Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Manažerské řízení | ManagementMaslow a jeho pyramida v průzkumu angažovanosti

Maslow a jeho pyramida v průzkumu angažovanosti

Sdílejte

Firmy a organizace mohou dnes nabízet různé formy motivačních programů a podnítit tak důvody k tomu, aby jejich zaměstnanci podávali vysoké výkony a také zůstávali loajální svému zaměstnavateli.

Na motivačních systémech společností se zcela jistě projevila současná krize. Mnoho firem stlačovalo výdaje a vyměňovalo nákladné benefity za levnější, některé se zrušily úplně. Zaměstnancům se obecně také změnil žebříček hodnot.

Kandidáti začali více hledat práci ve stabilních společnostech s delší historií, která jim zaručuje menší riziko bankrotu společnosti či propouštění.

Motivace a potřeby

Motivace je jakýmsi vnitřním procesem, který vyjadřuje touhu a vůli člověka vyvinout určité úsilí vedoucí k dosažení subjektivně významného cíle nebo výsledku.

Americký psycholog A. H. Maslow je autorem níže vyobrazené hierarchie potřeb. Koncept této pyramidy vychází z pravidla, které říká, že je nejprve nutné uspokojit nižší potřeby, aby mohly být uspokojeny potřeba vyššího stupně.

Přečtěte si také: Jak motivovat zaměstnance?

Maslowova pyramida – hierarchie potřeb

K nejvýznamnějším příspěvkům Abrahama Maslowa v psychologii patří hierarchie potřeb, kterou obvykle zobrazoval jako pyramidu:

  • potřeba seberealizace (naplnit své možnosti růstu a rozvoje)
  • potřeba uznání, úcty (být vážený, mít úspěch v očích jiných lidí a na tomto základě být sám sebou kladně hodnocen)
  • potřeba lásky, sounáležitosti (vedou k touze někam a k někomu patřit, být přijímán a milován)
  • potřeba bezpečí, jistoty (projevuje se především vyhýbáním se všemu neznámému, neobvyklému či hrozivému)
  • fyziologické potřeby (potřeba potravy, tepla, vyměšování)

Kritika Maslowa

Tato teorie, stejně jako celá řada dalších, však byla podrobena přísné kritice. Nejčastěji je jí vytýkáno, že neplatí všeobecně. Existuji jedinci, pro které jsou vyšší a nejvyšší potřeby důležitější než například ty základní fyziologické.

Také je kritizovaná její metodika, která je statická a nebere v úvahu změny preferencí v průběhu života zaměstnanců. Další teorie nepopisuje jasný vztah mezi potřebami a chováním, takže jedno a totéž chování může být odrazem různých potřeb a tyto potřeby nejsou popsány dostatečně přesně. Nikdo to se svou teorií nemá lehké.

Přečtěte si také: Angažovanost, štěstí a motivace zaměstnanců? Jak na to?

Maslowova pyramida
Maslowova pyramida. Maslova pyramida

Odkaz: Abraham Maslow

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články