Manuál na firemní krizi

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Máme tu další článek, který by měl podpořit firmy a podniky při zvládnutí firemní krize. Manuál na firemní krizi by měl mít povinně každý podnik v podobě plánu, který je aktuální a odpovídá současnému modelu podnikání. I když krize může mít dopad na dlouhodobou reputaci nebo schopnost fungovat, všechny podniky se musí připravit na nejhorší.

Pokud skutečně dojde ke krizové situaci ve firmě nebo podniku, je důležité vědět, jak reagovat z komunikačního a provozního hlediska, abyste si udrželi dobrou pověst a zabránili dlouhodobému poškození vašeho brandu. Totiž to, jak na jedné straně zareagujete na firemní krizi, často určí to, jak z ní vyjdete na straně druhé!

Krizový manuál firmy

Definujte rizika

Skvělým začátkem je zamyslet se nad tím, jak by mohl vypadat skutečně nejhorší scénář v různých oblastech podnikání. Upřímně to vyžaduje nutnou dávku kreativity. Jenže právě definice slabých míst a nejhorších scénářů dělá dobrou přípravu.

Může se stát…Existuje celá řada možných okolností, které budou specifické pro vás a vaši firmu, ale pokud si tato rizika dokážete uvědomit, dáváte si větší šanci zmírnit rizika tak, aby byla menší pravděpodobnost, že k události dojde, a reagovat vhodným způsobem a rychle.

Další článek:  Malé a střední podniky bijí na poplach kvůli nedostatku zaměstnanců

Je důležité zachytit všechny možné typy krizí, abyste byli připraveni na všechno a na všechny situace. Každé oddělení bude mít své vlastní krizové scénáře a je nezbytné promluvit si s každou oblastí podniku, zjistit její rizika a zajistit, aby byly zohledněny všechny eventuality.

Jakmile prozkoumáte všechny různé krizové scénáře, budete muset vytvořit kritéria závažnosti. Zde dobře funguje systém semaforu. Například řada stížností zákazníků, může být definována jako riziko nízké úrovně, ale má potenciál přerůst v plnohodnotnou krizi, pokud bude zahájena kampaň.

Krizový semafor

Červená je kritická situace nebo závažná mimořádná událost ohrožující pověst a schopnost podniku fungovat. Zatímco osobní konflikt ve vaší kanceláři bude definován jako nízké riziko, logistický dopad na zákaznický řetězec bude červený, protože by měl ničivý dopad na interní i externí zúčastněné strany a potenciálně by ovlivnil schopnost podniku fungovat. Jakékoli významné omezení ve fungování je červená barva. Řadíme sem úniky dat, hackerský útok, skandál, katastrofa nebo válka.

Oranžová je již závažný incident nebo problém s dopadem na pověst, ale specifický pro jedno místo nebo část podniku. Je místem ohraničený. Sem patří rozsáhlé stížnosti zákazníků, cílená poškozující kampaň apod. Dnes sem řadíme občasný výpadek serveru, logistiky, neobrátkových náhradních dílů apod.

Zelená může mít vliv na pověst, ale nevyžaduje naléhavou reakci celého podniku. Negativní konverzace na internetu, drobné stížnosti zákazníků, fórum o vaší značce.

Další článek:  Důvody firemní krize

Krizové role

Jakmile víte, jaké jsou vaše krize červené, žluté a zelené úrovně, je další fází vytvoření rolí v procesu řešení krize. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vytvořit vizuální vývojový diagram, který od počátku incidentu ukazuje, koho je třeba informovat a na co je třeba se zeptat. Jasný a snadno sledovatelný proces umožní komukoli, ať už je obeznámen s krizovým manuálem, nebo ne, postupovat podle celopodnikově dohodnutého postupu pro shromažďování informací, informování správných lidí a jednotnou reakci.

Zvážení různých scénářů pro vytvoření vzorového krizového procesu vás vyzbrojí dohodnutým protokolem, když nastane krize.

Krizový dokument

Když dojde ke krizi, není vždy čas na přemýšlení. Pokud budete mít vše připraveno předem, nepochybně budete mít dobrou pozici při dodržování dohodnutého postupu. Krizové manuály proto musí být jednoduché a snadno čitelné. Není nic horšího než mít stostránkový dokument, který obsahuje staré kontakty, nejasné postupy a spoustu nadýchaného obchodního žargonu.

Při psaní krizové příručky neexistuje univerzální řešení. Existuje však několik nejlepších tipů, které lze použít pro všechny plány. Zajistíte tak nejen rychlý postup, ale také to, že nic nevynecháte.

Manuál na firemní krizi – tipy

  • Zahrňte stránku s obsahem – krize jsou rychlé, pomozte si tím, že snadno a rychle najdete to, co vy nebo kdokoli jiný může hledat.
  • Buďte struční a výstižní – krizová příručka není místem pro zbytečnosti nebo dlouhé a složité věty. Ať je stručný a výstižný, snadno čitelný a srozumitelný.
  • Mějte krizový seznam – není na škodu mít na zadní straně příručky obecný kontrolní seznam. Mohl by obsahovat například – informujte právní oddělení nebo sledujte aktivitu na sociálních sítích nebo připravte reaktivní prohlášení pro média a příslušné otázky a odpovědi.
  • Mějte vzorový program schůzky – když je svolána schůzka krizového týmu, měl by obsahovat účastníky a jejich role v krizi, jaké informace znáte, jaký je váš reputační cíl, zda při reakci postupujete nad rámec, s jakými opatřeními a prioritami každý člen odchází a dohodu o příští schůzce týmu.
  • Uveďte kontaktní údaje – rychlost je zásadní. Pokud tedy budete mít k dispozici klíčové kontakty s čísly a e-mailovými adresami, které jsou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, umožní vám to rychlý a snadný postup
  • Zvažte zahrnutí zúčastněných stran – i když se to velmi liší v závislosti na povaze vašeho podniku, může jít o kontakty na místní policii atd.
  • Vždy se ptejte, zda děláme vše, co je v našich silách. Pokud během krize i po ní uděláte něco navíc, můžete si být jisti, že z krize vyjdete a zachováte si dobrou pověst.
Další článek:  Tito manažeři ničí vaše firmy!

Závěrem

Krize není něco, čemu čelíme každý den. Je dobré se na každou oblast krize dobře připravit, lepší prevence než hašení. Lepší je něco zachránit než vše nechat lehnout popelem.

 „Člověk se nemusí bát žádné krize; měl by se obávat jen toho, aby ho v krizi neoslepilo zoufalství, ztráta naděje.“ — Tomáš Halík

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin a odchodu zaměstnanců toho moc s tématem fluktuace ve vaší firmě nedokážete. Já ve své...

Servant leadership. Vůdcovství pro dnešní generace

V rámci přečtení dnes již více než tisíce článků a studií, včetně stovek knih na téma vedení a managmentu můžu s jistotu prohlásit, že...

Krizi překoná pouze podnikatelská odolnost

Důvodem, proč je dnes pojem resilience aktuálním tématem, je skutečnost, že někteří podnikatelé se vzdávají, zatímco jiní navzdory všemu nadále přežívají, zatímco se potýkají...

Jak nakopnout produktivitu vaší firmy?

Vedoucí pracovníci se vždy snaží zvýšit produktivitu zaměstnanců a samozřejmě někteří z nich se snaží zvýšit i tu vlastní. Až příliš často se však tato...

Nemáte odborníky nebo specialisty? Zkuste bodyshopping

Bodyshopping je modelem outsourcingu nebo subdodávek zaměřený původně na IT, ale nyní se přesouvá do dalších oblastí. Bodyshop je tedy na jedné straně poskytovatel...

Řízení firmy v době krize. Podnikatelské jamais vu

Během krize, která probíhá a další je již před námi se manažeři musí bohužel vzdát přesvědčení, že reakce shora dolů zajistí stabilitu. V běžných...

Druhy podnikatelských krizí. Jak zvládnout krize v podnikání

Krize ve firmě nebo podniku je často zcela nepředvídaná událost, která vyvolává neklid mezi lidmi v organizaci a částečně také mimo ni. Organizaci dnes...

Krizový scénář pro české podniky do roku 2030

S ohledem na vývoj, který nyní zažívá většina dnešních firem, a nejen těch rodinných je jasné, že firmy budou muset začít daleko více zasahovat do...

Nová krizová role HR

V mém dnešním článku se můžeme se zaměřit na očekávanou budoucí úlohu lidských zdrojů.  Mohli bychom se domnívat, že manažeři lidských zdrojů mohou plnit zásadní...

Z krize firmy vás vyvedou pouze talenti

Syndrom Jackieho Robinsona je stav, kdy jste příslušníkem nedostatečně zastoupené skupiny v něčem první a jediný, a máte pocit, že musíte být výjimeční a...

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců v práci kvůli stresorům, jako je delší pracovní doba, častější potíže, nutnost dělat více s...

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte, že každá firma takovou Pandořinu skříňku má. Když jsem si toto zjištění uvědomil, vnitřně jsem...

Co hledáte:

Nejnovější články

Elevator pitch. Chcete práci, klienta nebo investici? Prodejte se!

Když chcete prodat někomu svůj nápad, obvykle máte několik...

Nábor zaměstnanců je jako migréna

Nejen u nás, ale prakticky v celém světě se firmy...

Pracujete dlouho? Dejte si pozor

Nová studie došla k závěru, že práce delší než...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Být lepší lídr! Jaký styl vedení si vybrat?

Vedení – leadership je nedílnou součástí každé organizace, firmy...

Nudíte se v práci? Nuda do práce patří, ale…

Nuda má sice svou špatnou pověst, ale je opravdu...

LinkedIn provedl tajný test na 20 milionech uživatelích

Posledních pět let probíhal na profesní síti LinkedIn experiment,...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...