Malé a střední podniky bijí na poplach kvůli nedostatku zaměstnanců

620

V jeden okamžik byl úspěch pro téměř každého zaměstnance růst ve firemním žebříčku a s tím i zvyšování mzdy. Dlouholetá kariéra zahrnovala celoživotní závazek s jednou firmou, která byla srostlá s kariérou zaměstnance a někdy i rodinou. Dnešní zaměstnanci a nastupující generace na trh práce mají různé ideály o úspěchu a mnozí nemají stejné priority, jako generace před nimi. Nedávná studie analyzovala více než 11 000 uchazečů o zaměstnání s cílem zjistit, jak definují kariérní úspěch. Získali jsme zajímavé zjištění, co se výrazně ve vnímání kariéry změnilo.

Tři klíčová zjištění o vnímání kariéry

Peníze nejsou vše

Peníze jsou spíše vnímány jako slabší prostředek k naplnění a pracovnímu uspokojení. Ukázalo se, že tradiční ukazatele úspěchu, jako je plat, nejsou jedinou motivací pro dnešní zaměstnance. Studie, která byla rovnoměrně rozdělena mezi zaměstnané a nezaměstnané uchazeče o zaměstnání ukázala, že silná většina 77 % věří, že dosáhla kariérního úspěchu. Nejčastějším důvodem byla hrdost na jejich práci 48 %. Na hodnotě peněz, kterou se stále hodně společností prezentuje na trhu práce záleží méně, než si zaměstnavatelé stále myslí.

TIP:  Firemní krize nepotřebuje optimisty nebo pesimisty, ale řešitele/isty

Dlouhodobá kariéra nefunguje

Studie také zjistila, že dlouhodobá kariéra na jednom pracovním místě je neobvyklá, přičemž pouze 8 % zaměstnanců tvrdí, že pracovalo pouze pro jednu společnost. Možná slýcháváte, jak vaši rodiče vzpomínají na ty časy, kdy zaměstnanci pobývali na jednom pracovišti po dobu třiceti let a dostali zlaté hodinky a diplom při odchodu do důchodu. Ale ty dny jsou už dávno pryč. Na otázku, jak se jejich situace v příštích šesti měsících změní více respondentů uvedlo, že pravděpodobně opustí své současné zaměstnání z důvodu nové pracovní příležitosti 35 %. Problém se zaměstnanci v malých a střední společnostech není ojedinělý a krátkodobý, problémem nedostatku specializovaných kandidátů pociťují i velké a nadnárodní společnosti, s robustními HR odděleními a vysokými náklady na HR. Pro tyto podniky zde existuje reálný potenciál, že se tyto společnosti z důvodu své velikosti a slabé flexibilitě zhroutí.

Více podpory a nadšení

Zaměstnanci se chtějí cítit podporovaní vedením a především manažerem. Dnešní zaměstnanci jsou nejen méně netrpěliví a očekávají nejen finanční, ale i osobní odměny. Chtějí se cítit nadšeni, že každý den chodí do práce a pracuji pro onoho zaměstnavatele. Pokud firmy chtějí zaměstnance udržovat dlouhodobě, musí nabídnout jak potenciální k růstu, tak transparentní nástroje kariérního rozvoje. Pokud se dnes ptáte zaměstnavatelů, zdali váš současný nebo nový zaměstnavatel nabízí jakýkoliv kariérní vývoj, 60 % respondentů řeklo, že ne. Přesto z těch, kteří se účastnili programů kariérového rozvoje 50 % uvedlo, že jejich celkový pracovní výkon se zlepšil, a ze stejného segmentu, 32 % uvedlo, že mají větší jistotu ve své práci.

Co se změnilo ve vnímání kariéry

Většina zaměstnanců usiluje o to, aby se stala jejich lepším já, ale potřebují podporu od vedení. Díky zaměstnavatelům a jejich sponzorovaným vzdělávacím programům, jako jsou workshopy, konference a otevřený trh pracovních příležitosti, mohou zaměstnavatelé naplňovat potřebu, po které pracovníci touží. Zatímco častá změna práce u nových zaměstnanců začíná být normálním jevem, malé podniky se budou muset výrazněji bránit, aby si své zaměstnance udržely.

TIP:  Firmy se rvou o lidi a co dělá stát?

Doporučení pro malé a střední podniky?

Podniky by měly být více otevření tomu, co přichází z venku. Mění se nejen jejich podnikání, ale i trh práce a kandidáti, budete se muset více přizpůsobit. Výrazná změna trhu práce požaduje více energie do rozvoje a řízení lidských zdrojů. Zaměstnavatelé stojí před jinými problémy než je válka o nové trhy, inovace výrobků a hledání rychlejších služeb, stojí před problémy změny procesů, řízení lidí a jejich rozvoje, tvorbou image na trhu práce a jejich tvorby firemní kultury.

Nedostatek zaměstnanců

- Reklama -