Pátek, 24 června, 2022

Máte emoční inteligenci? Tak to máte vyhráno!

Pokud jsou vaše emoční schopnosti omezené, pokud nedisponujete zdravým sebevědomím, pokud nejste schopni zvládnout své emoce, nemáte schopnost empatie a nedokážete rozvíjet osobní vztahy, pak bez ohledu na to, jak moc jste inteligentní, daleko se bohužel nedostanete.

Alespoň to je to, co říká Daniel Goleman, Ph.D., známý spisovatel a výzkumný pracovník v oblasti leadershipu, který napsal nejprodávanější knihu o emoční inteligenci. Proč má často EQ vyšší důležitost než IQ? Daniel Goleman věnoval svou práci hledáním toho, co dělá lidi úspěšnými. A jeho zjištění podporuje to, že jde o emoční inteligenci. Emoční inteligence vede člověka k určité formě dokonalosti.

Emoční inteligence = Prediktor úspěchu

- Reklama -Institut rodinných firem

Jaký vliv má emoční inteligence na váš profesní úspěch? Krátká odpověď zní: „hodně!“ Je to mocný způsob, jak soustředit svou energii jedním směrem s obrovským dopadem. Emoční inteligence je nejsilnějším prediktorem výkonu, což vysvětluje plných 58 % úspěchu ve všech typech pracovních míst.

 „Z aktuální studie bylo zjištěno, že až 90 % špičkových umělců má vysokou emoční inteligenci.

Proč úspěch souvisí s emoční inteligencí?

Emoční inteligence je schopnost přesně identifikovat své vlastní emoce a emoce ostatních. Je schopnost využívat emoce a aplikovat je na úkoly, jako je myšlení a řešení problémů. Je schopnost řídit své emoce, včetně ovládání vlastních, stejně jako schopnost rozveselit nebo uklidnit jinou osobu atd.

Trochu statistiky:

Podle zprávy „World Economic Forum’s Future of Jobs Report“ bude emoční inteligence v roce 2020 jednou z 10 top pracovních dovedností.

Podle jedné studie s názvem „Emoční inteligence v HR“ pouze 30 % společností hledá emoční inteligenci během náborového procesu.

Ve studii více než 2 000 manažerů z 12 velkých organizací, se 81 % kompetencí, které odlišovaly vynikající manažery, vztahovalo k emoční inteligenci.

Koncept emoční inteligence existuje již od roku 1990, kdy psycholog John D. Mayer a Peter Salovey představili tento koncept akademickému světu, ale Daniel Goleman dále zkoumal a našel tak přímý vztah mezi EQ zaměstnanců a úspěchem společnosti.

Další článek:  Recept na úspěch = Emoční inteligence (EQ)

Zaměstnanci s vysokým EQ = úspěch společnosti

Zaměstnanci s vysokou úrovní EQ mají zdravé sebevědomí, které jim pomáhá porozumět svým  spolupracovníkům a dodržovat termíny. Když mají vysoké EQ neobtěžuje je tak klientská kritika a zůstávají spíše zaměřeni na výsledky než na moment uražení. Pokud mají dva uchazeči o zaměstnání podobné IQ, bude pro společnost pravděpodobně vhodnější ten s vyšším EQ.

Jak řekl Goleman, žádné množství chytrolínů nevyrovná nedostatek stále důležitých emocionálních a sociálních schopností, zejména v rámci podnikatelského světa. Nejste si jisti, jak rozpoznat tuto základní vlastnost? Zde je několik charakteristik emočně inteligentních lidí.

Charakteristika emočně inteligentních lidí

Jsou to agenti změny. Lidé s vysokou EQ se nebojí změn. Chápou, že je to nezbytná součást života a ochotně se přizpůsobují. Jsou si vědomi sebe sama. Vědí, v čem jsou dobří a co se ještě musí naučit, slabiny je nezdržují. Vědí, jaká prostředí jsou optimální pro jejich pracovní styl.

Jsou empatičtí. Charakteristické znaky EQ, které se mohou vztahovat k ostatním, je činí na pracovišti nezbytnými. Díky vrozené schopnosti pochopit, co spolupracovníci nebo klienti procházejí, mohou projít obtížnými časy jednodušeji. Nejsou perfekcionisté. Přestože jsou lidé s EQ extrémně motivovaní, vědí, že dosažení dokonalosti je nemožné.

Další článek:  Za vaši kariéru a neúspěch nemůže vaše karma

Jsou vyrovnaní. Jejich sebevědomí znamená, že přirozeně znají důležitost, jak udržovat zdravou profesní a osobní rovnováhu ve svém životě. Jedí dobře, spí a mají mimo práci zájmy. Jsou zvědaví. Díky vrozenému pocitu hledání a zvědavosti je těší sledovat dění kolem. Nesoudí, spíše zkoumají možnosti. Ptají se a jsou otevřeni novým řešením.

Jsou laskaví. Lidé s vysokým EQ vědí, že každý den existuje něco, za co mohou být vděční. Cítí se dobře ve svém životě a nedovolují, aby to ovlivnila kritika, toxičtí lidé nebo momentální neúspěch.

Našel jsem pro vás nějaké testy emoční inteligence:

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to tu trochu provětrat něčím odlehčeným. Pokud hledáte novou práci, nejvzdálenější pošta na světě každoročně přijímá...

Nejde vždy pouze o výplatu!

Globální studie designu ukazuje, že kreativci aktivně upřednostňují účel před ziskem. Pro některé pracovní pozice je to zcela nemyslitelné, ale pro kreativce ano. Jde...

Pozor na slepou uličku kariéry – Dead-end job!

Nepochybně, když rozečtete tento článek tak zjistíte, že se do tohoto místa dostal téměř každý, možná v něm i někdo aktuálně je, možná se do...

Jak řídit vlastní stres? Management stresu

Management stresu představuje různé techniky, ale také postupy cílené na vypořádání se s vlastním stresem. Jedná se o celkovou schopnost identifikovat stresory, ovládnout různé metody...

Nestaňte se Homo Hygienicus

Přiznám se, že tuto knihu jsem si koupil kvůli rozhovoru s Matthiasem Burchardtem, který mě oslovil svým způsobem, jakým zachycuje dnešní dobu. Dá se říct,...

Kariéra dle TAO – rovnováha pracovního života

Znak Tao (道) znamená v základě „cestu“, přeneseně též metodu, normu nebo princip“, případně i „rozum nebo smysl“, další jeho význam je „mluvit, říct...

Osobní značka = značka na celý život

„Nebojte se ukázat světu své skutečné já, autenticita je jádrem úspěchu vaší osobní značky“ – Petr Kmošek. Osobní značka je forma, jakou se propagujete, to...

Budoucnost je naše, jaká bude? Co se stane v roce 2022?

Blíží se nový rok a já jsem se zeptal Knihy proměn, jaké změny nás čekají. Moudrost Číny nám pomůže najít odpovědi nejen pro nás...

Pracujete dlouho a jste přepracovaní? Běžte do vězení!

V některých firmách poměrně časté téma, pracovní doba a přesčasy, přetížení a práce na víc. Stálá diskuse, jestli je třeba atd. Někdy také slýchávám,...

Nejnovější články

Současná toxická politická kultura

Když jsem poprvé zaregistroval to, jakým způsobem se některá...

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Top články týdne

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...