Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Kariéra | CareerPatří MBTI a další podobné testy osobnosti do koše?

Patří MBTI a další podobné testy osobnosti do koše?

Sdílejte

Vědci se již několik let, a to opakovaně pokoušeli kategorizovat lidi podle různých typů osobnosti. Ačkoli některé z těchto testů, jako je typový indikátor Myers-Briggs, se staly široce přijatými naší společností, platnost a spolehlivost těchto hodnocení dnes dostává prvek pochybnosti.

Přečtěte si také: Odhalte svou osobnost. Co vidíte jako první?

Jaký jste typ osobnosti?

Po mnoho let vědci vynakládali obrovské úsilí a čas na to, aby pokládali lidi za nějaký typ. Během této doby vědci strávili velké množství času argumentováním o tom, zda vůbec existují nějaké typy. Profesor Luis Amaral se však rozhodl pracovat s kolegy na tom, aby zjistil, zda může být svět skutečně seskupen do poměrně málo ucelených typů.

Nový výzkum kombinoval alternativní výpočetní přístup s údaji ze čtyř dotazníků, který přilákal více než 1,5 milionu respondentů z celého světa. Dotazníky vyvinuté vědeckou komunitou během desetiletí mají 44 až 300 otázek. Lidé dobrovolně vyplní tento online kvíz, protože téměř každý chce získat zpětnou vazbu o své osobnosti.

Již v minulosti se vědci shodli na tom, že existuje pět osobnostních rysů. V druhé polovině 20. století vznikla v USA takzvaná Velká pětka (Big Five), kterou využívá řada psychologů pro určení struktury naší osobnosti. Zkoumá pět základních faktorů osobnosti a jejich protikladů.

Přečtěte si také: Test osobnosti dle MBTI Myers-Briggs Type Indicator

Velká pětka – Big five

  • Otevřenost vůči zkušenosti – zvědavost, vynalézavost versus opatrnost
  • Svědomitost – pečlivost versus bezstarostnost
  • Extraverze – iniciativa, otevřenost, sociabilita versus zdrženlivost a samotářství
  • Přívětivost – přátelskost, soucitnost versus chlad, antagonismus
  • Emocionální stabilita – citová stálost versus neurotismus

Nový směr testů osobnosti

Nově vyvinutý algoritmus klastrování našel průnik všech těchto typů do čtyřech základních osobnostních typů, jakými jsou typy sebestředný, rezervovaný, průměrný a vzorný příklad.

 

 

 

Čtyři osobnostní typy

  • Průměrný typ – průměrní lidé mají vysokou míru neuroticismu a extraverze, zatímco mají nízkou otevřenost. Jedná se o nejčastější typ osobnosti.
  • Rezervovaný typ – tento osobnostní typ je citově stabilní, ale ne otevřený nebo výrazně neurotický. Nejsou tolik extroverzní, ale jsou to příjemní a svědomití lidé.
  • Vzorový typ – typ příkladný vzor má nízkou úroveň neuroticismu. Tito lidé jsou dobrými vůdci, spolehlivými a jsou otevření novým myšlenkám.
  • Sebestředný typ – tito lidé dosahují velké míry extraverze a mají míru otevřenosti, spokojenosti a svědomitosti pod celkovým průměrem.

Tyto typy osobnosti jsou založeny na pěti obecně přijímaných základních charakteristických rysech.

  • Neurotismus – tendence často projevovat negativní emoce, jako je hněv, strach a smutek, stejně jako interpersonální citlivost.
  • Extraverze – tendence být hovorný,  společenský a užívat si společnost druhých. Tendence být dominantní.
  • Otevřenost – tendence umět ocenit nové. Umění, myšlenky, hodnoty, pocity a chování.
  • Přívětivost a spokojenost  – tendence souhlasit a jít s ostatními, spíše než prosazovat své vlastní názory a volby.

Rozvoj metod testů osobnosti

Proč pracovat a rozvíjet téma osobnostních typů i nadále. Protože tato zjištění by mohla být zajímavá pro přijímání manažerů do klíčových pozic a kdy možná stávající druhy testů osobnosti navedou rozhodnutí o přijmutí pracovníka nebo sestavení týmu zcela nesprávným směrem. Jako se vyvíjejí i další studie oblasti psychologie osobnosti, pravděpodobně s větším množstvím dat a pokročilejším zpracováním algoritmy se v budoucnu dostaneme k další zajímavými výsledkům.

Přečtěte si také: Je test osobnosti skutečně v úpadku?

Projekt SAPA je společným výzkumným nástrojem pro studium vzorců lidského chování. Cílem je najít vzory mezi velkým počtem způsobů, jak se lidé mezi sebou liší, pokud jde o jejich myšlenky, pocity, zájmy, schopnosti, touhy, hodnoty a preference. Osobnostní psychologové teoretizují tyto oblasti rozdílu po celá desetiletí, ale údaje pomohou empiricky integrovat tyto domény do jediného komplexního rámce.

Studie: www.northwestern.edu

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Vědci se již několik let, a to opakovaně pokoušeli kategorizovat lidi podle různých typů osobnosti. Ačkoli některé z těchto testů, jako je typový indikátor Myers-Briggs, se staly široce přijatými naší společností, platnost a spolehlivost těchto hodnocení dnes dostává prvek pochybnosti. Přečtěte si také: Odhalte svou...Patří MBTI a další podobné testy osobnosti do koše?