Máte mladšího šéfa? Šéf to ví…

664

Ve většině firem při náboru rozhoduje věk, více než škola, kterou jste vystudovali. Můžeme v tom nalézt různé prvky diskriminace, ale taková je prostě situace. Jste vyzbrojeni úžasným životopisem, který mluví sám za sebe, ale vy víte a předpokládáte, že zaměstnavatel se méně zajímá o přesný počet let, které jste absolvovali na střední nebo vysoké škole, ale chce se přesvědčit o vašich zkušenostech a odborné znalosti vaší práce.

Ve skutečnosti je to trend, který se stále mění, zejména proto, že mladší generace jsou obvykle přizpůsobivější a mohou díky své znalosti pokročilých technologií rychle informace absorbovat. Jsou schopni se snadno přizpůsobit měnícímu se pracovnímu prostředí atd. Co když ale nastane situace, když se vaším nadřízeným stane někdo výrazně mladší než vy? Je to pro vás šokující zjištění, cítíte se podvedeni a uvnitř sami sebe nenacházíte pochopení pro tento krok vašeho managementu?

Zde je návod, jak se s tím elegantně vypořádat, když je vašemu nadřízenému o pár nebo o mnoho let méně než vám.

TIP:  Jste lídr nebo následovník?

Důvod přijetí – šéf to ví?
Tvrdá pravda je, že vedoucí manažeři se neradi prezentují tím, že nabírali jednoho manažera po druhém, a ne vždy to byla bohužel správná volba. I když nemusíte vždy plně chápat jejich rozhodnutí, pokud obdivujete jejich inteligenci a odbornost často se totiž manažeři rozhodují podle toho, o kom si myslí, že se bude ze skupiny kandidátů hodit právě pro tuto roli, někdy i bez ohledu na stávající osazenstvo týmu. I když máte hodně praxe a souvisejících zkušeností, váš šéf se již rozhodl. Co byste se mohli naučit od svého nového a mladého šéfa nebo šéfové? Snažte se hledat to, co vám tento člověk může předat, chybějící znalosti, pohled na život, práci a její smysl. Vždy se najde něco, pokud budete chtít a tuto roli akceptujete. Pokud ne? Věřte vaše role brzy skončí.

Pusťte to z hlavy
Promiňte přímou větu, ale musíte to především překonat. Ačkoli byste si mohli stěžovat na všechny strany, jakýkoli druh stížností nebo dramatické reakce v práci se bude projevovat špatně na vaší osobě a reputaci. Musíte s novým šéfem zacházet jako s jakýmkoli jiným šéfem. Je to lístek do vaší budoucnosti v organizaci a musíte s tím umět pracovat a snažit se přes to přese všechno být šťastný.

TIP:  Jak dosáhnout úspěchu vaší osobní značky?

Respekt a úcta k šéfovi
Stejně jako systém armády, kde hodnost musí být respektována, musíte i vy umět respektovat směrem nahoru a dolů na firemním žebříčku. Jako starší podřízený musíte vždycky respektovat svého šéfa. Respekt a upřímnost vždy dělají dlouhou cestu vzájemné pohodě, zvlášť pokud někdy budete potřebovat doporučení pro novou práci.

Co máte s šéfem společného
Jeden způsob, jak vybudovat harmonické pracovní prostředí, je dychtivě klást otázky vašemu novému manažerovi. Dokonce i když se snažíte přijmout, že jsou příliš mladí na to, aby poznali jakoukoli hudbu, kterou jste na univerzitě poslouchali, je pravděpodobné, že máte alespoň stejný zájem nebo zálibu. Manažer s čerstvým diplomem, vám může také předat cenné dovednosti a zajímavý pohled na svět.

Ukažte šéfovi své dovednosti
Ačkoli máte smysl pro vaše chování a spolknete své ego, věřte to je nejzásadnější, neměli byste skrývat své vlastní úspěchy, svou odbornost a chovat se jinak. I vy musíte být náležitě respektováni. V dnešní dynamické době a rozmanitosti potřebujeme všechny typy pracovníků. Starší generace přinášejí zralost, která pomáhá, vyspělejší emocionální inteligenci a schopnost zachovat klid a přehled v náročných situacích, včetně moudrosti věku.

TIP:  Trh práce je náročný, ale...

Nového a mladého šéfa vnímejte jako výzvu, zkušenost a zkoušku vaší trpělivosti a práce s vaším egem.

Pro odlehčení z filmu Kouř

 

 

Spojme se na sociálních sítích a nic vám již neuteče nebo odebírejte můj newsletter na téma koučinku, školení nebo kariérního a kariérového poradenství.

LinkedIn | Twitter | Facebook | Odebírejte Newsletter

- Reklama -