Maminky, Vaše kariérní pauza je výhoda

612

Ať už máte rádi svou práci nebo ji nesnášíte, plánujete dlouhou nebo krátkou přestávku ve Vaší práci, mohlo by se to zdát, jako ideální čas přemýšlet nad tím, co byste chtěli dál dělat. Využijte tento čas pro sebe!

Jako kariérní poradce a kariérní kouč, pracuji také s maminkami na mateřské dovolené nebo po delší kariérní odmlce. Některé maminky byly bez práce delší dobu, zatímco jiné jsou v současné době na mateřské dovolené a připraveni udělat něco jiného, nového. Moje rada pro všechny maminky na mateřské dovolené je, aby se k této příležitosti postavily čelem.

Dopřejte si čas a prostor k přemýšlení o tom, co to je, co vlastně chcete dělat. Vymyslet si, co Vás baví a na čem Vám záleží ve Vaší práci nebo kariéře.

Ale jak začít?

Definujte si své cíle
Prvním krokem je, identifikovat své hlavní, profesní cíle. Co opravdu chcete, co očekáváte od svého pracovního života? Promyslete vše v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu.

Vaše dosavadní kariéra
Analyzujte to, co jste dělali v minulosti. Podívejte se na sled všech Vašich pozic a vzpomeňte si na to, co se Vám líbilo, co Vás uspokojovalo.

TIP:  11 vlastností výjimečně dobrých zaměstnanců. Máte je také?

Poslání Vaší práce
Vaším cílem je přijít na důvod, poslání a cíl Vaší práce, proč existujete. Někdy to trvá déle, ale toto je pro Vás klíčové. Příkladem může pro Vás být, že chcete inspirovat ostatní nebo pomáhat, tvořit…Přemýšlejte…

Vaše hodnoty
Hodnota Vaší práce je něco, co je pro Vás velice důležité. Může to být dost individuální nebo abstraktní. V co věříte, čeho si v životě ceníte. Hesla, jako jsou rodina, ambice, ctižádost, uznání nebo respekt? Jakmile budete mít poskládané Vaše hodnoty, můžete si uspořádat Vaši představu o Vaší kariéře.

Vaše SWOT
Udělejte si čas promyslet Vaši swotku. Jaké máte silné a slabé stránky, čím jste unikátní, co ovládáte, revidujte sebe sama, Vaše kompetence a schopnosti.

Další tipy?

  • Udělejte si čas a analyzujte své schopnosti, dovednosti, motivace a Vaše silné stránky. Jsme často slepí k některé z našich silných stránek. Zeptejte se okolí, jaké to konkrétně jsou.
  • Začněte přemýšlet o tom, co chcete, ne to, co od Vás jiní očekávají
  • Nikdy se nepodceňujte!
  • Vzdělávejte se. Pauza je skvělý čas pro kurzy, školení, realizace studií, výzkumu nebo charitativních zájmů.
  • Neizolujte se.
  • Mluvte s lidmi.
  • Zaměřujte se na své potřeby. Jako maminka je těžké být v popředí zájmu, ale i Vy máte své kariérní potřeby, které je třeba uspokojit!
  • Buďte realističtí. Promyslete své aktuální závazky a co je kompatibilní s vaším životním stylem.
TIP:  97% všech HR specialistů, odborníků a náborářů používá aktivně LinkedIn!

    

- Reklama -