koně? Zakopejte ho!

Má vaše firma syndrom mrtvého koně? Zakopejte ho!

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Kmenová moudrost indiánů Dakota, předávaná z generace na generaci říká, že pokud zjistíte, že jezdíte na mrtvém koni, nejlepší strategií je z něho sesednout. V moderním byznysu se však vzhledem k těžkým investičním faktorům, které je třeba brát v úvahu, často musí u mrtvých koní zkoušet jiné strategie, včetně těch níže, než se podaří je opustit.

Pro každého podnikatele je to snadno srozumitelné tvrzení, pokud ví, že jeho kůň brzy umře, rychle sesedne, nechá ho umřít a najde nového koně. Přesto, když cestuji za klienty napříč naší krásnou republikou, jsem neustále ohromen tím, že mnoho majitelů a klíčových manažerů se drží archaických praktik a tradic, které již dávno přežily jejich užitečnost.

Milujeme našeho mrtvého koně

Namísto změny koně v organizaci, zbavení se zastaralých procesů, politik nebo celé firemní kultury, používající nevyzpytatelné metody, jak udržet „mrtvého koně“ naživu. Když navštívím různá HR oddělení a vidím, jak se neustále personálně vyplňují díry v organizaci a jak na určitých místech dochází k rychlejšímu opotřebení určitých pracovních pozic, říkám si vlastně proč.

Přesto se z nějakého důvodu firmy nezabývají hlavními problémy opotřebení určitých míst v organizaci. Na obranu managementu snad jen následující, tyto problémy jsou sice podrobně diskutovány, ale nikdy se skutečně neřeší.

Majitel mrtvého koně

Před několika měsíci ke mně přišel majitel velké organizace, abych jim pomohl opravit problémy s výkonem jeho firmy. Do té doby již utratil spousty peněz na nejrůznější poradce, bohužel s minimální změnou chování nebo výkonu, takže neustále měnili jednoho poradce za druhým.

Další článek:  Čakra management - Role čaker při rozvoji firmy a managementu

Bylo mi jasné, že se nejedná o nějaký konkrétní rámec problému a ani chybné procesy, ale o problém s dlouhodobým odporem v přístupu zaměstnanců. Bylo tak uklidňující pokračovat v jízdě na mrtvém koni a obviňovat mizerné konzultanty a poradce, ale hlavní problém mohl být vyřešen až poté, co byl mrtvý kůň popsán a uznán. Přesto se to nikdy nestalo.

Mrtvý kůň versus nový kůň

Je tak lákavé pokračovat v jízdě na mrtvém koni. Přesto se stále dost společností snaží u mrtvého koně ledacos zachránit a zkouší následující metody a doporučení:

 • Kupte silnější bič.
 • Vyměňte jezdce.
 • Jmenujte komisi pro studium koně.
 • Uspořádejte návštěvu jiných míst a podívejte se, jak jezdí na mrtvých koních ostatní.
 • Snižte vaše standardy, aby bylo možné zahrnout mrtvé koně.
 • Jmenujte zásahový tým, který oživí vašeho mrtvého koně.
 • Přemístěte mrtvého koně na jinou pozici.
 • Pošlete mrtvého koně do dalšího vzdělávacího kurzu.
 • Pošlete mrtvého koně na dovolenou.
 • Zvyšte podíl zatížení jezdce.
 • Překlasifikujte mrtvého koně na koně postiženého.
 • Zašlete formulář, který zní: „Tento kůň není mrtvý.“
 • Najměte externí dodavatele, aby jezdili na vašem mrtvém koni.
 • Poskytněte další finanční prostředky ke zvýšení výkonu mrtvého koně.
 • Spojte několik mrtvých koní dohromady pro zvýšení jejich rychlosti.
 • Darujte mrtvého koně uznané charitě, čímž se odečtou jeho plné původní náklady.
 • Poskytněte další finanční prostředky ke zvýšení výkonu koně.
 • Proveďte studii managementu, abyste zjistila, zda by lehčí jezdci nezvýšili jeho produktivitu.
 • Prohlašujte, že kvůli nižší režii má mrtvý kůň ve skutečnosti lepší výkon než kdy předtím.
 • Vytvořte kvalitní pozorovací skupinu pro nalezení výhodného využití mrtvých koní.
 • Přepište očekávané výkonnostní požadavky pro koně.
 • Povyšte vašeho mrtvého koně.
 • Znovu přiřaďte chybu chovu mrtvého koně.
 • Prohlaste mrtvého koně za obchodní tajemství.
 • atd.
Další článek:  Neumíte to s lidmi? Neumíte komunikovat!

Ve starších i moderních knihách o řízení firem a managementu zjistíme, že neochota ke změně byla jedním z hlavních důvodů, proč majitelé firem často selhávají. Snad nejtrvalejší nepřítel úspěchu organizace je její nepružnost. Někteří ředitelé firem se v minulosti zdají být tak ztraceni, že se nedokáží vypořádat s přítomností.

Firma a konkurenceschopnost

Správa firmy a její důvěryhodnost je jednou z nejintimnějších, nejcitlivějších a nejkritičtějších funkcí v každém podnikání. Firma ale také musí udržet krok se svými konkurenty. Zde se dere také klíčová otázka její budoucnosti: „Reagujeme dostatečně rychle na trh? Odpověď je často krátká a také obvykle hořká…

Mrtvý kůň nebo snad štíhlý kůň

Teorie mrtvého koně je velmi důležitá jako protiklad lean přístupu, kdy přirozeným instinktem managementu je žádat lidi, aby pracovali tvrději, rychleji, efektivněji. Používáme oblíbené klišé výrazy jako „musíme pracovat chytřeji“, ale v podstatě děláme něco jiného než zastavení a vyřešení problému, který „zabil příslovečného koně“.

Jízda na mrtvém koni

Společnosti mají všechny pomyslné druhy způsobů, jak reagovat na špatné obchodní situace:

 • obviňovat ostatní ve společnosti
 • obviňovat konkurenty
 • obviňovat trhy
 • obviňovat jeden druhého a také
 • stále obviňovat všechny kolem

Popřením toho, že váš kůň je mrtvý pravděpodobně hraje největší roli. Když je kůň mrtvý, máme tři možnosti:

 1. spravujeme současnost
 2. selektivně opouštíme minulost
 3. vytváříme budoucnost

Potřeba opustit mrtvého koně

Toto považujeme za nejobtížnější, tzv. selektivně opustit nezávažné a nedůležité věci, protože věříme, že vedly společnost k úspěchu a raději bychom se bránili, než opustili našeho mrtvé koně. Říkáme, že tento náš mrtvý kůň je opravdu důležitý, protože přece:

 • Byl vytvořen námi.
 • Musí platit, protože pracoval dlouho a dobře nám sloužil.
 • Je hluboce zakořeněnou součástí naší kultury.
 • Co budeme bez něj dělat?
Další článek:  Infografika: Jak je důležitá angažovanost vašich zaměstnanců?

Opouštíme mrtvého koně

Na našem sice ceněném, ale mrtvém koni pojedeme i nadále, co tedy raději volíme?
Spojíme několik mrtvých koní dohromady pro zvýšení rychlosti? Napodobujeme osvědčené postupy společností jezdících na mrtvých koních? Prohlásíme, že je levnější krmit mrtvé koně? Nakonec najmeme někoho, aby vyzkoušel a zajel našeho mrtvého koně?

Najděte svého mrtvého koně

Hlavním problémem našich rozhodnutí je, že nevidíme hlavní příčinu. Analýza kořene příčiny je jedním z nejzákladnějších konceptů pro zlepšení jakéhokoli firemního procesu. Ve skutečnosti jsou problémy nejčastěji mimo možnosti a povinnosti našeho týmu. Výsledkem bohužel často je, že se snažíme řešit špatné problémy.

Tak zastavte už vašeho mrtvého koně…

Vytvořte kulturu onoho zastavení, abyste vyřešili kořenové problémy vašeho podnikání. Vašeho koně zkrátka zastavte i mezi zaměstnanci, již žádný zbytečný běh, přesčas, práce na víc. Žádné další zbytečné opakované a dlouhé neefektivní schůzky. Již žádné další projekty mrtvého koně. Zastavení firmy bez kultury viny a strašení. Žádné další a neustálé hašení požáru.

Mrtvý kůň žije?
Nikoli…
Zakopejte ho!

Závěrem

Čím dříve začneme sesazovat mrtvé koně, tím rychleji se můžeme pohybovat s živými koňmi. Možná někteří z vás viděli některé z těchto mrtvých koní ve vaší společnosti? Možná je budete chtít hledat. Faktem je, že když je kůň mrtvý, pochovejte ho. Většina z nás nějak stále věří, že pokud budeme opakovat to, co fungovalo dříve, stanou se zázraky a věci se náhle změní.

Totéž platí pro mnoho firem, které byly v minulosti úspěšné, ale nepostupovaly vpřed. Minulost zašlé slávy omezuje potřebu změnit výzvy budoucnosti.

Zakopejte ho!

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč vás vaši zaměstnanci opouštějí?

Jaké jsou hlavní důvody odchodu ze zaměstnání? A co láká kandidáty do nové práce? Nejnovější průzkum společnosti PayScale se do této problematiky ponořil, aby...

Servant leadership. Vůdcovství pro dnešní generace

V rámci přečtení dnes již více než tisíce článků a studií, včetně stovek knih na téma vedení a managmentu můžu s jistotu prohlásit, že...

Krizi překoná pouze podnikatelská odolnost

Důvodem, proč je dnes pojem resilience aktuálním tématem, je skutečnost, že někteří podnikatelé se vzdávají, zatímco jiní navzdory všemu nadále přežívají, zatímco se potýkají...

Jak nakopnout produktivitu vaší firmy?

Vedoucí pracovníci se vždy snaží zvýšit produktivitu zaměstnanců a samozřejmě někteří z nich se snaží zvýšit i tu vlastní. Až příliš často se však tato...

Model SPNNPS. Model vysoce výkonných organizací

Abych úvod trochu vylepšil našel jsem zajímavé přirovnání z knihy Alenka v říši divů, když hledala cestu z oné říše. „Řekla bys mi prosím,...

Uvíznutí manažeři mezi několika krizemi

Výzkumníci společnosti The Ken Blanchard Companies® nedávno dokončili průzkum, jehož cílem bylo zjistit, jakým výzvám čelí dnešní manažeři a jak se s nimi úspěšně...

Hledáte nejflexibilnější model náboru zaměstnanců?

Dostáváme se do doby, kdy způsob hledání zaměstnanců dostává skutečně rychlé obrátky. Dnes je také více než jasné, že nábor málokterá společnost zvládne s vypětím...

Udržení zaměstnanců není pouze problém HR

Není žádným tajemstvím, že udržení zaměstnanců je pro dnešní vedoucí pracovníky v oblasti lidských zdrojů prvořadým tématem. Stále se nacházíme uprostřed velkých změn, která...

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme...

Stojíte, stagnujete, přešlapujete? Zkuste zpětnou vazbu

Pro majitele nebo manažery na jakékoliv úrovni je nejlepším způsobem jak se rozvíjet, vést a pak získat zpětnou vazbu. Znamená to jednat a komunikovat...

Manažerky, podnikatelky se syndromem včelí královny

Tento termín poprvé definovali psychologové (C. Tavris, G. L. Staines a T. E. Jayaratne ) na Michiganské univerzitě v roce 1973 z jiného zdroje je...

Jaký mají hormony vliv na úspěch na trhu práce?

Proč článek o hormonech a nezaměstnaných? Protože některé rozdíly v chování při hledání zaměstnání jsou způsobeny biologickými procesy, které jsou mimo kontrolu uchazeče o...

Co hledáte:

Nejnovější články

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Pohřben v práci? Tohle je vaše poslední židle!

Mnoho firem sice investuje do nákladných ergonomických kancelářských židlí,...

Chyťte rok 2023 za pačesy!

V první polovině roku 2022 se inflace rozběhla na...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

5 Tips to Step up Gen Z Employee Engagement

There’s a massive number of millennials starting their careers...

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Hlavním důvodem je mé ohrazení vůči politické a mediální...

Co dělat a nedělat pro svou kariéru?

Své první zaměstnání jsem nezískal hned po získání diplomu...

Ovlivňují naše biorytmy naši kariéru?

Lidé, jejichž výkonnost má svůj vrchol ráno, mají vetší...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Má vaše firma syndrom mrtvého koně? Zakopejte ho!Kmenová moudrost indiánů Dakota, předávaná z generace na generaci říká, že pokud zjistíte, že jezdíte na mrtvém koni, nejlepší strategií je z něho sesednout. V moderním byznysu se však vzhledem k těžkým investičním faktorům, které je třeba brát v úvahu, často musí u mrtvých...