Maharišiho efekt

557

V jedné literatuře jsem se setkal se zajímavou technikou a dovolte mi se s vámi podělit o toto téma, kterým je transcendentální meditace. Jedná se o techniku, kterou v západním světě začal od roku 1958 rozšiřovat Mahariši Maheš Jogi, původem z Indie.

Slovo transcend znamená překlenout, tedy jde o to, dostat se svým vědomím za hranice svého fyzického těla.

Mahariši Maheš Jogi také předpověděl, že pokud odmocnina jednoho procenta lidí ve kterémkoli městě bude pravidelně provádět tuto meditaci, tak to bude mít na celou populaci daného místa významný a měřitelný vliv, jako je třeba snížení zločinnosti a také to povede ke zlepšení kvality života. Tento jev byl pojmenován Maharišiho efekt.

Tento fenomén byl poprvé pozorován r. 1974 a následně, r. 1976 vyšla vědecká studie, která ho potvrzovala. Ve 24 městech Ameriky s populací nad 25 tisíc lidí byla sledovaná míra zločinnosti a v letech 1972 – 73, zde byl vypozorován výrazný pokles kriminality, vražd, sebevražd a počtu nehod oproti ostatním velkým městům až o 24 %.

Přečtěte si také:  Práce, která má smysl? Práce, kariéra nebo poslání...

 

- Reklama -
Předchozí článekPrvní krok manažera je budování důvěry
Další článekProč úspěch vyvolává naši temnou stránku
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.