Mladí a nezaměstnaní. Nejvíce zasažená generace Z!

Tento obsah je určen pouze pro registrované

Pro odemknutí tohoto obsahu se prosím zaregistrujte a následně vyberte svůj plánu odběru. Pro získání přístupu se zaregistrujte vpravo nahoře.
Vaše e-mailová adresa je 100% chráněna před spamem!

Pandemií bude bohužel nejvíce zasažena generace Z narozena v letech 1997 až 2009. Ovšem dopad této krize bude mít vliv i na další generace po nich, jako je generace Alfa narozena po roce 2010 a postupně i generace Beta narozena od roku 2025.

Generace Z

Ve věkovém rozmezí generace Z jsou celosvětově více než 2 miliardy lidí. Tito reprezentanti generace Z se narodili v letech 1997 až 2009 a představují přibližně 30 % celkové světové populace. Předpokládá se, že do roku 2025 bude generace Z tvořit přibližně 27 % veškeré pracovní síly. Kvůli globální pandemii rostla nezaměstnanost plošně, ale tato generace byla zasažena nejvíce.

Porovnání generací
Porovnání generací

Jedná se o první plně globální generaci, formovanou v 21. století, propojenou prostřednictvím digitálních zařízení a zapojenou prostřednictvím sociálních médií.

Tento graf s využitím údajů z OECD zobrazuje rozdíl mezi mírou nezaměstnanosti u generace Z a mírou u starších generací.

OECD definuje nezaměstnané jako lidi v zákonném produktivním věku, kteří nemají práci, jsou k dispozici pro práci a podnikli kroky k nalezení zaměstnání. Konečným údajem je počet nezaměstnaných jako podíl na celkové pracovní síle. Nejnovější údaje z roku 2020 ukazují, že Gen Z má téměř v každé zemi OECD téměř dvojnásobnou míru nezaměstnanosti.

Další článek:  Kariéra dle TAO – rovnováha pracovního života

Míra nezaměstnanosti podle věkových skupin ve věku 15–24 let,% pracovní síly, prosinec 2017 – únor 2021 Zdroj: Práce: Statistiky trhu práce

Generace Z vstupující na trh práce

Načasování pro nejmladší pracující generaci nemohlo být horší. Generace Z právě začíná maturovat na střední škole a pokračuje na vysokou školu nebo začíná intenzivně hledat práci a kariéru. Je to také věková skupina, která je nadměrně zastoupena v odvětví služeb, jako jsou restaurace a cestovní ruch, která byla stejně těžce zasažena pandemií.

Porovnání generace Z a generace Alfa
Porovnání generace Z a generace Alfa

Například v USA přibližně 25 % mladých lidí pracuje v pohostinství a službami pro volný čas. Jen mezi únorem a květnem 2020 se zaměstnanost v těchto odvětvích snížila o 41 %.

Země jako Španělsko čelí některým z největších problémů mezi zeměmi OECD. Země již má vysokou míru nezaměstnanosti ve věku 25 až 74 let, celých 14 %. Míra nezaměstnanosti u generace Z je však více než dvojnásobná, na více než 38 %.

Pokud jde o jejich budoucí vyhlídky na zaměstnání, někteří ekonomové očekávají, co nazývají „zjizvení“. Kvůli delší době nezaměstnanosti bude generaci Z chybět formativní roky získávání zkušeností a školení. To je může ovlivnit později v životě, protože to ovlivní jejich schopnost šplhat po kariérním žebříčku.

Dopad pandemie na příjem

Jedna studie zjistila, že dlouhá období nezaměstnanosti mladých lidí může snížit celoživotní příjem o 2 %. Nakonec se také předpokládá, že se současnou ekonomickou situací může generace Z přijmout méně placená pracovní místa, která je nastaví na cestu srovnatelně nižších výdělků po celou dobu jejich životnosti. Dostat se tak na lépe placená místa vlivem globálního dopadu nebude možné, je to jednoznačně krok zpět vzhledem k životní úrovni mladých lidí.

Další článek:  „Always be closing“ v HR marketingu nefunguje

Míra nezaměstnanosti podle věkových skupin ve věku 15–24 let,% pracovní síly, prosinec 2017 – únor 2021 Zdroj: Práce: Statistiky trhu práce

Generace bezpečí a jistoty

Jedním z mnoha pozitiv je to, že tato generace má větší averzi k riziku a jsou si vědomi financí více než jiné generace, a tomu tak bylo i před covidem. Mnozí z nich byli již během recese v roce 2008 dětmi a v důsledku toho byli velmi opatrní, zkrátka mají již zkušenost s krizí.

Jsou také první digitální generací a také tou první generací, která vyrostla bez jakékoli vzpomínky na dobu před internetem. Navíc se jim říká první globální generace. To by mohlo znamenat, že jsou průkopníky kariéry nezávislé na umístění, vytvářejí inovativní zdroje příjmů a hledají nové způsoby, jak definovat práci. Myslím si, že generace Z si s touto dobou poradí. Na nás ostatních je se naučit s různými generacemi pracovat a umět je motivovat v různých pracovních prostředích. Proč? Budou jednou tvořit 27 % veškeré pracovní síly na světě!

Míra nezaměstnanosti podle věkových skupin ve věku 15–24 let,% pracovní síly, 2000–2020 Zdroj: Práce: Statistika trhu práce

Generace Alfa α

Generace alfa, někdy také označena „Generation glass“ je označení pro generaci lidí, která se narodila po roce 2010, tedy do doby dotykových obrazovek. Předcházející generace Z jsou někdy nazývání jako digitální domorodci, generace Alfa je generací svítících tabletů a mobilů.

Další článek:  Naši osobní značku tvoříme každý den!
Generace Alfa
Generace Alfa

Dle různých pohledů by generace alfa měla být nejvzdělanější generací a měla by trávit více času učením než jakákoliv jiná generace před nimi. Zástupci této generace se s informačními technologiemi setkávají už od svého narození.

Až se celá tato generace narodí do roku 2025, bude mít téměř 2 miliardy a stane se tak největší generaci v historii světa. I když jsou nejmladší generací, mají vliv na značku a kupní sílu nad rámec svých let. Formují prostředí sociálních médií, jsou ovlivňujícími populární kulturou, nově vznikajícími spotřebiteli.

Popis generace Alfa

  1. Technologicky nejchytřejší generace vůbec
  2. Dlouhodobá tendence ve vzdělávání
  3. Větší propojenost s rodinou, pozdější osamostatnění

Generace Beta β

Generační definice jsou nejužitečnější, pokud překračují stanovené věkové rozmezí a umožňují tak smysluplné srovnání napříč generacemi. Proto dnes každá generace pokrývá 15 let generací Mileniálů narozenou v letech 1980 až 1994, generace Z od roku 1995 do roku 2009 a generace Alfa od roku 2010 do roku 2024. Z toho tedy vyplývá, že generace Beta se zrodí od roku 2025 do roku 2039. Generace Beta bude jednozačně generací umělé inteligence AI.

Zdroje

Infografika ke stažení ze zdroje: https://generationz.com.au/

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se, rozebereme to. NPC je nehráčská postava a je tedy umělou inteligencí - non-playable character. Postava...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal jsem to z celkem zjevného důvodu. Vůdcovství je schopnost jednotlivce nebo skupiny jednotlivců ovlivňovat a...

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců v práci kvůli stresorům, jako je delší pracovní doba, častější potíže, nutnost dělat více s...

Podnikatelé milují své firmy jako své děti. Podnikatelská láska

Je to tak, pro některé bohužel, pro některé zpráva, která je snad donutí k přemýšlení. Samozřejmě podnikání má jasnou ekonomickou hodnotu, významně přispívá k zaměstnanosti,...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů a tím je Severance. Kde Mark šéfuje týmu zaměstnanců, kterým byla chirurgicky oddělena pracovní a...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé péče, přesto obsahuje shodná data s jinými studiemi, které se zabývají tématem udržení, angažovanosti a retencí...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou polévku, ale řešení je z významného podílu v roli personální. Vše se obvykle nastartuje selháním lidského faktoru...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje a občas vůbec. Téhle náborové mantry „Přijímáme nové zaměstnance“ je plný internet. Když jdete na...

Nejnovější články

Kdo je personální auditor

Personální auditor se zabývá realizací personálního auditu a může...

Kdo je HR interim manager

Je zkušený manažer s dlouhodobou praxí a zároveň specialista v oboru...

Deepfake a pracovní pohovory. Realita budoucnosti interview

Americká FBI v úterý vydala varování, že dostává stále...

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se,...

Top články týdne

Nejde vždy pouze o výplatu!

Globální studie designu ukazuje, že kreativci aktivně upřednostňují účel...

Jak na změnu kariéry?

Změna kariéry a náplně práce je pro některé natolik...

Jak překonat vaše ego? Ego jako zdroj konfliktů a neshod

Ego je zdrojem mnoha našich konfliktů a neshod, protože...

Kdo je skrytý zabiják produktivity vašich zaměstnanců?

Aktivně spolupracující, sdílející a pomáhající zaměstnanci, zkrátka zaměstnanci, kteří...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Mladí a nezaměstnaní. Nejvíce zasažená generace Z!Pandemií bude bohužel nejvíce zasažena generace Z narozena v letech 1997 až 2009. Ovšem dopad této krize bude mít vliv i na další generace po nich, jako je generace Alfa narozena po roce 2010 a postupně i generace Beta narozena od roku 2025. Generace Z Ve...