Máte své Ikigai, máte pro co žít?

1286

Jaký je váš důvod, proč ráno vstáváte? Jen se snažte odpovědět na tak velkou otázku a nesnažte se zase zpátky zalézt do vaší postele. Pokud neznáte odpověď, pravděpodobně nevíte nic o japonské koncepci Ikigai.

Ikigai pochází ze země s jednou z nejstarších populací na světě. Myšlenka se stává populární také mimo Japonsko a prezentuje způsob, jak žít déle a také jak žít lépe. Zatímco neexistuje žádný přímý překlad do angličtiny, ikigai je myšlenka, která kombinuje japonská slova ikiru, což znamená „žít“ a kai, což znamená „realizace toho, v co člověk doufá“. Společně tato definice vytvářejí pojem „důvod k životu“ nebo myšlenku našeho účelu v životě. Podle Akihira Hasegawy, klinického psychologa a docenta na univerzitě Toyo Eiwa, Ikigai znamená hodnoty v našem životě.

Ikigai

Chcete-li zjistit váš Ikigai, tedy důvod nebo účel vašeho života, odborníci doporučují začít s těmito  čtyřmi otázkami:

  1. Co milujete?
  2. V čem jste dobří?
  3. Co svět potřebuje od Vás?
  4. Za co můžete dostat zaplaceno?

Hledání odpovědí a rovnováha mezi těmito čtyřmi oblastmi by mohla být cestou k vašemu Ikigai. Je nutné také poznamenat, že v Japonsku je Ikigai spíše pomalejší proces a často nemá nic společného s prací nebo příjmy. V průzkumu z roku 2010 u 2 000 japonských mužů a žen pouze 31% účastníků citovalo práci jako jejich hlavní Ikigai.

Další článek:  Váš potenciál!

Gordon Matthews profesor antropologie na čínské univerzitě v Hong Kongu a autor knihy „Co dělá život, který stojí za to žít?“, píše o tom, jak Japonci a Američané dávají smysl jejich světu. Jednomu týdeníku řekl, že lidé, kteří chápou své Ikigai, mohou být ve skutečnosti často mapováni na dvě další japonské myšlenky: Ittaikan nebo Jiko jitsugen.

Ittaikan a Jiko jitsugen

Itaikkan odkazuje na smysl pro jednotu, jednotnost nebo shodu, případně jako závazek vůči skupině nebo svou roli, zatímco Jiko jitsugen se více týká jejich vlastní seberealizace. Matthews říká, že Ikigai pravděpodobně povede k lepšímu životu, protože budete mít něco, za co má smysl žít. Zároveň varuje před prohlížením na Ikigai jako na volbu životního stylu.

Ikigai není něco velkého nebo mimořádného. Je to něco docela samozřejmého.

Další informace:

Spojme se na sociálních sítích a nic vám již neuteče nebo odebírejte můj newsletter na téma koučinku, školení nebo kariérního a kariérového poradenství.

Další článek:  Soft skills nebo hard skills?

LinkedIn | Twitter | Facebook | Odebírejte Newsletter

- Reklama -