Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Manažerské řízení | ManagementManažerky, podnikatelky se syndromem včelí královny

Manažerky, podnikatelky se syndromem včelí královny

Sdílejte

Tento termín poprvé definovali psychologové (C. Tavris, G. L. Staines a T. E. Jayaratne ) na Michiganské univerzitě v roce 1973 z jiného zdroje je autorství připisováno výzkumnici (Rosalind Chait Barnettové). Označení popisuje ženu na vedoucí pozici v prostředí, kde dominují muži, která se k podřízeným chová kritičtěji, pokud jsou ženy.

Je syndrom včelí královny pouze mýtem nebo je to nějaký zastaralý genderový stereotyp nebo se snad jedná o nesprávnou interpretaci případně pochopení ženské dynamiky na pracovišti?

Syndrom včelí královny

Syndrom včelí královny je termín, který se používá k popisu jevu, kdy se zaměstnankyně, obvykle v mocenské pozici, chová nepřátelsky nebo povýšeně vůči ostatním zaměstnankyním. Může jít o znevažující poznámky o vzhledu nebo schopnostech jiných žen, odmítání pomoci nebo poradenství jiným ženám a aktivní snahu podkopat jejich úspěch nebo kariéru. Tento termín se často používá k popisu žen, které jsou úspěšné v oborech, kde dominují muži, a mohou se cítit ohroženy jinými ženami, které by mohly potenciálně zaujmout jejich místo. Zkrátka je to boj o to být královnou.

Ačkoli se tento termín často používá k popisu žen v mocenských pozicích, může se vztahovat i na jakoukoli situaci, kdy osoba v mocenském postavení zneužívá své moci k poškozování osob pod ní.

Včelí královna jako manažerka nepodporuje a nerozvíjí kariéru ostatních žen v organizaci. Existují zjištění, která svědčí o specifickém chování včelích královen. Ženy mají opravdu problém soutěžit s jinými ženami. Muži s vysokým statusem investují více než ženy s vysokým statusem do spolupracovníků stejného pohlaví s nižším statusem.

Včelí královny a odměňování

V rámci tří studií spolupracovalo 187 účastníků mužského a 188 účastnic ženského pohlaví s fiktivním partnerem stejného pohlaví, který se lišil v kompetencích. Účastníci pak mezi sebe a svého partnera rozdělili odměnu. Vysoký status byl v každé studii navozen třemi různými způsoby, a to sociálním vlivem, vůdcovstvím a mocí.

Nebyl pozorován žádný celkový rozdíl mezi pohlavími při rozdělování odměny. V souladu s hypotézou však ve všech třech studiích investovali muži s vysokým statusem do spolupracujících partnerů více než ženy s vysokým statusem, což naznačuje, že muži s vysokým statusem intuitivně hodnotí sdílení odměny s partnery stejného pohlaví jako výhodnější. (Zdroj: 2017 Markovits et al)

Kandidát žena = hrozba

Zdá se, že sociální dynamika nevyváženého pracovního prostředí přináší nejvíce diskriminace. Ve studii Gutek & Morasch z roku 1982 zjistili, že na pracovištích s převahou žen i mužů se ženy setkávají s vyšší mírou diskriminace na základě pohlaví a sexuálního obtěžování ve srovnání s pracovištěm, kde je zhruba stejný počet mužů a žen. (zdroj: 1985 Hans, Valerie P.; Eisenberg, Nancy)

Výzkum také ukázal, že ženy vykazující vlastnosti včelích královen mají při výběru mezi vysoce kvalifikovaným mužským kandidátem a stejně kvalifikovanou ženskou kandidátkou menší šanci přijmout ženu skrze hrozby konkurence.

U vysoce kvalifikované kandidátky se včelí královna může cítit ohrožena. Při výběru mezi středně kvalifikovaným mužským kandidátem a stejně kvalifikovanou ženskou kandidátkou měly včelí královny opět menší pravděpodobnost, že přijmou ženskou kandidátku, tentokrát kvůli kolektivní hrozbě.

Prevence syndromu včelí královny

Pro řešení a prevenci syndromu včelí královny na pracovišti je důležité znát jeho příznaky a projevy. Mezi příznaky toho, že se vysoce postavená zaměstnankyně dopouští chování v rámci syndromu včelí královny, patří vytváření nepřátelského nebo konkurenčního pracovního prostředí, izolace podřízených, odmítání uznání nebo ocenění a vyvolávání pocitu méněcennosti u ostatních. Pokud se setkáte s některým z těchto příznaků, je důležité promluvit si s nadřízeným nebo zástupcem personálního oddělení a problém řešit.

Tím, že si zaměstnavatelé uvědomí syndrom včelí královny a jeho dopady, mohou podniknout kroky, aby mu na svém pracovišti předešli. Patří sem vytvoření zásad proti šikaně a obtěžování, zavedení zásad otevřené komunikace a zajištění školení o tom, jak syndrom včelích královen rozpoznat a řešit. Již jsem o podobném chování, agresi a šikaně psal v předchozích článcích.

Zdroje

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Tento termín poprvé definovali psychologové (C. Tavris, G. L. Staines a T. E. Jayaratne ) na Michiganské univerzitě v roce 1973 z jiného zdroje je autorství připisováno výzkumnici (Rosalind Chait Barnettové). Označení popisuje ženu na vedoucí pozici v prostředí, kde dominují muži, která se k...Manažerky, podnikatelky se syndromem včelí královny