Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Personalistika a lidské zdroje | HRMáte unavené, neproduktivní a nemotivované zaměstnance?

Máte unavené, neproduktivní a nemotivované zaměstnance?

Sdílejte

No konečně, někdo si toho všiml, že? Inzeráty s bonusy, robustní systémy benefitů, ukázkové kariérní dráhy, nic z toho nefunguje. Před námi je recese, zdražování a nejistota. Nevrlost, závist, negace, vše na jedné kupě. Do toho najít zářícího manažera, který nás vyvede z této krize.

Klesající motivace pracovníků

Aktuální průzkum dokonce uvádí, že pokles motivace zaměstnanců dosahuje až 30 %. Obrovské rozdíly jsou však mezi generacemi, protože se zdá, že starší pamatují horší, a tak se z této nové budoucí situace moc nestresují. Řekl bych, že nejhorší je strach z nejistoty firmy a oboru.

Odborníci na jednu stranu říkají, že nedokážou určit jednu událost nebo důvod proč tomu tak je, která by tento posun v motivaci způsobila, ale uvádějí kumulaci narůstajícího stresu. Některé jsou pod kontrolou společnosti, většina však nikoli. Mnoho firem například stále mění zásady práce z domova, což vede k tomu, že zaměstnanci jsou zmateni, co od nich očekávají. Jiní pracovníci se mezitím obávají inflace, stavu světových záležitostí a nepříznivých finančních výsledků jejich podniku.

Kdo může za pokles motivace zaměstnanců

Pokles motivace zaměstnanců může být také reakcí na jejich vlastní měnící se priority. Pandemie stále nutí lidi přehodnocovat, co chtějí od své kariéry a osobního života. Pokud jim jejich současná práce nepomáhá tyto priority naplňovat, stávají se méně motivovanými. Moderní podnik prosperuje, když zaměstnává motivované pracovníky, kteří chtějí mít velký vliv na sebe i svou organizaci.

Podle odborníků může být jakýkoli nedostatek motivace u pracovníků firmy, zejména u těch mladších, znepokojivým znamením. Méně motivovaní pracovníci jsou náchylnější k odchodu a často jsou méně produktivní než jejich motivovanější kolegové.

Pracovní prostředí za to nemůže

Pracovní prostředí u jednotlivých zaměstnanců, ať už fyzicky na pracovišti, na dálku nebo v nějakém hybridním modelu na to vliv nemá. Někteří odborníci se však domnívají, že obtížné navazování kontaktů si může vybírat svou daň. U nových zaměstnanců jsou problémy s motivací zjevné.

Pro zaměstnance, zejména pro nově přijaté, kteří nastoupili do organizace v období, kdy mnozí z jejich spolupracovníků mohou být v kanceláři jen zřídka, je obzvláště obtížné přijmout firemní kulturu nebo si dokonce vytvořit v práci silnější vztahy. Nakonec nemáte žádné vazby na nikoho a na nic.

Smysluplnost práce a rozvoj

Budu se opakovat, ale stále jsou do popředí měkké kompetence u manažerů a nepochybně i změna leadershipu. Motivace zaměstnanců možná nikdy nebude tak vysoká, jak by si někteří vedoucí pracovníci přáli. Je na vedoucích pracovnících, aby pracovníkům nabízeli smysluplné úkoly a možnost rozvíjet své dovednosti a kariéru. Manažeři musí svým přímým podřízeným stanovit jasné cíle a očekávání, pomáhat jim tyto cíle plnit.

Motivace zaměstnanců, silný leadership, smysluplnost práce, pozic jistoty zaměstnání a bezpečí, budou nepochybně významná témata manažerského řízení následujících 5 a možná i 10 let.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články