Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Kariéra | CareerMáte osobní nebo kariérní cíle?

Máte osobní nebo kariérní cíle?

Sdílejte

To je určitě dobře, ale jestli je umíte dobře definovat?

Stanovení cílů je dobrá věc, nicméně mnoho pracovníků má vysoké očekávání, což často vede k jejich zklamání. Některé cíle jsou profesionální a obvykle znamenají kariérní úspěch, zvýšení platu, lepší pozici, jiné jsou osobní, jako je více času s rodinou nebo přáteli, případně zajištění lepšího důchodu.

Kariérní cíl

Myslím si, že mít cíl je docela užitečné. Povzbuzuje nás, abychom věřili, že můžeme ovlivnit naši vlastní budoucnost. Je zajímavé, jak specifické jsou některé naše cíle. Od očekávání platu ve střední nebo pozdní kariéře, získání povýšení apod. Z jednoho průzkumu, realizovaném v Anglii 9 zaměstnanců z 10 očekávalo, že se stane manažerem nejméně do svých 45 let a 61 % očekává, že bude manažerem již ve věku 30 let. Ponechat věci nezměněné je samo o sobě rozhodnutím. Například rozhodnutí o tom, že nebudete dělat nic s vaší kariérou v roce 2018, znamená, že do svého životopisu toho můžete přidat málo, napsat si 0.

Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit. Jan Werich

Co vaši vrstevníci

Zdá se, že existuje významná mezera mezi tím, jak posuzujeme náš vlastní úspěch a co si myslíme o jiných osobách. Je jasné, že srovnávání se s našimi vrstevníky je jedním ze způsobů, kterým přemýšlíme o našich cílech, nastavují nám totiž hladinu úspěchu. Co když se ale budete srovnávat s jinou skupinou, která je ještě dále než vy, dosahuje lepších výsledků a celkově je rychlejší v realizaci kariérních cílů? Máme tendenci se porovnávat jen s těmi, které známe, naše hranice je to, kam naše oko dohlédne. Málokdy vybereme nejlepšího z trhu a určíme jeho porážku jako hlavní cíl.

Kariérní plán

Existuje rozdíl mezi sny a cíli. Mít cíle vyžaduje plán a první kroky. To je rozdíl mezi neurčitým snem a nadějí, že se něco stane a bude to ovlivňovat vaši budoucnost tak, aby to celé nakonec zafungovalo. Například spíše než pracovat tvrdě a udržet si hlavu v naději na povýšení, můžete podniknout aktivní kroky směrem k vašemu vyššímu příjmu. Psycholog Richard Wiseman naznačuje, že 88 % novoročních předsevzetí zkrátka selže. Je vhodné, abychom učinili pouze jedno předsevzetí, které je co nejvíce specifické a plánovali pečlivě každou fázi jeho naplnění. Z celé řady průzkumů vyplývá, že mezi dvěma nejčastěji stanovenými profesními cíli pro pracovníky je kariérní postup a dosažení odpovídají mzdy. Tyto velké cíle ale obvykle vyžadují menší kroky, jako získání specifických dovedností, zkušeností, praxe nebo kvalifikací nebo přidání dobré reference.

Dosáhnout cíle, který si neurčíte, je stejně obtížné jako se vrátit z místa, kde jste nikdy nebyli. Zig Ziglar

Své kariérní cíle sdílejte

64 % respondentů uvedlo, že sdílejí své cíle se svou rodinou, ale pouze méně než 50 % mluví s přáteli o svých cílech, a ještě méně pouze 25 % o nich diskutuje a sdílí se svými kolegy. Bojíme se, že neuspějeme, když cíl bude veřejný? Tato neochota sdílet informace odhaluje neschopnost porozumět tomu, že nastavení cílů často zahrnuje jiné osoby, doporučení, strategie, kontakty anebo jen pomoc ostatních k jejich realizaci.

Jak správně nastavit své cíle

Začněte tím, že nastavíte jeden cíl, můžete v tomto týdnu něco udělat. Rozdělit velké cíle na malé kroky nebo krůčky. Podřizujte se jim, zaznamenávejte svůj pokrok metodicky. Místo toho, abyste snili o vaší perfektní kariéře a její ​​budoucnosti, vyzkoušejte těchto 5 kroků.

6 kroků k osobnímu nebo kariérnímu cíli

  1. Zkontrolujte celou svou dosavadní kariéru, abyste o ní mluvili jako o vašem příběhu, přičemž každá fáze vykazuje vaše správné rozhodnutí.
  2. Mluvte s lidmi v práci, kteří mají zajímavou práci a působí na vás, že jsou odborníci ve svém oboru. Zjistěte, jaké jsou tyto pracovní role skutečně a náročné a co se děje v těchto pracovních odvětvích.
  3. Posaďte se s koučem nebo mentorem, přítelem a promluvte si o největších změnách které chcete uskutečnit ve vašem životě. Vypracujte, co musíte udělat, abyste to dokázali realizovat.
  4. Co potřebujete k tomu, abyste byli ve svém zvoleném oboru byli nejlepším kandidátem? Jaké zkušenosti, dovednosti nebo změny postojů, názorů potřebujete?
  5. Odměňte se za každý malý krok. Najděte příznivce, kteří vás budou podporovat udrží vás na vaší kariérní trati.
  6. Pokaždé, když se rozhodnete, zeptejte se sami sebe, jak vás to posunulo k vašemu kariérnímu cíli?

Tak co myslíte, je nyní jednoduší naplnit své osobní nebo kariérní cíle?

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články